Trump tukee mahtavasti SDP:n politiikaa

Anonyymi-ap

SDP, kuten muukin vasemmisto, on jatkuvasti vaatimassa tulo- ja varallisuuserojen pienentämistä.

Rikkailta pitää ottaa pois, se on vaade jota saamme usein kuulla demareilta, näissäkin vaalitenteissä joita ensi sunnuntain vaalien tiimoilta olemme saaneet seurata.

USA:n presidentti Trump tekee nyt päätöksiä, jotka tukevat SDP:n tavoitteita.

Pörssi- ja muiden osakkeiden arvon romahtaessa rikkaat, nuo osakkeita omistavat, menettävät omaisuuttaan, siis köyhtyvät, joka merkitsee varallisuuserojen pienenemistä. Sama koskee tietysti pääomatuloja, joita niitäkin SDP on kovasti vaatinut vähennettävän. Nyt niitäkän ei tule kun osakkeita joudutaan myymään tappiolla, tai kun yritysten liiketoiminta heikkenee tullien myötä.

Demarit varmasti ovat iloisia Trumpin toimista ja avusta puolueen tavoitteiden edistämisessä.

Demarille tärkeintä on, ettei kukaan rikastu.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko Trump sittenkin demari?

      Onhan demareissa paljon mm- Venäjäs ystäviä, Kiljunen, Tuomioja, Lipponen, Halonen jne. Trumpin tavoin he ovat hyvää pataa venäläisten kanssa.

      • Anonyymi

        porvari ottaa aina köyhiltä,sekö on parempi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        porvari ottaa aina köyhiltä,sekö on parempi

        Nyt varallisuuserot kapenee, se on aina ollut demarien politiikan ydin, ja siis hyvä asia. Trump tekee hyvää demaripolitiikkaa. Eikä nyt viedä köyhiltä vaan rikkailta.

        Tosin aivan kaikki ei mene demarien tahdon mukaan Trumpin toimien tuloksissa. Öljyn hinta laskee tullien vuoksi, ja siis bensan hinta pumpulla myös. Demarithan ovat vaatineet, ja saivatkin viime hallituskaudella pääministeripuolueena bensaan lisää veroja ja hintaa nostavaa sekoitevelvoitetta.

        SDP on huutanut naama aatteenvärisenä kuinka väärin on kun Persut vaati ja sai läpi nykyisen hallituksen tekemiä bensan hintaa alentaneita päätöksiä. Ne toki auttaa köyhiä, köyhälle kun auto on välttämätön ja siihen meneekin iso osa tuloista. Demarit haluaisi ottaa senkin rahan pois köyhiltä bensan hinnan korotuksin


    • "𝗣𝗼̈𝗿𝘀𝘀𝗶- 𝗷𝗮 𝗺𝘂𝗶𝗱𝗲𝗻 𝗼𝘀𝗮𝗸𝗸𝗲𝗶𝗱𝗲𝗻 𝗮𝗿𝘃𝗼𝗻 𝗿𝗼𝗺𝗮𝗵𝘁𝗮𝗲𝘀𝘀𝗮"

      Hyvä kun romahtaa,
      nyt minä työmies ostan taasen lisää USA osakkeita ja rahastoja. Tiedän varmaan että ovat kesällä jo ennallaan eli +10 -15 % tulee hetkessä tuottoa.
      ja tuotto jatkuu 10 % joitain vuosia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4198
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3138
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3021
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3004
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2463
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1995
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe