Hyvä tapa testata kunta-ehdokas: Mikä kanta Propelli-voimala-puistoihin Näkee heti onko huijari vai

Anonyymi-ap

Kukaan rehellinen ja järjissäoleva ei kannata propellivoimaloiden pystyttämistä minnekään muuta kuin kauas autiomaihin.

Propellivoimalatornit, voimalatornipuistot on vain suuri rahastus eli huijaus , ilmastobisnes-huijaus, jolla jotkut vetää miljoonia euroja hetkessä- ja kansa makselee kustannukset kuten esim Talvivaaran poliitikot teki?

TESTAA kunta-ehdokkaasi!

TIETOA jonka jokaisen ehdokkaan pitäisi tietää:

Tuulivoimala synnyttää infra- ja matalataajuista-ääntä ja se on ihmisten ja eläinten terveydelle vaarallista,

Käytetyllä mittaus-tavalla vaaralliset äänet suodatetaan pois. Tämä mittaustapa on tuulivoimamelulle soveltumaton.

http://oto2.wustl.edu/cochlea/wt4.html

Mitä ihmiskorva kuulee, miten ääni/värähtely vaikuttaa ihmiseen?

Ääni on mekaanisesta värähtelystä syntynyttä energiaa eli voimaa, aaltoliikettä, joka edetäkseen tarvitsee "väliainetta".

Se etenee eri nopeudella ja myös vaimenee erilaisesti eri materiaaleissa. Ilmassa ääni etenee n.343 m/s ja vedessä n. neljä kertaa nopeammin. Ääni ei etene tyhjiössä.

Ihmiskehon taajuudet ovat matalia taajuuksia, jonka vuoksi juuri matalat taajuudet vaikuttavat ihmiseen.

Ihmisen kehon osat alkavat värähdellä, jos niihin kohdistetaan niiden ominaistaajuutta vastaavaa ääntä. Tätä ilmiötä kutsutaan resonanssi-ilmiöksi.

Suomea verrataan väärin Keski-Euroopan tuulivoima-olosuhteisiin.

Auringon matalan paistekulman takia maassamme esiintyy enemmän ilmakehän pintakäänteis-ilmiötä kuin esimerkiksi Tanskassa tai Keski-Euroopassa.

Tutkimuksista ja mittauksista tiedetään, että suuri tuulivoimalaitos tuottaa pohjoisen olosuhteissa tämän ilmiön takia matalataajuista, rakenteiden läpi tunkeutuvaa sykintää ainakin 20-30 prosenttia käyntiajastaan, erityisesti ilta- ja yöaikaan jolloin asukkaiden oletetaan nukkuvan. Melu vaihtelutaso voi olla sekunnin välein 5-10 desibeliä.

... tällainen kuuloaistiin saapuva nopea äänenpaineen vaihtelu koetaan erittäin häiritsevänä. Yhdessä ilmakehän melua heijastavien käänteiskerrosten kanssa häiriö on määrältään kohtuuton, muusta ympäristön taustamelusta poikkeava, ja pitkään toistuessaan terveydelle haitallinen.

...ilmiön on todettu lisäävän tuulivoimamelun nopeaa vaihtelua 1-2 km:n etäisyydellä jopa 17 dB.

Jerikon muuritkaan ei kestäneet värähtelyenergiaa, "he puhalsivat pasuunoihin ja mahtavat Jerikon muurit sortuivat."

Resonanssi-ilmiön tunnistaminen ja tietäminen avaa mahdollisuuksia vaikuttaa ihmisen kehoon ja elimistöön äänen avulla niin hyvässä kuin pahassakin. Matalataajuisten äänten, infraäänten eli alle 20 Hz taajuisten värähtelyjen hallinta on vaikeampaa. Se etenee lähes vaimentumattomana kymmeniä kilometrejä.

Normaaleista seinistä ei ole infraäänen vaimentajaksi.

Sen on todettu olevan vahingollista luonnolle, eläimille ja ihmisille, jos vaikutusaika on pitkä.

Matalataajuis-ääntä käytetään elokuvissa lyhytkestoisena tehokeinona mm. kun halutaan painostavuuden, surun ja ahdistavuuden tunnelmaa katsojassa.

Silmämuna resonoi n.18 – 19 Hz alueella, matalilla taajuuksilla voi aiheuttaa näkövääristymiä. Tutkimuksissa todettu että ihmisen sisäelinten pehmytkudokset resonoivat 5 -7 Hz taajuusalueella. Tämä alue on erittäin vaarallinen, sillä värähtelypaineen (dB) ollessa suuri voidaan repiä sisäelimiä ja aiheuttaa kudosvaurioita.

Vaikka värähtelypaine ei olisi suuri, niin pitkäaikainen altistuminen resonoinnille häiritsee solutason toimintaa niin, että syntyy merkittäviä terveydellisiä seuraamuksia.

Ultra- ja infra"ääniä" ei pidä käsitellä samojen sääntöjen mukaan, kuin kuuloalueen ääniä, vaan ne on käsiteltävä värähtelynä. Energiana, joka vaikuttaa elimistöön tavalla, joka voi lyhytkestoisena olla hoito- ja tehokeino, mutta on pitkäkestoisena elimistölle haitallinen.

Lääkäri kantaa vastuun hoitovirheistä, mutta kuka kantaa vastuun tuulivoimaloiden aiheuttamista terveysvaikutuksista?

Nyt vastuuta pakoilevat viranhaltijat poliittisen "vastuun" taakse ja vahinkojen annetaan tapahtua.

- asenne on muututtava, kaavoitusta suunniteltaessa ja rakentamislupia myönnettäessä on isojen tuulivoimaloiden aiheuttamat infraäänet ja niiden terveysvaikutukset ehdottomasti otettava huomioon. Asian vähättely ei ole viisasta.

Monella paikkakunnalla nämä toteutumaan päässeet voimalat käydessään ovat jo tuhonneet pahimmissa tapauksissa ihmisten terveyden ja mielenrauhan ja omaisuusarvot.

Poliittisen päätöksen tuella aikaansaatiin pyramidihuijaus ja eliittipiirit hyödyn saajiksi.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/hannuaro1/204832-saatanan-tuulivoimalat-viekaa-ne-helvettiin/

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18517003/tuulivoimaa-ei-etela-suomessa-ole-eika-tule--eliitti-tietaa-etta-sairastuttaa

https://keskustelu.suomi24.fi/t/14886796/tuulivoiman-aanen-hairitsevyydesta

ILMASTOBISNESTÄ VASTAAN kansalaiset

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika fanaattista.

      • Anonyymi
        UUSI

        äärimmäistä on noiden voimaloiden toiminta ja päättäminen ilman että asukkaiden mielipidettä kuunnellaan.

        Halatko omalle takapihallesi 350 m korkean propellin pyörimään?

        3 kertaa Eiffeltornia korkeampi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      355
      4560
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3281
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      75
      2271
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      345
      1697
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      209
      1612
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1585
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      106
      1275
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      76
      1250
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1167
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1132
    Aihe