KA-lervo muumilaaksossa

Lervo vei kerran hieta kuorman muumilaaksoon, siälä ei ollu ketää kotona näyttämässä minne kuorma kipataan. Lervo huusi ällaalla juitsarille: "NYT EI OO MUUMIT LAAKSOSSA, ONKO TIETOO MINNE KIPATAAN HÄH"?!

Siitä tuliki se sanonta "Ei oo kaikki muumit laaksossa "
13472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

MUISTAN MYÖSKIN KUN TITI NALLEN TALOA RAKENNETTIIN JA LERVO VEI SINNE KATTOTUOLIT NII TITINALLE JA LERVO JUTTELI SIINÄ SITTE PANOHOMMISTA NII LERVO KYSYI JOTTA MISSÄS SE LAKA NALLE ON!

Äänestä
  • Heh, eri hauskaa Lervon tosi tarinaa!
    Lervohan ei lakanalle laske lastia, ku ei gloperontteri Sisun punkassa ole lakanoita.

    Äänestä

Kuulkaas! Mää kävin tossa ehtoolla pyärähtään Kyrpäkosken Kesoililla kantapeikkojen pöyrän puolella ja siä oli varmaa tiatoa! Ommeinaan Lervo käyny äiteetä kattoon näin äitenpäivän alla! Nyon ajukolitsit pesty ja äite käskeny tekeen uutta uraa muissa puitteissa sillä ei hän vanha ihminen pojan virman laskuja enää montaa vuottammaksa! Siä se on kaaniakin ny kotitilan ladossa piilottelemassa parempia aikoja orotellessaan. Että voihan jumalaare mikä mahtaa olla tilanne, tiätääkö tääl sätissä joku.

Äänestä

LERVO TOIMII VAALIVALVOJANA EDELLEENKIN SEOM PAARIM VITOSPÖYTÄN ALLA. KÄYKÄÄ MORIESTAMASA, PAISKAKKAA RAHTIMOROT, MUTTA ÄLKÄÄ HERÄTTÄKÖ TUOTA TOMAATTISILMÄ-RAHTIMULLIA! VAALEISTA AIHEUTUNUT DELIKKA-KRAPULA HUTIKKA PITÄÄ NUKKUA POIS.

Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Moro, ja hoi! Meillä kaikki lukee tämän ryhmän juttuja:

    https://ylilauta.org/satunnainen/280eco#post-278682731

    LERVO, KALJAHESSU JA KILJUKASSU. SIINÄ SAATANALLINEN TUOMIOPÄIVÄN KVARTETTI, JUMALAUTA! KELKKOO JA KAIRAA. VARSINKI VITOSPÖYDÄN ALLA!KA-LERVO ei pysty pitämään kolitsin ja kaanian nahkapenkin väliä ilman hyviä kädenlämpöisiä roisketuhnuja. Siitä kun siirrytään kunnon ulostamiseen niin tippuu jo kaasu ja kytkin jaloille asti brojoa. Ja parhaina päivinä ulostetta tulee niin paljon että kuorma tuhoutuu käyttökelvottomaksi mutta lervo on silti aina töissä. Ja kun kaaniasta ollaan ulkona niin krillipirkko ja pajatso saa SEOm paarilla kyytiä

    Äänestä


Pieru

Äänestä
  • TSAU!
    TULIN VAAN SANOMAAN ETTÄ MINÄ TYKKÄISIN LERVON LANKASTA!
    YST.TERV. RAILI JA PENTTI

    Äänestä

KA-lervo ja Kassulainen, jotka olivat tunnettuja siitä, että he rakastivat seikkailuja ja matkustamista sekä ryyppäämistä. Eräänä päivänä he päättivät lähteä pitkäksi matkaksi Suomen sydänmaihin, ajaen rekalla, jonka he olivat saaneet lainaksi hyvältä ystävältään.

Matkan ensimmäinen etappi oli Karvia, pieni ja viehättävä kunta Päntälän kylässä. Heidän rekkaansa kiinnosti erityisesti kylän vanhat rakennukset ja kaunis luonto ympärillä. KA-lervo ja Kassulainen pysähtyivät nauttimaan rauhallisesta maisemasta ja ottivat kuvia muistoksi.

Seuraavaksi he suuntasivat Kokemäelle, missä he pysähtyivät tutustumaan paikalliseen markkina-alueeseen. Rekka oli hyvä kulkuväline, ja heidän oli helppo pysäköidä keskelle vilkasta kauppapaikkaa. He nauttivat paikallisista herkuista ja juttelivat ihmisten kanssa, oppien lisää alueen historiasta.

Matka jatkui Laviassa, missä he ihailivat järvimaisemia ja rentoutuivat veneellä. He päättivät ottaa pienen tauon ja nauttia luonnonrauhasta. Rekka oli suuri ja tilava, joten heidän oli helppo kuljettaa mukanaan kaikki tarpeelliset varusteet.

Jurvassa KA-lervo ja Kassulainen pysähtyivät tutustumaan paikalliseen tehtaaseen ja sen ympäristöön. He saivat opastuksen ja oppivat lisää alueen teollisuushistoriasta. Matkalla he nauttivat myös paikallisista kahveista ja leivonnaisista.

Viimeisenä kohteena heidän reissullaan oli Eura, jossa he vierailivat kylän keskustassa ja tutustuivat paikallisiin nähtävyyksiin. Aurinko laski kauniisti horisonttiin, ja ystävykset tunsivat, että tämä matka oli ollut täynnä unohtumattomia hetkiä ja uusia kokemuksia.

Lopulta KA-lervo ja Kassulainen palasivat kotiin, väsyneinä mutta onnellisina, muistellen kaikkia upeita paikkoja ja ihmisiä, joita he olivat kohdanneet matkallaan. He eivät koskaan unohtaisi tätä seikkailua rekalla Suomen sydänmaissa, ja he odottivat jo seuraavaa matkaa, joka veisi heidät uusiin seikkailuihin.

Äänestä

SEHÄN OLI VEKSELI JA NIMIÄ OLI POIKITTAIN KUIN LERVOLLA RIVEJÄ PROTESTI LISTALLA! ON SE JUMALAUTA MELKOINEN KELMI JA SIITÄ LÄHTI PITKÄN PIERUN SÄESTYKSELLÄ KOHTI UUSIA AJUJA. JA TÄMÄ TARINA ON SITTEN TOSI

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lervo vei kerran hieta kuorman muumilaaksoon, siälä ei ollu ketää kotona näyttämässä minne kuorma kipataan. Lervo huusi ällaalla juitsarille: "NYT EI OO MUUMIT LAAKSOSSA, ONKO TIETOO MINNE KIPATAAN HÄH"?!

Siitä tuliki se sanonta "Ei oo kaikki muumit laaksossa "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu