Älkää kuunnelko guruja

Anonyymi-ap

Sijoittajaguru sanoo, että älä osta laskeviin kursseihin.

Nyt, kun uutisointia on miettinyt, niin ihan kuin jotkut tahot haluaisivat tavallisten sijoittajien käyttäytyvän just väärin. Ja sitten osaamattomat toimittajat kirjoittavat jopa kolumnitasolla ihan mitä sattuu.

Minä olen aina ostanut notkahduksista ja tällainen notkahdus tapahtuu niin harvoin, että nyt on kaivettu sekä säästötili tyhjäksi että lainattu äidiltä kaikki mikä häneltä liikenee.

Ja jos lasku jatkuu tämän päivän jälkeen, niin sittenhän jatkuu enkä osunut pohjille, mutta enpä tähdännytkään sinne. En tähtää ikinä.

Kuukausisäästäjä saa tuotoksi sen 8-10% yli ajan, mutta minä olen saanut sellaiset 12% vaikka olen lähes täysin indeksisijoittaja. Tämä notkahdus nostanee taas vähän tuota tuottoprosenttia.

1

130

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin. Tehdään suomalaisista varakkaita ja sijoitetaan nyt. Siis nyt. Se ei 10 vuoden perspektiivillä vaikuta yhtään onko pohjat tänään vai vasta viikon päästä, mutta isot tuotot tehdään nyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      202
      2112
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      159
      1429
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1061
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      917
    5. 58
      898
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      831
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      823
    8. Haluatko enää mitään?

      😜
      Ikävä
      93
      777
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      697
    10. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      108
      684
    Aihe