Nesteluistot

Anonyymi-ap

Niitä on minulla ollut pari-kolme vuotta mutta vasta nyt lopputalvesta otin käyttöön.
Mietin tässä että onko ne tosiaan niin huonoja mitä minusta näyttää? Kun tuntuu että luisto on tosi huono, ja pohja harmaantuu todella nopeasti, eli luisto häviää nopeasti.
Miten muut ovat kokeneet nesteluistot verrattuna kuumavoiteluihin?

6

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan hyvin toimii nesteluistot, niissäkin tosin isoja eroja. Toki välillä kannattaa kuumavoidella ettei pohjat kuivu liikaa. Ja cleaner puhdistus lenkin jälkeen tietty!

    • Anonyymi

      Googlaa nappipuuro. Se on paras nesteluistococktail. Kuivata yön yli.

    • Anonyymi

      Tavan hiihtäjän kannattaa käyttää pelkkää cleaneria ja kauden päätteeksi sulattaa säilöntäparafiini kesäksi pohjiin.

      Sillä ei ole merkitystä, liukuuko km 1 sek nopeammin. Turha puslaaminen vie hiihtonautinnon.

      • Anonyymi

        just joo...et ole varmaan ikinä hiihtänyt, tai ainakaan nauttinut siitä! Jos talven hiihtelet pelkällä cleanerilla niin ihan turhaa on laittaa mitään parkkuja kesäksi


    • Anonyymi

      Aika paljon on muuten ihmisiä, jotka ei ikinä hiota suksenpohjia. Niille on ihan sama miten pohja toimii.

      Hiomakoneita kun ei aikoinaan ollu, niin moni katsonu sen humpuukiksi. Tai eivät yksinkertaisesti tiedä asiasta yhtään mitään. Eipä niitä joka kylällä myöskään ole.

      Jos on 10 vuotta samalla pohjalla hiihtänyt, niin eipä sillä enää merkitystä ole laittaako voiteitakaan enää pohjaa , ei ne siinä pysy.

      Puusuksi imi voiteita.
      Ensimmäiset lasikuitusukset ja grafiittipohjat olivat huokoisista, ne imi voiteita.

      Voiteluun ilmestyi kummallisia käsitteitä, jotka elää yhä: pohja pitää parafinoida 3 kertaa että vanhan voiteen jäämät saa pois - suksi oli tosiaan kuin pesusieni. Näin piti tehdä. Näki voidellussa kuinka pohjan väri muuttui… oli kaikenmaailman voiteluprofeettaa.

      Nämä 2000 luvun suksen pohjat on niin ”kovia” että eivät enää ime voiteita samalla tavalla, ne on suunniteltu hiottaviksi aika ajoin kun imukykyinen pinta on kuolettunut pois. Huoltaminenkin nykysuksilla on helpompaa, kun onnistuu cleanerillä tai kerta vahauksella.

      Pohja kun on kovempi, niin siinä luonnollisesti myös hiontakuvio säilyy parempana ja pidempään.

      Nykysuksi kannattaa silti pistää varastovahaan, vaikka sille ei välttämättä ole tarvetta, suojaapahan ainakin kolhuilta.

      Transparentilla voi hiihtää pitkäänkin pelkällä cleanerilla, mutta mustapohjaisella ei.

    • Anonyymi

      Omituisia kommentteja tullut aloitukseen.

      Suksen pohja parafinoidaan aina kesäsäilytyksen ajaksi. Jopa tervattu puusuksikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe