mun on pakko ottaa tämä puheeksi. minkä takia vanhemmat äidit syrjii teiniäitejä. luuleko ne että ei nuoret pärjää ja osaa. minä sain tytön 17 vuotiaana ja hyvin ollaan pärjätty ja eikä ongelmia ole ollut eli nuoret äidit on yhtä hyviä kuin vanhemmat äidit. minua ainakin ärsyttää hirveesti sellanen arvostelu.jos täälläkin on sellasia arvostelijoita ja joillain ei ole muuta tekemistä kun syrjiä nuoria äitejä niin pitäkää omana tietona. koska joitain voi todella loukata sellanen mitä täällä arvostellaan
???!!!
äitee86
161230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
oikein syrjitään kuule sun ei tarvi todistella äitiyttäs jos kaikki on hyvin.
Tää palsta on täynnä hali pusu viestejä, ne ei kerro mitään realismista vaan ne on haave kuvia siitä jos kaikki olisi hyvin.
en todistele mitään.. mutta jotkut on täällä sellasia että ne tulee oikein nuoria morkkaamaan entisestään. tiedän kyllä että kaikilla ei ole hyvin asiat mutta ei tarvii enempää morkata
ikä on numeroita jokainen ihminen on yksilönsä ja jotkut ovat valmiimpia kuin toiset. ja jos itse tietää olevansa hyvä vanhempi ei silloin kannata ottaa toisten kommentteja tosissaan koska eivät he seuraa sinua ja lastasi 24h vrk, eli sinä itse sen tiedät. ei silloin sitä tarvitse todistella kenellekkään varsinkaan sellaisille joillekka se ei todellakaan kuulu.
itse olen 17 kun tyttöni sain ja olin valmiina syli täynnä rakkautta niin ja isikin tietty
...mutta ainakin yhdeltä uupuu kirjoitustaito. Pisteen jälkeen tulee katsos iso kirjain.
No johan on kumma kun ihmiset tulevat tänne palstoille arvostelemaan toisten kirjoitustaitoa. Ruvetkaa HYVIKSI opettajiksi, niin johan päästään siitäkin kirouksesta.
...ihmisen omasta korvien välistä kiinni, jos kirjoittaminen ei onnistu vielä 17-vuotiaana.
eiköhän niitä kirjoitusvirheitä ole kaikilla joskus, jopa sulla. onko se taas seuraavan tappelun aihe :)
Niin sanotut kokeneet äidit eivät voi sietää/kestä että joku 16-21 vuotias voisi pärjätä ehkä hieman paremmin kuin ite. Antaa niiten vanhojen pierujen tehdä mitä lystää kunhan eivät puutu liikaa meidän nuorten asiohin!!!!! Ei niitten puheista kannata välittää, antaa puhua vaan. Eikö se ole sitä että siitä puhe mistä puute eli kokemus on se avain sana!!
asioihin puuttuu sossu ja kela ei muut.
joo mä oon myöskin huomannu kuinka vanhemmat ihmiset katsovat meidän perhettä nenän varttaan pitkin..silloin kun synnytin(olimme 17v.) sairaalassa mua pidettiin ihan ääliönä, ne luuli että mä en osaa mitään, vaikka sanoin niille että mä opiskelen lähihoitajaksi eli aika paljon tiedän näistä asioista..ja kai sitä nyt herranen aika oppii muutenkin sukulaisilta ja muilta lasten hoidosta! meillä on menny kaikki tosi hyvin, neuvolassakin hoitsu sanoi minulle että todella iloinen lapsi ja reipas eli olette saanut hyvin kasvatettua lapsenne vaikka olettekin nuoria! myös moni tuttu ketkä tekevät työkseen jotain lastensuojeluun ja sosiaalialaan liittyviä hommia ovat kehuneet meitä vanhempia! yksi tuttavamme on perhetukikeskuksen johtaja ja alkoi itkemään ilosta kun jutteli äitini kanssa meidän elämästämme..ennemmin olisin teiniäidin lapsi kuin jonkun 60-kuolleen huuhkajan!
kuinka "vastuuntuntoisen" kuvan annoit kuvan annoit itsestäsi tolla tilitykselläsi.
Aivan varmasti joku huuhkaja on parempi äiti kuin sinä, joka kerrot itsetunnon puutteessasi siitä mitä muut ovat äitydestäsi sanoneet.
siis voi mitä ääliöitä täällä taas on! taidat olla niitä tyyppejä jotka ei osaa olla onnellisia muiden puolesta! kyllä sä toivottavasti siinä vaiheessa tajuat(tajuaisit) miltä tuntuu kuulla alan asiantuntijoilta pelkkää hyvää, kun itse saat lapsia..mutta toivottavasti et saa!
älä tuomitse kun et tunne! mulla ei ole minkäänlaisia itsetunto ongelmia ja voin satavarmasti sanoa olevani parempi äiti omalle lapselleni kuin kukaan muu! edellisellä viestilläni halusin vaan kumota ne ajatukset teiniäitien kelvottomuudesta..eihän se minun vikani ole jos sä oot katkeroitunut siitä että varmaan oma äitis oli vanha tai sit sä et saa lapsia! turha mulle valittaa, sä et tiedä musta mitään ja parempi niin! en mä tollasia ummikkoja haluaisikaan tuntea, mulle riittää ihan mun oma perhe ja ystävät!
mut arvailet väärin en ole katkera saati vanha. Sun pitäs pudota maanpinnalle, tosiaan toivon että muksusi on viisaampi kuin sinä.
Älä ainakaan lisää sikiä, sillä tuollaisia nirppanokkia on tämä maailma pullollaan.
Etkä kirjoituksellasi kumonnut ainakaan minun käsityksiäni teiniäitiydestä, vaan vahvistit käsitykseni teikäläisistä oikeiksi.
vanhat äidit luulee olevansa niin kokeneita. mutta varmaan jokainen on esikoisen kohdalla joutunut opettelemaan vauvan hoidon perus asiat. mutta joillain ei varmaan ole muuta tekemistä kun tulla tänne morkkaamaan ihmisiä. siitä puhe mistä puute..
mun mielestä sä et oikeen tiedä mistä puhut..ihan selvästi tuo tyttö halusi vaan kertoa oman tarinansa, ja mä ainakin olen ylpeä tuosta tytöstä vaikka en ko. ihmistä tunnekkaan! kyllä kannattaisi pitää suunsa kiinni kun ei näköjään ymmärrä lukemaansa oikein, tai sitten se vika on sinulla korvien välissä, kyllähän niitä on kaikenlaisia pessimistejä olemassa..on se vaan harmi että ne eksyy tänne palstalle näiden hienojen ihmisten joukkoon. niin se vaan taitaa olla että olet kateellinen kun toisilla menee hyvin. -lastensuojeluopiskelija vm.60-