Ciao!
Ollaan tulossa kesällä lomailemaan Haapavedelle. Tarkoitus viettää kahden viikon hemmotteluloma hotellissa. Kertokaa parhaat nähtävyydet, jotka kannattaa ekana käydä katsomassa. Otetaan tuplatelejärkkäri mukaan, sekä muutama makrolinssi polaroivilla suotimilla.
Parhaat nähtävyydet Haapavedellä?
23
571
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole nähtävyyksiä. Se "upea luonto" mitä usein kuuluu mainostettavan, on todellisuudessa pelkkää talousmetsää ja kurapohjaisia pieniä järviä.
- Anonyymi
Jos tykkää mutakuopista niin kesällä kannaatta tulla.
- Anonyymi
Onhsn myöds muutama siltarumpu,joita voi vieraalle esitellä.
- Anonyymi
Käykää tsekkaamassa hiihtäjä patsas ! Se on näkemisen arvoinen. Löytyy ihan kylän tuntumasta. Kanteleen voiman voimalaitoskin kaikessa suuruudessaan on näkemisen arvonen. Ja se on samalla näyttävä. Oli aikoinaan maailman suurin turve voimala ! Nykysin käy muilla poltto aineilla. Suosittelen tutustuu paikalliseen bubiin, Marjuskaan. Maakunnan kuulu menomesta jossa soi yleensä hyvä mussiikki ja kalja on kylmää ! Erityisenä mainintana totean Ylen radio ja telekkari maaston erityisesti pimeällä. Todella näyttävä kun valot välkkyy. Hyvänä mainintana myös eri taso risteys joka aikoinaan tehtiin turve rekoille. Se on näkemisen arvonen !
- Anonyymi
Erään mukaan hiihtäjäpatsaan luona puuppaa kimmiä. Mee siis varauksella. Ja haapavedellä voi soida myös kannel, jotta sitäkään ei ehkä kannata pelätä. Kyseessä kun on maan kuulu kantelepitäjä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Erään mukaan hiihtäjäpatsaan luona puuppaa kimmiä. Mee siis varauksella. Ja haapavedellä voi soida myös kannel, jotta sitäkään ei ehkä kannata pelätä. Kyseessä kun on maan kuulu kantelepitäjä!
Ei ole kuulu.
Ida Elina on ainoa kuulu kanteleensoittaja ja se on oulaisista!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole kuulu.
Ida Elina on ainoa kuulu kanteleensoittaja ja se on oulaisista!!!Haapavesi tuli kanteleistaan tutuksi jo ennen Ida Elinaa. Väinämöisen on huhuttu aikoinaan soittaneen kanteletta juurikin Haapavedellä. Ja Väinämöinen se vasta kuuluisa onkin!
- Anonyymi
Kylpyläsaari ja hiihtäjäpatsas ovat kokemisen arvoisia 👍
- Anonyymi
Polarisoivat lasit ovat tarpeen. Ne poistavat heijastumat ja vääristymät.
- Anonyymi
Vieläkös vaivaisukko on kirkon vieressä
- Anonyymi
Vaivaisukko piffas mulle pari lanttia, kävin Marjuskassa ostaa niillä huurteisen tossa perjantaina. Vaivaisukko on aika hiljanen kaveri. Ei oo tietoa, onko se vielä kirkon luona, vai onko sekin mennyt huurteiselle.
- Anonyymi
Suosittelen Lissun baaria, mutta se tosin ei oo Haapavedellä.
- Anonyymi
kanteleen voimalan piipuissa on kattomista. Ne on kauniit ja näkkyy kauas. Radio ja telekkarimastoki nähtävissä ja pimeällä nätti!
- Anonyymi
Haapaveden radio- ja televisiomaasto on Suomen korkein rakennelma. Se kannattaa käydä katsottava!
- Anonyymi
Ei edes ole. Hollolan telemasto on yhtä korkea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei edes ole. Hollolan telemasto on yhtä korkea.
Eli korkein! Molemmat ovat Suomen korkeimmat!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli korkein! Molemmat ovat Suomen korkeimmat!
Ihme logiikka. Onnistuu vain kouluja käymättömältä juntilta.
- Anonyymi
Haapaveden maisemat itsessään on näkemisena arvoisia. Ei Haapavettä oo suotta nimitetty Pohjanmaan Helmeksi. Tyhjästä ei ole moinen arvonimi Haapavedelle helähtänyt. Sillä on kirkkaat syyt!
- Anonyymi
Haapaveden maisema poikkeaa mäkisyytensä ja järvisyytensä ansiosta useimmista pohjalaisista jokikunnista. Maiseman kokonaisilmettä leimaa kuitenkin täälläkin Pohjanmaalle ominainen lakeus; mäkimaat ovat loivarinteisiä ja järvet matalia. Vaihtelevinta maasto on Korkattijärven, Rytkyjärven ja Pyhäjoen laajentuman, Haapajärven ympärillä.
Haapavesi on tyypillistä Pohjanmaata, mutta sopivan mäkisellä ja järvisellä twistillä! Erittäin toimiva yhdistelmä ja jo itsessään näkemisen arvoinen! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haapaveden maisema poikkeaa mäkisyytensä ja järvisyytensä ansiosta useimmista pohjalaisista jokikunnista. Maiseman kokonaisilmettä leimaa kuitenkin täälläkin Pohjanmaalle ominainen lakeus; mäkimaat ovat loivarinteisiä ja järvet matalia. Vaihtelevinta maasto on Korkattijärven, Rytkyjärven ja Pyhäjoen laajentuman, Haapajärven ympärillä.
Haapavesi on tyypillistä Pohjanmaata, mutta sopivan mäkisellä ja järvisellä twistillä! Erittäin toimiva yhdistelmä ja jo itsessään näkemisen arvoinen!Et nähtävästi ole käynyt muualla kuin rämeiden ja mutakuoppien Haapavdellä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et nähtävästi ole käynyt muualla kuin rämeiden ja mutakuoppien Haapavdellä?
Oompas. Olen käyny Jyväskylässä, Ounasvaaralla, Kataloniassa, Damaskoksessa, Helsingissä, Siinailla, Tukholmassa ja Ylivieskassa. Kaikkialla on oma ominaisilme, idylli ja tietty taika, mutta missään muualla ei ole tällaista tunnelmaa ja ainutlaatuisuutta, mitä täällä! Kannattaa sinunki käydä myös muualla, niin huomaat sen!
- Anonyymi
Kannattee käydä ekana kattoo Vesan autot. Onnentähtihotellissa edukkaat majoitukset. Unohtaa ei pidä Miljoona Rockia ja Tivolia, jossa lapset saa riemun silmäkulmaan ja miksei aikuisetkin. Usean Haapavetisen suosikkikohde!
- Anonyymi
Paras nähtävyys, tai niitä on oikiastaan useampiakin, nimittäin Nivalaan ohjaavat kyltit. Katso siis kyltti, jossa lukee Nivala ja lähe päästellee sinne. Ihan koko Nivala on yks iso nähtävyys. Maan mainio kaupunki! Haapavettä kauniimpi!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932119Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671557YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741339Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2391224- 731180
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531016Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88901