Nyt kun liehuletti äänestää maanantaina kaupunginhallituksen kokouksessa tuulivoimaa vastaan niin sillä on ehtona että laitetaan kiuruvedellä firmat pärjäämään.
Mitenkähän viikonlopun aikana meinaa sen tehdä kun ei ole neljään vuoteen siinä onnistunut vaikka kuinka on kannustanut ostamaan kaiken omalta kylältä.
Eli jos maanantaina iltapäivään ei firmoilla mene hyvin niin äänestääkö sitten tuulivoiman puolesta? Tuulella taitaa käydä koko ukko kun ainakin päätöksien perustelu on sitä.
Liehuletti ja tuulivoima
24
1052
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä tulee tuulivoimanvastustajille kylmää kyytiä tulevaisuudessa, Lauluräme ja Lapinsalo on jo varmoja ja loputkin toteutuu jossain mittakaavassa. Pielavedelle tulee myös tätä päästötöntä sähköntuotantoa, mikä on hyvä asia. Järki voittaa loppujenlopuksi ja nämä vastustajatlahkotkin ymmärtää, että nythän eletään 2025 vuotta eikä 1800 lukua. Sähköä nykyaikana tarvitaan ja tuulimyllyillä sitä saadaan.
- Anonyymi
Kerro kuinka paljon on tuotettu sähköä ja kerro mitä tehdään silloin kun tuulivoiman tuotanto menee ns miinukselle?
Plus kerro mikä kapasiteetti on tällä hetkellä tuulivoimalla ja muita tietoja .jokseenkin tunne, että sinä elät vielä sitä hurmosta - Anonyymi
Sotahan ei välttämättä lopu pelkkiin vaaleihin tai vaikka kaavan hyväksyisivät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro kuinka paljon on tuotettu sähköä ja kerro mitä tehdään silloin kun tuulivoiman tuotanto menee ns miinukselle?
Plus kerro mikä kapasiteetti on tällä hetkellä tuulivoimalla ja muita tietoja .jokseenkin tunne, että sinä elät vielä sitä hurmostaEn tiedä mistä Lapinsalon kalliokirjoituksista seuraat päivittäistä sähkön tuotantoa. Älypuhelimeen saa katos ihan aplikaation, jolla voi seurata ja edelliset kolme päivää on tuulisähköä tuotettu enempi kuin ydinvoimasähköä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä mistä Lapinsalon kalliokirjoituksista seuraat päivittäistä sähkön tuotantoa. Älypuhelimeen saa katos ihan aplikaation, jolla voi seurata ja edelliset kolme päivää on tuulisähköä tuotettu enempi kuin ydinvoimasähköä.
No sinulla on kyllä eri järjestelmä kuin minulla..esim. Aamusta tuotanto oli noin 800 mw ja ydinvoimala noin 2600mw.
Ja tälläkin hetkellä vaikka ydinvoimalat huollossa tuulivoimala tuottaa vähemmän kuin ydinvoimala. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sotahan ei välttämättä lopu pelkkiin vaaleihin tai vaikka kaavan hyväksyisivät.
Ainahan sitä saa yrittää,mutta tuulivoimaa tulee nyt joka kuntaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainahan sitä saa yrittää,mutta tuulivoimaa tulee nyt joka kuntaan.
Ei tule.
Isa kunnista on ilmoittaneet ei kiitos.
Niihin kuntiin ei ole pyrkijöitä. Vaan kun yksi tuulivoimala alue pääsee läpi, niin seuratkaa kaupunginjohtajan työkalenteria. Se on täynnä tuulivoimafirmojen kanssa neuvotteluja. Muiden hankkeiden hankintaan ei riitä aika. Tämä on totisinta totta. - Anonyymi
Kerrotko mitä pahaa 1800 luvussa sitten on? Simojokikin on syntynyt silloin etkö sitä tiennyt. Suosittelen hiljentymään ja miettimään!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä mistä Lapinsalon kalliokirjoituksista seuraat päivittäistä sähkön tuotantoa. Älypuhelimeen saa katos ihan aplikaation, jolla voi seurata ja edelliset kolme päivää on tuulisähköä tuotettu enempi kuin ydinvoimasähköä.
Tälläkin hetkellä ydinvoima 2600mw tuulivoima 1600mw .. ja tuulivoimaloiden tuottoprosentti kapasiteettiin nähden on noin 19 %.
Ydinvoimala huolto loppuu kohta ja alkaa toinen. Vuosi sitten osa tuskaili kahden euron kWh hinnalla. Nyt kun näitä datakeskuksia on suunnitteilla, niin sanoisin, että Suomen sähkön hinta tulee kipuamaan noin 15 senttiin per kWh. Tämän vuosikymmenen sähkön hinta pysyy maltillisena syynä Pekkarisen tuet ja se ettei vielä montaa data keskusta.
Näiden viimeisten päästettyjen tuulivoima alueiden sähkön tulee ostamaan Amazon. Toinen isompi alue ostajana Google. Eli ovatko suomalaisia nimiä
- Anonyymi
Tuuliviiri yllä talon kston, monelta se huomaamatta jää muttei 300 metrinen kolossi.
- Anonyymi
Oho ihanko ite keksit.
- Anonyymi
Menikö Nytjäkkeillä, kaikki ehdokkaat läpi?
- Anonyymi
Parhaat kyllä.
- Anonyymi
Kyllähän sitä kannattas oman kylän yrittäjiä, mutta kun eivät jaksa tulla paikalle, eivät jaksa tehdä tarjousta, eivät kehtaa tilata haluttua tuotetta, eivät osaa käyttää laskutusjärjestelmiä ja sitten kun soitat niin tuntuu että häiritset arvokasta yrittäjää. Suotta on lehtien palstoilla ulista kun asiakaspalvelu loistaa poissaolollaan.
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä, asiakkaan yhteydenotto tuntuu kovasti häiritsevän paikallisia yrittäjiä, kaikki on vaikeaa eikä tuolla tavalla ole tehty eikä noista tarpeista. Kunnanviraston työmoraali on syövän lailla levinnyt koko pitäjään, ja onhan siellä valtuustossa näitä " yrittäjiä" , liekö vieläkin?
- Anonyymi
Parhaillaan odottelen paikallisen yrittäjän takaisinsoittoa kun otin yhteyttä huonoon aikaan ja ei kerennyt silloin jutella. Kuusi viikkoa mennyt. Tosin en yhteydenottoa enää tarvitse kun sain palvelun muualta. En ymmärrä miksi mainostavat palveluitaan joita eivät halua tuottaa. Sanoisivat suoraan että älä vaan ota yhteyttä!
Kyllä hyvinvointialueellakin on nopeampi takaisinsoitto kuin Kiuruveden yrittäjillä.- Anonyymi
Ole hyvilläsi etteivät ottaneet yhteyttä, radiomainoksessa sen kertovat itsekin, " eukko, tuu kattoon, Paskisten tekemä katto vuotaa!
- Anonyymi
Eipä oo näköjään meininki muuttunut senjälkeen kun sieltä lähdin. Pleksiyrittäjä oli ainoa jolta sai palvelua tarvitessaan.
Mutta sehän oli käynyt muuallakin kuin kiuruveellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä oo näköjään meininki muuttunut senjälkeen kun sieltä lähdin. Pleksiyrittäjä oli ainoa jolta sai palvelua tarvitessaan.
Mutta sehän oli käynyt muuallakin kuin kiuruveellä.AT- pleksillä oli kyllä asenne kohdallaan, tehtiin mitä luvattiin ja sovittuun aikaan, hankalatkin työt tehtiin nurisematta.
- Anonyymi
Tuhansia hehtaareita tuhotaan luontoa , että saadaan joku ropelli pyörimään. Moni kannattaja on ehkä unohtanut , että tarvitaan paljon myös uusia sähkölinjoja metsänomistajien maille. Lisäksi tulee moneen kylään akkusähköt. Missä suomen huoltovarmuus , kun pellot raiskataan aurinkosähkölle. Eläimiä pidetään enemmän ja enemmän jotta saadaan lantaa biokaasulaitoksille. Maajussit ovat kohta hyvin hintatiedoista porukkaa. Lapinlahdelle tulee laitos. Mitäs , jos emme myykkään lantaa teille niin miten käy miljoonien eurojen investoinnille.Eumaksaa.
- Anonyymi
Eikös siellä Lapinlahdella ole
jokin mentaalisairaala,
vai Siilinjärvelläkö se on,
ellei molemmissa? - Anonyymi
Tuulivoima on sattumavoimaa.
- Anonyymi
Kukaan ei lisää eläimiä biokaasun vuoksi., koska reissussa käytyään se sama määrä lantaa tulee takaisin ja levitetään itse peltoon. Toisekseen siitä ei makseta tiloille, joten palkaksi jää vain antamisen ilo, ja juoksevampi liete, jonka sattumat on siivilöity jo tilalta prosessointiin lähtiessä.
- Anonyymi
Tuskin tulee eläimiä tuon biokaasun takia enemmän. Onneksi vielä osa haluaa jatkaa sitä työtä, toivottavasti moni ymmärtää arvostaa heitä.
Onko tuttu ns virsi eli oletteko kuulleet kaupunkilaisten valittavan kuinka maalle annetaan tukia? Sitten kun oikeasti lasketaan, niin taitaa kaupunkeihin mennä enemmän tukia.
Samoin olen kuullut kuinka kaupunkilaiset valittavat sähkön siirtomaksuista, miksi heidän pitää maksaa niitä, että maalle saadaan sähkö linjat vedettyä. Osa kaupunkilaisista unohtaa, että mistä se sähkö tulee kaupunkeihin. Siirtolinjojen vetoa maksetaan sekä siirtomaksuina, ja mitä suurimmassa määrin veroina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152536Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?198984- 39942
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119825Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802