Orpo ei leikkaa itseltä

Anonyymi-ap

Hän ei osallistu talkoisiin vaikka syö samasta kuormasta muiden valtion elättien kanssa. Häneltä ja tuhansilta muilta vastaavilta valtion apinalta pitäisi leikata. Ministerille 9000 euroa kuutamo riittää hyvin siinä missä kenelle tahansa muullekin vastaavan palkan ansaitsevalle. Säästöä Orpon kohdalla meille veronmaksajille tulisi 14000 euroa kuutamo. 750000'sta virkamiehestä ja -naisesta 50000 tienaa ihan liikaa. Vastaava suhteellinen leikkaus näihin tekisi kuukaudessa ? parisataa miljoonaa säästöä (200 000 000e) Vuodessa siis reilu miljardi!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9c08cb68-a931-4875-be39-bf44c27c7ab5

14

727

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpo on ahne.

    • Anonyymi

      Muistakaa tunnin juna, paljonkohan Orpo käärii siitä?

      • Anonyymi

        Orpo tuskin rahaa siitä käärii. Arvovalta siinä on kyseessä. Että ei Ranne rupeaisi määräilemään.


    • Anonyymi

      Eliitillä on eri säännöt ja lait.
      Taksilla kouluun ja töihin.
      Lastensuojelu ilmoitukset e johda toimenpiteisiin, pedofiilia, naisten, lasten, vammaisten piekseminen, elänrääkkäykse, raiskaukset, kännissä/kamoissa ajaminen ja rettelöinti ei johda rikosvastuuseen saati eduskunnasta erottamiseen.
      Eliitti nostaa kelarahoja ihan vaan muksuille viikkorahaks, perinnöt, osakkeet, metsät/kiinteistöt sun muut ei vaikuta elitille maksettavii kelatukiin.
      Huumaaviin lääkkeisiin reseptit soittamalla, leikkauksiin jonon ohi ja sitä rataa.

      • Anonyymi

        Jos rassaa niin käy äänestämässä heitä jotka on rauhaa rakastavia, oikeudenmukaisia ja positiivistä ajattelua omaavia laajemminkin. Liika rahantulo tylsistyttää , mikään ei tunnu miltään. Toki palkka pitää olla jokaiselle työlle jota selkänahastaan repii sellainen että tulee todellakin omillaan toimeen. Kuka ilmaiseksi töitä haluasi tehdä. Suurin osa työttömistä on aika tervettä porukkaa mutta jaksaminen käy lujille jos joutuu liian kauan olemaan vailla töitä.


    • Anonyymi

      Rikos????

      • Anonyymi

        Aiheelliset kysymysmerkit. Pääministeriys on tärkeä virka mutta sillä ei ole osaa eikä arpaa Laki ja Rikos- palstalla. Suunpieksäntää ei tule kannustaa.


    • Anonyymi

      Kokoomuslainen on itsekeskeinen paska.

      • Anonyymi

        Poliitikko on yleensä itsekeskeinen.


    • Anonyymi

      Ei leikka purra eikä moni muukaan itseltään palkasta. Paskasakkia kaikki tyystin.

      • Anonyymi

        Ei se ole palkka.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Pääministerin työ on kutusmusammatti, eikä siitä pitäisi maksaa palkkaa.

    • Anonyymi

      Ei tässä mitään TALOUSRIKOSTA ole. Pois koko ketju.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2290
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      920
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      564
      823
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      60
      581
    Aihe