Nyt kun kuntavaalit on kiikheimillään unohtuu ehdokkailta mainita että tuulimyllyt tulevat S salmellekkin.Miilun tiloihin on pesiytynyt tuulimyllyrirma josta ei kuntalaisille ole mainittu halaistua sanaa.Avointa kuntapolitiikkaa niinkuin tähänkin asti.
Vihreä siirtymä metsät kumoon ja maisemat ja luonto pilalle,semmosta meininkiä.
Tuulimyllyt suomussalmelle
15
588
Vastaukset
- Anonyymi
Ootko humalassa kun ei tuo kirjoittaminen onnistu?
- Anonyymi
Ei kuulu sinulle eikä muillekkaan jos joku yksityinen firma tulee toimimaan tänne. On ihme kommunisteja pitäjä väärällään. "Kunnan pitäs tiedottaa..." Ei jumalauta. Mihin oot järkesi jättänyt?
- Anonyymi
Ihan ylläri pylläri juttuhan on että tuumimyllyjä täällä on ollut jo monta vuotta, ja se huoltoyritys muutti kirjansa kunnasta toiseen. Käsittämätöntä että täällä asuu vielä ihmisiä jotka ei ole sisäistäneet että kunnassamme on tuulivoimaloita, ei ne piilossa ole!
- Anonyymi
Missä muka täällä myllyjä olisi, älä houri
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä muka täällä myllyjä olisi, älä houri
Et oo ihan hetkeen vissiin käyny edes Hyrynsalmella asti? Sakarallahan se yks tuulipuisto on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä muka täällä myllyjä olisi, älä houri
Suomussalmen ja Hyrynsalmen väli on niitä pullollaan, ei ne piilossa ole. Suurin osa Suomussalmen puolella. Vaan eihän nämä öyhöt nää omaa nenäänsä pidemmälle niin miten sen nyt huomaisi!
- Anonyymi
Mistähän lie keskustelun avaaja herännyt...
- Anonyymi
Saksa lopettanut tuulipuistojen rakentamisen koska tutkimustulokset todistaa että magneettikenttä ja ääniaallot aiheuttvat aivovaurioita varsinkin vauvoilla joilla kuuloluut ovat kehittömättömiä.
- Anonyymi
Hieno homma, jos entisiin kurssikeskuksen (Jonnet ei muista) tiloihin on saatu maksukykyinen vuokralainen. Nämähän käyttävät paikallisia palveluita mm. majoitus ja kauppa👍 Ei se Vaarannivan muori, joka käy kerran viikossa ostamassa ruokatarvikkeita, samalla kun käy apteekissa, paljoa ostovoimaa kylälle tuo. Tärkeä asiakas on kyllä hänkin, mutta näin se vain on.
- Anonyymi
Se mummo maksaa kyllä eläkkeestään ja kiinteistöstään verot tänne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se mummo maksaa kyllä eläkkeestään ja kiinteistöstään verot tänne.
Ehkä noin 11 egee vuodessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä noin 11 egee vuodessa.
Vähämpä tiedät verotuksesta, taidat olla koulukas.
- Anonyymi
Tämä firma vain siirtyi puhtaaseen hengitysilmaan. Työmiehet ovat olleet töissä niin pitkään kuin ovat myllytkin olleet Kivi-Peuravaarassa. Me kaikkihan olemme ne nähneetkin😁☀️
- Anonyymi
MAKSAMME KALLIISTI HUONOLAATUISESTA SÄHKÖSTÄ!
Huononsiko tuulivoiman käyttöön otto sähkön laatua?
Putoaako tehot tosiasiassa silloin jos ei tuule.Vastaavasti tiedetään, että tuulettomalla säällä sähkö on kallista?!
Fysiikasta tiedetään, että sähkön teho riippuu taajuudesta. Mitä suurempi taajuus sähköverkossa kulkevalla sähkövirralla on, sitä suurempi on TEHO.Teho on suoraan verrannollista taajuuteen.
Tuulivoiman käyttö saa aikaan taajuusvaihtelua verkossa, jolloin myös tehot vaihtelevat taajuuden mukana.Taajuutta yritetään jossain määrin kompensoida taajuusmuuttajilla, jotta kuluttajalle saadaan laadukkaampaa 50Hz taajuista sähköä.
Taajuusmuuttajat aiheuttavat kuitenkin lisää tehohäviöitä ja megaluokan taajuusmuuttajat olisivat valtavan kalliita, joten niiden käyttö ei ole järkevää. Lisäksi kuluttaja maksaisi senkin lystin, siis laadukkaan sähkön.
Tästä seuraa se, että kuluttaja usein maksaa tehottomammasta sähköstä saman hinnan kuin normit täyttävästä 50Hz sähköstä.Kukaan ei tajua vaatia laadukasta sähköä.
Kun tuulee hyvin, ollaan tehojen kanssa lähempänä normaalitilannetta eli 50Hz/220V vaihtovirtaa ja sitä tilannetta missä oltiin ennen kuin tuulivoimaa oli otettu käyttöön.
Mutta usein ei tuule ja hinta nousee huimasti mutta se ei jää vielä siihen koska tuulettomalla säällä myös laatu eli tehot laskevat.Maksamme kalliista ja kaiken lisäksi huonommasta sähköstä. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että maksetaan sama hinta vaikka se lämminvesivaraaja tai keittolevy kuumenee paljon hitaammin kun ei tuule.
Ei ihme, että tästä puhutaan nimellä ILMASTOKUSETUS.- Anonyymi
Sähkön laadun vaihtelun huomaan useimmiten Elisaviihteen käytössä, varsinkin tallenteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4357422Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai926136Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2075632Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1374832Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r324466Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914358Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163580Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833514Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava223489