Ja tulee hiipumaan edelleen. Miksi tätä äärioikeistolaista, riistettyä ja Jenkkien rahastamaa peräkylää alkaisi kukaan tavallinen työtätekevä ja omillaan pärjäävä ihminen puolustamaan. Ennemmin nostaa säästönsä ja muuttaa muualle. Jääkööt persut ja kokkareet selvittämään sotkunsa . Hehän kaiken ovat piloille pistäneet. Ja yhä enemmän yksityistävät ja tuhoavat luonto, kulttuuria ja työntekijöiden oikeuksia. Tapelkoot sitten trumppilaisten kanssa tai ilman niitä. Huonosti käy kuitenkin. Suomi on Euroopan amerikkalaisin maa, joten pitäkööt kokkareet sen , mitä jäljelle jää. Me fiksummat nuoret perustamme elämämme muualle.
Suomalaisten maanpuolustus tahto on hiipunut
13
122
Vastaukset
- Anonyymi
Erkki Pulliainen tulee ja eliminoi sinut.
- Anonyymi
Kummasti asiasta On vaiettu.. Häkkänenkin puhuu ihan toista.
Kokoomus kuvittelee etteivät ihmiset näe ja ymmärrä mihinovat tätä maata ajamassa. Puoli Suomea on kohta tyhjillään. Ei kukaanhalua omistaa Itä- Suomesta mitään. Kun einiillä mailla ja taloilla ole mitään arvoa. - Anonyymi
Ei arvosteta työntekijöitä , ei esim opettajia, ei hoitajia , ei palvelualoilla työskenteleviä….
Kokoomus isottelee samoin kuin trumppilaiset. Valehtelevat ja yrittävä5 vallata kaikki yhteiskunnan osa-alueet. Kun eivät muuten kykene, niin runnovat läpi persujen , noiden idioottien avustuksella. Ja sitten kehutaan miten maailmalla arvostetaan. Se onpaska puhetta se.
Jenkitkin pitävät pilkkanaan. Kaiken hyödyn vievät ja Stubb ja Valtonen patsastelee hymyt korvissa. Katsokaapa Trumpin ja Rubion ilmettä suomalaisten kanssa samassa kuvassa . Ei ole hymyä, on vain teko , lähinnä irvistys.
Rubiokin , Valtosen , tuon tyylittömän liimaletin vierellä, näyttää siltä ettei vois vähempää kiinnostaa.
Trump joukkoineen on tehnyt Yhdysvalloista pilkankohteen ja samaa tekevät Stubb ja muut kokoomuslaiset Suomelle.- Anonyymi
Edes Neuvostoliiton ja YYA:n aikana Suomi ei madellut suurvallan päämiesten edessä kuin kokoomuspoliitikot ja ministerit nyt tekevät USAN suuntaan. Kaikesta paistaa niin selkeästi läpi että Suomen asiat sanellaan USAn johdosta ja ministerimme ja presidenttimme ovat vain juoksupoikia. Vaikken kannata Venäjää enkä haikaile YYA:n aikoja en silti kannata tällaista suomettumista USAn suuntaan.
- Anonyymi
Aloittaja valehtelee. Vähän aikaa sitten uutisissa kerrottiin että esim. maanpuolustuskursseille on kova tunku eikä kaikkia voida ottaa mukaan. Varushenkilöiden maanpuolustus tahto oli korkealla.
- Anonyymi
Näihin maanpuolustusta glorifioiviin uutisiin kannattaisi suhtautua suurella varauksella. Ei kannata vain sinisilmäisesti uskoa kaikkea mitä meille uutisissa yleisenä totuutena kerrotaan.
Varushenkilöt ovat vielä niin nuoria että heti armeijan kovan psykologisen käsittelyn jälkeen heiltä saadaan helposti toivotunlainen vastaus ja vaikka sitä ei ihan kaikilta saataisi, voidaan televisioon aina valikoida kertomaan tarinansa heitä joihin on armeijan koulimana onnistuttu istuttamaan toivotunkaltainen ajattelutapa joka sitten esitetään nuorison yleisenä mielipiteenä. Nykyajan uutiset ovat pitkälti tarinoita ja tiedotustoimintaa jonka monet imevät itseensä absoluuttisena totuutena vaikka ei ehkä kannattaisi. - Anonyymi
Maanpuolustuskurssit eivät tee mitään sotilaita eikä ne korvaa kertausharjoituksia. Keskivertoiseksi sotilaaksi tarvitsee jo sen päivittäisen vähintään 6kk mittaisen varusmieskoulutuksen ja säännöllisen kertauksen päälle ja henkilöllä täytyy olla motivaatiotakin. Maanpuolustuskursseilla on turhan kiillotettu kuva aivan kuin sillä saataisiin maanpuolustuskykyä nostettua. Vähän jäitä hattuun nyt näiden kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maanpuolustuskurssit eivät tee mitään sotilaita eikä ne korvaa kertausharjoituksia. Keskivertoiseksi sotilaaksi tarvitsee jo sen päivittäisen vähintään 6kk mittaisen varusmieskoulutuksen ja säännöllisen kertauksen päälle ja henkilöllä täytyy olla motivaatiotakin. Maanpuolustuskursseilla on turhan kiillotettu kuva aivan kuin sillä saataisiin maanpuolustuskykyä nostettua. Vähän jäitä hattuun nyt näiden kanssa.
Ne kurssit on hupia ja pelleilyä.
- Anonyymi
Oikeistopolitiikka tuhoaa Suomen. Jos täällä haluttaisi koko kansalle hyvinvointia, ihmiset heräisivät kannattamaan sellaista politiikkaa jolla turvattaisi hyvä elämä kaikille suomalaisille eikä vain rikkaimmalle kymmenelle prosentille.
Nyt ja jatkossa on meno niin kylmää ettei tänne kannata nuorison jäädä. Kannattaa kouluttautua ja sitten lähteä muualle perustamaan perhettä ja tekemään töitä sellaiseen yhteiskuntaan, jossa kansalaisia arvostetaan yhdenvertaisina ja turvataan heille oikeus hyvään elämään yksilön lähtökohdista, iästä tai terveydentilasta huolimatta. - Anonyymi
Minä en todellakaan tule puolustamaan mitään äärioikeistosuomea.
- Anonyymi
Ei kannata uskoa Ryssän Kalsarimyrkyttäjän vatnikkien propakandaa!!!
Uuvatit eivät edes kykene laittamaan mitään linkkiä mihnkään tutkimukseen jossa väitettäisiin maanpuolustus tahdon romahtaneen,,,- Anonyymi
Riittää että omaa kyvyn itsenäiseen kriittiseen ajatteluun, ei siihen mitään uskoa tarvita!
- Anonyymi
Naisista 1-3 % suorittaa armeijan, ja tutkimuksissa on todettu naisten maanpuolustustahdon olevan miehiä korkeampi. Joten miesten maanpuolustustahto, siis se todellinen, on alle 2%.
Miehet menevät armeijaan vain ankarilla rangaistuksilla uhkaamalla.
Tämä kaikki kertoo, ettei juuri kukaan halua uhrautua tämän sosialistisen, feministisen ja monikulttuurisen maan puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!992218- 841955
- 511543
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481486- 1531466
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441294Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1091095
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074