Amerikan isopersu on nyt sitä mieltä, että EU on velkaa USA:lle ja vaatii takautuvia korvauksia

Anonyymi-ap

Ukkohan on täysin päästään pimahtanut.

"Trumpilta uhka­vaatimus: Euroopan maksettava takautuvia korvauksia

Presidentti Donald Trumpin mukaan Euroopan on maksettava Yhdysvalloille isoja vuosittaisia korvauksia."

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011151558.html

"Yhdysvaltojen EU:lle asettamat 20 prosentin tullimaksut ovat astumassa voimaan keskiviikkona. Presidentti Donald Trump kertoi sunnuntaina toimittajille vaativansa EU:lta takautuvia korvauksia aiemmilta vuosilta, jotta tulleista voitaisiin neuvotella.

– Me määräsimme isot tariffit. He ovat tulossa neuvottelupöytään, he haluavat neuvotella, mutta neuvotteluja ei tule, elleivät he maksa paljon rahaa vuosittain, Trump totesi.

– Ensinnäkin nykytilanteen takia, mutta myös menneen takia, koska he ovat vieneet paljon meidän vaurauttamme, emmekä salli sen tapahtua.

Trump ei ole täsmentänyt, minkä suuruiset maksut olisivat hänen mukaansa riittävät.

Trump vastaili toimittajien kysymyksiin lentomatkalla palatessaan viikonlopun vietosta omistamaltaan Mar-a-Lagon-klubilta Floridasta valkoiseen taloon Washingtoniin.

Trump perusteli tullimaksuja jälleen vaihtotaseen alijäämällä, eli tuonnin arvo EU-maista Yhdysvaltoihin on suurempi kuin Yhdysvaltojen vienti EU-alueelle.

– He eivät ota autojamme, he eivät ota maatalous­tuotteitamme, he eivät ota mitään. Eurooppa on kohdellut meitä hyvin huonosti, Trump totesi.

Trump ei ota perusteluissaan huomioon, että yhdysvaltalaisten ja EU:ssa toimivien maahantuojien kauppa on vapaaehtoista, joten yhdysvaltalaisten ei ole ollut pakko ostaa EU-maista tuotuja tuotteita.

Yhdysvaltojen ja EU:n välillä on elintarvikkeissa tullimaksuja molempiin suuntiin, mutta esimerkiksi Politico-lehden mukaan yksi tärkeimmistä esteistä on erilainen lainsäädäntö. Yhdysvalloissa monet lisäaineet on pääsääntöisesti sallittu, ellei niitä todeta haitallisiksi, kun taas EU:ssa niitä sallitaan, jos niiden vaarattomuus on tutkittu.

Yhdysvalloista tuodaan Eurooppaan kuitenkin erilaisia elintarvikkeita esimerkiksi pähkinöitä, vehnää ja soijaa. Euroopasta taas viedään Yhdysvaltoihin jalostetumpia ja hinnakkaampia tuotteita kuten viinejä, olutta, suklaata ja juustoja."

Miksi meidän pitäisi ostaa autoja, jotka edustavat takapajuista teknologiaa? Esim. kuorma-autoissa USA on helposti teknologisessa kehityksessä noin 30 vuotta Eurooppaa ja Aasiaa perässä. Mitä USA:lla olisi sellaista, mikä olisi parempaa kuin muualla? Trumpihan muistuttaa jo kommunistidiktaattoria.

Ostaako keskustalainen maanviljelijä mieluummin amerikkalaista kalustoa kuin kotimaista tai eurooppalaista?

23

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - SDP:n - USA:an VaaliKiertue onnistui, - kun Kannattivat Trumppia - !

      - SDP:ssä olla Trumpista - aivan "" Willinä innosta ""

      • Anonyymi

        Mitäs muuta Pietariin kuuluu?


      • Anonyymi

        Ehkäpä perssuomalaisten mielessä Trump on/oli jumala mutta näyttää että sekin pettää...


    • Anonyymi

      Jenkit ajelivat 50 - 60 luvuilla isoilla 300 heppaisilla kasikoneilla. Täällä ajeltiin esim. 47 heppaisella Škodalla yms.

      • Anonyymi

        Ja erilaisilla kommunisti säädöksillä tehtiin ,että jenkkiä oli vaikea tuoda maahan ja saati kilpiin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja erilaisilla kommunisti säädöksillä tehtiin ,että jenkkiä oli vaikea tuoda maahan ja saati kilpiin!

        No huhhuh, jos oikeasti kommunisti säädöksiä jos oli ollut yhtään jenkkiä ei olisi tuotu.
        Sellaista paskaa ihan samaa kuin Mosse ja Lada.


    • Anonyymi

      Myös Suomen pitää vaatia eu..ltä korvauksia..takautuvasti!
      Miten eu olisi n 20miljardia.. ja Suomen kansan kärsimyksistä 30 miljaardia!

    • Anonyymi

      Kommunistihan tuo Trump on, jos lähtökohtanaan on bilateraalinen kaupankäynti. Eläköön tavaranvaihtopöytäkirjat!

      • Anonyymi

        Trump on kommunistinen koska kapitalismin kilpailu ei sovi sille.


    • Anonyymi

      Eu sosialisteille tulee kovat ajat..minne myyvät paskansa!

      Kiina ei osta, venäjä ei osta.. USA ei osta...

    • Anonyymi

      Toivotaan että tuo eu kaatuu.

    • Pääsyy kauppataseen nykytilaan on amerikkalaisissa kuluttajissa. Jos kansa siellä haluaa laatua, se helposti tukeutuu useissa korkean teknologian tuotteissa muualta ostettuun tavaraan. Tätä faktaa ei Trump voi muuksi muuttaa.

      Dollarin hegemonia maailmankaupassa on vuosikymmenet satanut USA:n laariin. Ei heillä ainakaan taseisiin perustuen ole mitään syytä vaatia sulatuspalkkioita menneitten talvien lumista. Ennemmin tilanne on päinvastainen.

    • Anonyymi

      Saksan sosialisti läskit ,minne myyvät mersunsa! Ja maksaako kukaan mitään!

    • Anonyymi

      Nyt on isäntä talossa.!

      • Jaa Trump ? Lepositeissä sen kuuluisi olla.


      • Anonyymi
        Korsunorsu kirjoitti:

        Jaa Trump ? Lepositeissä sen kuuluisi olla.

        Ei ole terve.
        Tuollainen perintörikas päivääkään työtätekemätön narsistinen typerys.


    • Anonyymi

      Jos sopimuksessa lukee, että Jenkit ovat saamapuolella
      niin kaiva kuvetta SOSIALISTI !


      euroopan WEF- väki on elänyt Amerikan siipiveikkona
      se on helppo uskoa.

      • Anonyymi

        Siis jos ei keksitty ostaa Chrysleriä tai harrikkaa ollaan maksu puolella . Kun romu Tesla jää kiinalaisille jalkoihin ja muutenkin Apple puhelin on yli hintaisia kuraa...


    • Anonyymi

      Mutta eikö tämä olekaan Suomen Keskustan palsta?

      Aihe taas unohtui

      • Anonyymi

        Luitko aloituksen viimeistä palstaa vai tuomitsitko pelkän otsikon perusteella?


    • Anonyymi

      Meilläkin linjalla Ay-liike maksaa miljarderdeja lakko haitoistaaan. Menee ay-liittojen kassat tyhjäksi.

    • Anonyymi

      MILLOINKAHAN SE ITSE RUPEE MAKSAAN TAKAUTUVIA KORVAUKSIA ALKUPERÄIS ASUKKAILLE , JOTKA HÄÄTIVÄT RESERVAATEIHIN

    • Anonyymi

      Trumpin ote todellisuudesta lipsuu yhä pahemmin.

      Koska joku kutsuu valkotakkiset?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2092
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1542
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      122
      1461
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1293
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      76
      1068
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      52
      898
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      229
      809
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      795
    Aihe