Joudunko maksamaan uudestaan perintöveroa?

Anonyymi-ap

Eli vuosia sitten perin lähisuvun rivitalo asunnosta noin viidesosan ja kesämökistä samoiten. Nyt yksi omistajista isäni isä kuoli ja minun omistusosuus kyseisissä kohteissa kasvaa merkittävästi. Joudunko näistä maksamaan uudestaan perintöveroa tuon erotuksen verran molemmista? Näitä tuskin ollaan myymässä ja ovat valtava riesa lähinnä. Tuo omistusosuuden nousu on merkittävä joten se tarkoittaa että perintöveroa pitäisi maksaa myös merkittävä summa kummastakin kohteesta. Sanokaa että olen väärässä?! Pesän tilillä olevat varat ovat niin pienet että joudun taas ottamaan lainaa siinä tapauksessa. Toivottavasti Orpo ja kumppanit saavat tämän perintöveron heivattua helvettiin ja pian!

Toinen kysymys. Kun perunkirjoitus valmistuu niin kuka valitsee sen ketä pääsee käsiksi varoihin ja maksaa jokaiselle pesän osakkaalle lakiosaan kuuluvat rahat tilin varoista sen jälkeen kun velat ja laskut ovat hoidettu? Mietin tässä että miten hankalaksi toiset osapuolet voivat ryhtyä kun välit ovat niin huonot.


Kiitos avusta jos löytyy asiasta tietäviä!

5

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et sinä uudestaan maksa samasta perinnöstä veroa, vaan nyt tulevasta.

      • Anonyymi

        Eli vaikka omistusosuus kasvaa noiden samojen perintökohteiden osalta niin en joudu niistä maksamaan perintöveroa? Esimerkkinä jos ennen omistin 20% ja nyt omistaisin puolet rivitalosta ja kesämökistä. Perunkirjassa on merkintänä summat ja prosentit jotka menevät verottajalle. Näistä olen jo kertaalleen maksanut perintöveroa tuon omistus % mukaan yli 5 vuotta sitten.

        Kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli vaikka omistusosuus kasvaa noiden samojen perintökohteiden osalta niin en joudu niistä maksamaan perintöveroa? Esimerkkinä jos ennen omistin 20% ja nyt omistaisin puolet rivitalosta ja kesämökistä. Perunkirjassa on merkintänä summat ja prosentit jotka menevät verottajalle. Näistä olen jo kertaalleen maksanut perintöveroa tuon omistus % mukaan yli 5 vuotta sitten.

        Kiitos.

        Ei, vaan maksat siitä perinyöveroa mitä nyt saat. Et kahta kertaa mistään.


    • Anonyymi

      Perintövero on ryöstö ja kateusvero. Epäoikeudenmukainen vero voi joutua maksamaan suuria summia vaikka ei saa mitään haltuunsa. Muualla ei kyseistä veroa enää tunnetakkaan esim. Ruotsissa perintöveron lopettaminen se toi miljonäärit ja miljardit takaisin Ruotsiin ja talous ampaisi kovaan nousuun.

    • Anonyymi

      Jos saat perinnöksi sen osuuden, niin todennäköisesti vain siitä. Parempi kysyä asiantuntijalta, Verottajallakin on kaikenlaisia pykäliä, jotka voivat tuottaa positiivisen ylllätyksen. Alle 20 000 euron perinnöstä ei taida mennä veroa eikä perintövero ole kummoinen vähän suuremmastakaan.

      Perintöä ei voi jakaa ilman perinnönjakosopimusta. Kuolinpesän rahat ovat sitä. Samahan se on kuka ne rahat tileillenne siirtää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      180
      2653
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      105
      1111
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      780
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      779
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      277
      754
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe