https://www.youtube.com/watch?v=6XFuOJX4zRE
"Kukaan ei ole syntynyt transsukupuoliseksi"
Peter Boghossian keskustelee toimittaja Mia Hughesin kanssa.
Video on pitkä, mutta hyvin asiantunteva ja hyvin perusteltu.
Sisältää asiallista tietoa hormonihoitojen ja transleikkausten epäilyttävästä historiasta, WPATH -kritiikkiä, kulttiajattelu ja ideologisuus, translääketieteen ja hoitojen hyödyllisyyteen ei ole todisteita, luotettavan tutkimuksen puute, lääketieteellinen skandaali, trans sosiaalisesti tarttuvana ilmiönä, johon nuoret, autistit ja haavoittuvassa asemassa olevat aikuiset tarttuvat ratkaisuna omille (muille) mt-ongelmille ja traumoille.
Jakakaa kaikille sukupuoltaan miettiville tai perheenjäsenille ja ystäville.
Suomessa tarvittaisiin joku yhtä rohkeasti kirjoittava, asiantunteva, kiihkottomasti ja kuitenkin selvästi kantaaottava kirjoittaja kuin Mia Hughes, mitä tulee transhoitoihin ja transideologian "opettamiseen" kouluissa ja oppilaitoksissa.
Peter Boghossianin youtube-kanavalta
Toimittaja Mia Hughes: Kukaan ei synny transsukupuoliseksi
3
289
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos! Tässä on asiaa.
- Anonyymi
Mainio uusi podi sukupuoli asiasta.
https://www.youtube.com/watch?v=IeGyZubGPXo - Anonyymi
Niin... Tuo on vähän sama kuin aikoinaan ja ehkä osin vieläkin väitettiin, että lesbous johtuu siitä, että heitä on hyväksikäytetty tai muutoin heillä on hyvin negatiivisia kokemuksia miehistä ja siksi koetaan, että ollaan lesboja. Vaikka se toki selittää pienen osan kokemuksen se ei todellakaan selitä lesboutta ilmiönä. Transsukupuolisuus on kyllä valitettavasti ihan totta, olen sen itsekin pienestä lapsesta lähtien kokenut ja yli 20 vuotta sitten prosessin läpikäynyt ja tunnen salatuilta vertaistukisivuilta useita kaltaisiani, mutta sitten taas noita aloittajan esiintuomia henkilöitäkin on, ja ehkä he ovat enemmän esillä kun taas me tavistransihmiset halutaan sulautua massaan eikä meitä siten oikeastaan ole olemassa, useimmathan elävät siinä illuusiossa, että transtausta näkyisi aina jotenkin päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245330Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624162Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143607Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683113- 902927
- 452883
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1522677Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282503- 201735
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1221681