Liikuntahallin nimi

Onko oikein että tuleva liikuntahalli on nimetty ulkopaikkakuntalaisen (Kurikkalainen) nimellä Arsi Areenaksi. Omalta kylältä olisi löytynyt syntyperäinen Suomenmestari ja nimiehdotukseni olisi Reijo Areena. Nimen voi tietysti vaihtaa kun minusta aika jättää ja kunta kunnioittaa saavutuksiani ja nyt ei naurata.
181136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Arsi olympiavoittaja ja voiton saavuttaessaan Perholainen. Kieltämättä myös Reijon saavutukset ja pyyteetön pitkään jatkunut työ niin urheilun kun kulttuurin sarallakin ansaitsisi jonkinlaisen huomioinnin.
Valitettavasti Reijo asustanut suurimman osan aikuisiästään Kokkolassa ja Kokkola saanutkin nauttia Reijon ideoista ja ahkeroinnista moninkertaisesti syntymäkuntaansa nähden. Siiitä syystä katsoisin Kokkolan kaupungin olevan ensisijaisesti vastuussa Reijon, ”Perhon lahjan Kokkolalle”huomioimisesta.

Äänestä

Rahalla saa varmaankin ostettua hallin nimen. Tarjoa satatonnia, niin saat reijoareenan😂

Äänestä

Testamenttaa Reijo omaisuutesi Perhon kunnalle niin nimeämme hallin nimelläsi. Vanha omakotitalosi on varmasti tuon satatuhatta euroa jopa vähän ylikin ja jos jotain muuta sinulta jää niin otamme kaiken avosylin vastaan niin ei tarvitse Kokkolan kirpputoreille viedä.

Äänestä

Jäsperi olis hyvä nimi. Vanhemmat ihmiset nimen muistavat

Äänestä

Ehdotan Kivelän kehä nimeä tämän lapsinyrkkeily mestarin 33 kg sarjan voittajan mukaan.

Äänestä

Edellisen ehdottama olisi todella hyvä nimi hallille. Jossain ketjussa aiemmin oli myös ehdotus Esson kiertoliittymän nimeämisestä Reijon ringiksi. Rinki kuvaisi symbolisesti nyrkkeilykehää ja sen keskellä oleva betonista valettu nyrkkeilyhanska Reijon kovia iskuja ja saavutuksia nyrkkeilyn saralla. Kiertäessään ympyrää myös aikoinaan tanssipaikoilla ymv riitaa haastaneet ja naisia kiusanneet huligaanit joutuisivat muistelemaan kuinka Reijo laittoi heidät järjestykseen jonka jälkeen oppivat kiertämään legendaarista rautanyrkkiä kuten ympyrää nyt.
Miehet pelkäsivät ja naiset rakastivat.

Äänestä

Kuka haluaa liittää nimensä konkurssi imagoon ?

Äänestä
  • Eikös nimi ole hallille, ei rakentajalle, joka meni konkkaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Eikös nimi ole hallille, ei rakentajalle, joka meni konkkaan?

    Mielikuva! Kyllä hallista ensin konkurssi tulee mieleen. Mainontakin pelaa mielikuvilla, ei faktoilla.

    Äänestä

Arsista ei ole kuulunut mitään asian yhteydessä

Äänestä

Kemianteollisuus tuli mieleen. Olisiko joku vanha tunnettu pontikankeittäjän nimi paikallaan. Lähimetsien tuotantoa kun joskus vuosikymmeniä sitten kuskattu huhupuheiden mukaan jopa kansanedustajille.

Äänestä

Oikein hyvä idea. Kannatetaan!

Äänestä

Nyt oli hyvä idea nimestä. Iloliemien valmistajien nimet kunniaan ja hallin nimikylttiin

Äänestä

Hallin nimi: "Kirkastettu"

Äänestä

Järjellä tuokin olisi kannattanut nimetä. Kuka sitä sanoo Arsi Areenaksi? Ei kukaan! Se olisi pitänyt nimetä vain Halli:ksi. Koska kaikki sitä sanoo halliksi. "Hei tuu lähetään Hallille".

Äänestä

Ei sinne hallille noin vain mennä, pitää olla jotain meriittiä ensin

Äänestä

Nimi rakentajan konkurssin jälkeen:"Kahdesti kirkastettu"

Äänestä

Kannatetaan "Kahdesti kirkastettu" nimeä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko oikein että tuleva liikuntahalli on nimetty ulkopaikkakuntalaisen (Kurikkalainen) nimellä Arsi Areenaksi. Omalta kylältä olisi löytynyt syntyperäinen Suomenmestari ja nimiehdotukseni olisi Reijo Areena. Nimen voi tietysti vaihtaa kun minusta aika jättää ja kunta kunnioittaa saavutuksiani ja nyt ei naurata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu