IS: Oikeusoppineiden kriittinen kannanotto tuulivoimarakentamiseen

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011151913.html

Oikeusoppineet ottavat kantaa hallitsemattomana riehuvaan tuulivoimarakentamiseen. He vaativat tuulivoimalainsäännön ajantasaistamista tilanteen korjaamiseksi. Nyt ihmisten perustuslaillinen oikeus terveelliseen ja turvalliseen ympäristöön ei toteudu.

Tärkeää asiaa, lue! Kangasniemellä voidaan vielä pelastaa paljon luopumalla huonoista tuulivoimahankkeista.

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pätkä jutusta:

      Ongelma on se, että kuka kunnissa niitä päätöksiä loppujen lopuksi tekee. Kuinka paljon maanomistajia voidellaan rahalla ja annetaan päättäjille totuudenmukaista tietoa? Päättäjät eivät välttämättä edes ymmärrä, mitä heille esitellään, [julkisoikeuden professori Tomi] Voutilainen sanoo.

      • Anonyymi

        Tätä olen aina sanonut, ettei kunnissa ole asiantuntemusta päättää tuulivoimakaavoituksesta.


    • Anonyymi

      Lainsäädännön ajantaistaminen ei tarkoita tuulivoiman kieltämistä!

      Hieno yritys sumuttaa lukijoita antamalla käsitys että uudet lait kieltävät tuulivoiman!

      • Anonyymi

        Aloitus ei anna sitä käsitystä, ettei tuulivoimaloita voi rakentaa ollenkaan. Jos sait sellaisen käsityksen, se johtuu vain siitä, että et ymmärrä lukemaasi tai et halua ymmärtää. Siten sinun kommenttisi on yritys saada aloitus näyttämään asiattomalta. Huonosti kuitenkin onnistuit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5106
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      35
      3026
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2995
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2916
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1698
    Aihe