Nesteluistot

Anonyymi-ap

Niitä on minulla ollut pari-kolme vuotta mutta vasta nyt lopputalvesta otin käyttöön.
Mietin tässä että onko ne tosiaan niin huonoja mitä minusta näyttää? Kun tuntuu että luisto on tosi huono, ja pohja harmaantuu todella nopeasti, eli luisto häviää nopeasti.
Miten muut ovat kokeneet nesteluistot verrattuna kuumavoiteluihin?

7

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan hyvin toimii nesteluistot, niissäkin tosin isoja eroja. Toki välillä kannattaa kuumavoidella ettei pohjat kuivu liikaa. Ja cleaner puhdistus lenkin jälkeen tietty!

    • Anonyymi

      Googlaa nappipuuro. Se on paras nesteluistococktail. Kuivata yön yli.

    • Anonyymi

      Tavan hiihtäjän kannattaa käyttää pelkkää cleaneria ja kauden päätteeksi sulattaa säilöntäparafiini kesäksi pohjiin.

      Sillä ei ole merkitystä, liukuuko km 1 sek nopeammin. Turha puslaaminen vie hiihtonautinnon.

      • Anonyymi

        just joo...et ole varmaan ikinä hiihtänyt, tai ainakaan nauttinut siitä! Jos talven hiihtelet pelkällä cleanerilla niin ihan turhaa on laittaa mitään parkkuja kesäksi


    • Anonyymi

      Aika paljon on muuten ihmisiä, jotka ei ikinä hiota suksenpohjia. Niille on ihan sama miten pohja toimii.

      Hiomakoneita kun ei aikoinaan ollu, niin moni katsonu sen humpuukiksi. Tai eivät yksinkertaisesti tiedä asiasta yhtään mitään. Eipä niitä joka kylällä myöskään ole.

      Jos on 10 vuotta samalla pohjalla hiihtänyt, niin eipä sillä enää merkitystä ole laittaako voiteitakaan enää pohjaa , ei ne siinä pysy.

      Puusuksi imi voiteita.
      Ensimmäiset lasikuitusukset ja grafiittipohjat olivat huokoisista, ne imi voiteita.

      Voiteluun ilmestyi kummallisia käsitteitä, jotka elää yhä: pohja pitää parafinoida 3 kertaa että vanhan voiteen jäämät saa pois - suksi oli tosiaan kuin pesusieni. Näin piti tehdä. Näki voidellussa kuinka pohjan väri muuttui… oli kaikenmaailman voiteluprofeettaa.

      Nämä 2000 luvun suksen pohjat on niin ”kovia” että eivät enää ime voiteita samalla tavalla, ne on suunniteltu hiottaviksi aika ajoin kun imukykyinen pinta on kuolettunut pois. Huoltaminenkin nykysuksilla on helpompaa, kun onnistuu cleanerillä tai kerta vahauksella.

      Pohja kun on kovempi, niin siinä luonnollisesti myös hiontakuvio säilyy parempana ja pidempään.

      Nykysuksi kannattaa silti pistää varastovahaan, vaikka sille ei välttämättä ole tarvetta, suojaapahan ainakin kolhuilta.

      Transparentilla voi hiihtää pitkäänkin pelkällä cleanerilla, mutta mustapohjaisella ei.

    • Anonyymi

      Omituisia kommentteja tullut aloitukseen.

      Suksen pohja parafinoidaan aina kesäsäilytyksen ajaksi. Jopa tervattu puusuksikin.

    • Anonyymi

      Hyvin on Rexin ja Vauhdin nesteluistot toimineet jo 3 vuotta minulla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe