Etuoikeuksia opinnoissa

Anonyymi-ap

Joillain näkyy olevan etuoikeuksia toisen asteen koulutuksessa. Toiset istuvat tuntikausia Powerpointsulkeisissa ja kuuntelemassa blaa blaata ja toiset tulevat vain kokeisiin sekä käytännönharjoituksiin.
Henkilöt lähtevät tunnteilta ainakun niin sanottu merkityksellinen tai hyödyllinen juttu on ohitse.
Kysymys kuuluukin, että millä helvetillä he ovat saaneet erityisoikeuksia?
Itse olen saanut vain hyväksilukemisilla.
He jopat välttävät ryhmätyöt ja ovat himassaan lukemassa Moodlesta teorioita, siis niitä samoja slaideja, jotka meidän muiden tulee kärsiä?
Onko toisen asteen koulutuksen opetuksesta tullut suojatyöpaikka ja oppilaitoksista rahankerääjiä?
Kuinka paljon asioita katsotaan sormien lävitse tai sovitaan kahden kesken?
Kysynpä vain!

4

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaisi keskittyä omaan opiskeluun ja oppimiseen ja jättää muiden tekemiset tai tekemättä jättämiset muille.

      • Anonyymi

        Ei voi. Eikä kannata. Taitaa olla jotenkin henkilökohtainen ongelma sinulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi. Eikä kannata. Taitaa olla jotenkin henkilökohtainen ongelma sinulle.

        Kummallinen päätelmä.


    • Anonyymi

      slidet ja kalvot ovat enempikin sisällysluetteloita. Opettaja (ainakin osaava) kertoo runsaasti enemmän kuin kalvoissa on listattuna topikkeja. Lisäksi tunneilla on myös dialogia joihin voi osallistua vain olemalla paikan päällä luennolla. Toki on niin että hyvät opettajat ovat katoava luonnonvara.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe