Ihmisiä kyllä riepotellaan halvempiin asuntoihin muttei laiteta koko asuntobisnestä kuriin ja vuokrille vuokrakattoa . Ei laiteta niin koska tämä on sitä kokoomuksen kovaa politiikkaa hyötyä aina heikommista.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kela-lahettanyt-yli-40-000-kotiin-kirjeen-etsia-edullisempi-asunto-aikaa-kolme-kuukautta/9133626
Miksei hallitus laita vuokrakattorajoja
25
222
Vastaukset
- Anonyymi
Pääkaupunkiseudulla kaupungin oma firma pitää korkeampia hintoja kuin yksityiset.
- Anonyymi
Rakentamiseen ja tonttien käyttöön ja etenki hankintaan liittyy kaikkialla korruptiota ja lahjontaa, siinä nyt vaan liikkuu niin isot bisnekset. Kun vielä yhdistetään politiikka kuvioihin, oikopolkuja kipitetään jo. Rakentamiseen yhdistetään myös mm. ratikan vedot. Vaikkei niitä suurin osa kannatakaan.
- Anonyymi
Nuoret asustavat nykyään yksin, lapset ovat sivuseikka ja lisääntyminen.
Netti kiinostaa enemmän.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4faa45cf-5f51-4fdb-860d-1b52c0701374
Turku 54,0
Tampere 53,1
Joensuu 52,6
Vaasa 52,5
Jyväskylä 52,0
Lappeenranta 50,3
Helsinki 50,3
Oulu 47,3
Outokumpu 47,2
Maarianhamina 46,9
Lahti 46,7
Kittilä 46,4
Kotka 46,2
Forssa 46,1
Kajaani 46,1
Kuopio 45,5
Rovaniemi 45,1
Pori 44,6
Kemi 44,5
Rauma 44,4
Riihimäki 43,9
Hämeenlinna 43,7
Varkaus 43,5
Savonlinna 43,4
Mikkeli 43,2
Vantaa 43,0
Lieksa 42,9
Espoo 41,3
Pieksämäki 41,1
Heinola 41,1
Imatra 40,8
Seinäjoki 40,8
Kouvola 40,5
Kerava 40,3
Kolari 40,3
Iisalmi 40,2
Hyvinkää 39,7
Ikaalinen 39,6
Karkkila 39,1
Uusikaupunki 39,1
Harjavalta 38,6
Järvenpää 38,3
Mänttä-Vilppula 38,0
Keuruu 37,9
Valkeakoski 37,9
Hanko 36,9
Jämsä 36,9
Kankaanpää 36,9
Pietarsaari 36,6
Muonio 36,2
Kokemäki 36,2
Salo 36,1
Inari 36,1
Tornio 36,1
Loimaa 35,9
Kauniainen 35,8
Raahe 35,8
Juuka 35,5
Hamina 35,5
Heinävesi 35,4
Puolanka 35,0
Porvoo 34,8
Saarijärvi 34,6
Äänekoski 34,5
Sodankylä 34,5
Kokkola 34,4
Nokia 34,3
Urjala 34,2
Ähtäri 33,9
Raasepori 33,9
Lappajärvi 33,9
Ypäjä 33,8
Lohja 33,7
Ilomantsi 33,6
Salla 33,5
Tuusniemi 33,5
Kitee 33,4
Punkalaidun 33,3
Rantasalmi 33,3
Rautalampi 33,3
Vieremä 33,2
Kemiönsaari 33,1
Viitasaari 33,0
Nurmes 33,0
Suonenjoki 33,0
Huittinen 32,7
Kirkkonummi 32,7
Kuhmo 32,5
Laitila 32,4
Pihtipudas 32,1
Rautjärvi 31,9
Oulainen 31,8
Kangasniemi 31,7
Parkano 31,6
Orivesi 31,5
Säkylä 31,4
Pielavesi 31,3
Lapinlahti 31,3
Kuusamo 31,2
Ylivieska 31,0
Raisio 31,0 - Anonyymi
narkomaaanit ja muut hunsvotit saakin ajaa slummeihin seloilemaan, ryöstelemään ja pahoinpitelemään toisiaan, pois ihmisten silmistä.
Eriasia ovat kunnon kansalaiset.- Anonyymi
Nuo sinun tarkoittamat ns kunnon kansalaiset niitä pahimpia roistoja on narkomaaneilla ja hunsvoteilla on usein vain elämänhallinta hukassa mu nuo taas mitkä luulee olevansa jotain enemmän kuin on niin useimmiten ovat pahimman luokan rikollisia ja sysäämässä syyn jonkun toisen niskoille omista mokistaan
- Anonyymi
Sekö on oikeaa politiikkaa. Kahden tai kolmen kerroksen kansalaiset ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuo sinun tarkoittamat ns kunnon kansalaiset niitä pahimpia roistoja on narkomaaneilla ja hunsvoteilla on usein vain elämänhallinta hukassa mu nuo taas mitkä luulee olevansa jotain enemmän kuin on niin useimmiten ovat pahimman luokan rikollisia ja sysäämässä syyn jonkun toisen niskoille omista mokistaan
Aivan. Olet juuri oikeassa.
- Anonyymi
Jouduin hätätilanteessa muuttamaan vapaarahoitteiseen vuokra- asuntoon ara-rahoitteisesta vuokra- asunnosta jossa vuokran pitäisi pysyä kohtuudessa valtiontuen vuoksi. Inflaation aikana kun vuokria alettiin korottaa oikein urakalla huomasin että entinen vuokranantaja korotti vuokria paljon enemmän kuin tämä vapaarahotteinen vuokranantajani. Varallisuusrajoitetuille tarkoitettu valtion tukia saavat vuokranantaja käytti härkisti "inflaatiota" tekosyynä korotella vuokria pahimmillaan monilla kympeillä. Yllättäen tämä vapaiden markkinoiden vuokranantaja päätti tehdä moraalisen valinnan ja jättää vuokra korotuksen hyvin kohtuulliseksi.
Taas nähtiin missä suunnalla se taipumus korruptioon ja heikkoa osaisten hyväksikäyttöön todellisuudessa on. Siellä missä annetaan ymmärtää olevansa köyhän ja kurjan puolella. 😢- Anonyymi
Minä muutin ara-vuokra-asunnosta vapaarahoiteeseen, koska sain edullisemman asunnon heiltä. M2-kodin ARA-asunnosta muutin vapaarahoittessen. ARA-asunnon vuokra oli 790 / 35 nelitöä ja vapaarahoittesen asunnon vuokra 705/37 neliötä. Länsi-Vantaalla tämä.
- Anonyymi
hulluutta kalliita vuokria maksella, omassa töllissä asutaan hautaan asti.
- Anonyymi
Ja onneksi niin pysy vain perähikiällä pois Ihmisten ilmoilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja onneksi niin pysy vain perähikiällä pois Ihmisten ilmoilta.
Juuri noin.
- Anonyymi
Hulluutta tosiaan maksella euroakaan vuokraa varsinkaan jossain kusisessa slummissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hulluutta tosiaan maksella euroakaan vuokraa varsinkaan jossain kusisessa slummissa.
tai savossa. Tai Borin Berseessä kaljutontun kaupungissa
- Anonyymi
Jo lainsäädäntö estää vuokrakaton.
- Anonyymi
Kunnallisten vuokrataloyhtiöiden ja kelan pitäisi yhdessä sopia paikkakuntakohtaiset kohtuullisen vuokran rajat, ja molempien pitäisi myös sitoutua noudattamaan niitä. Ei kela tietenkään mitään päätä vaan rajat määrittää valtioneuvoston asetus ja hallitushan ei ketään kuuntele.
- Anonyymi
Kyllä odottaisi edes asiallista käytöstä puoluejohtajilta.
Vitsi ei ole asiallinen ilmaisu puoluejohtajan suusta.
Nuoriakin pitää osata kasvattaa.
Ihan hävettää kun ton ikänsä laukoo julkisesti.
Orpo sentään osaa rutiineista puhua.
Vähintään- Anonyymi
Vituttaa ei ole asiallinen ilmaisu kun häviää.
Pitää osata hävitä.
Lähtee loputkin äänet. Ihan tosi,et lähti ääniä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vituttaa ei ole asiallinen ilmaisu kun häviää.
Pitää osata hävitä.
Lähtee loputkin äänet. Ihan tosi,et lähti ääniä.Ihan sekin, et puhuu päälle.
- Anonyymi
Purralta puuttuu asiallisuus ja empatia.
- Anonyymi
No ensinnäkin kun jopa kunnallisella puolella vuokrien tarvii kattaa kulut ja si niistä pitäisi myös saada säästöön mahdollisia tulevia korjaus/saaneeraus kuluja varten ja niitä kun taas ei voi lisätä asunnon mahdolliseen myyntihintaan ellei kyseessä oikeasti ole joku perusparannus jo ennestään olemassa olevaan ja jos haluaa vähän enemmän myydessä kun mitä ostaessa maksoi pitäisi ostaa se lähes purkukuntoinen ja osata se itse korjata että saa pelkillä tarvikkeiden hinnoilla rempattua ni saattaa jopa jokusen tonnin saada voittoa esim jo saa talon tontteineen parillakymmenellä tuhannella saa noin viidenkymmenentuhannen arvosta tarvikkeilla rempattua ni talon koosta riippuen saattaa helposti saada sen sata-sataviiskyttuhatta riippuen kuinka siistiä jälkeä on osannu tehdä ja kuinka hyvin rempntti on muutoin tehty
- Anonyymi
Vuokranantaja ilmoitti, että pienen yksiön vuokraa korotetaan erittäin kohtuullisesti vain n. 20 euroa. Jos n. 20 euroa on erittäin kohtuullinen korotus, niin mitähän on mahdollinen tuleva kohtuullinen korotus?
- Anonyymi
Riippuu tietenkin mikä on vuokran määrä alunperin. Jos 700€ niin siihen suhteutettuna erittäin kohtuullinen(joskaan ei mitätön) korotus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riippuu tietenkin mikä on vuokran määrä alunperin. Jos 700€ niin siihen suhteutettuna erittäin kohtuullinen(joskaan ei mitätön) korotus.
Vuokra vajaat 550€ ja siihen n. 20€ korotus.
- Anonyymi
Pääsisp laittaa kapulaa savolaisuunon rattaaseen
T:Lääwetörter
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897