Liiton miehillä ja naisilla ei ole mitään asiaa valtuustoihin.

Anonyymi-ap

SAK yrittää kammeta ay-aktiiviaan valtuustoihin. Ei siellä TESsejä laadita. Valtuustoissa ei tarvita kapuloita rattaisiin heittelijöitä.

Demareiden poliittiset lakot viime vuonna viimeistään osoittivat, kuinka vastuuntunnottomia ay-aktiivit ovat. Satamat kiinni kuukaudeksi, mikä vei kasvulta eväät ja aiheutti miljoonavahinkoja yrityksille, työn antajille, aiheutti lomautuksia ja työttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä. Sitä liiton miehet ja naiset saavat aikaan.

Katsokaa Eduskunnan kyselytuntia, kuinka kaksi liiton jäsentä istuvat tuppisuin peräjälkeen edessä nainen ja hänen takanaan mies. Eivät saa mitään aikaan. Nolla. Vievät paikan vain osaajilta ja oikeasti vastuun kantajilta.

Talous on ykkönen. Kun talous on kunnossa, niin silloin voi tarjota palveluita. Ei muuten. Luottamusmiehillä ei ole mitään osaamista taloudesta. Sitä ei heidän kursseillaan opeteta. Ihan muita juttuja, joilla järkytetään yhteiskuntaan. Ei valtuustoon.

8

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sosialismi ei kanna.

    • Anonyymi

      es aa koo rules !

    • Anonyymi

      Liitot pois ja duunarien palkanmaksu seis!

    • Anonyymi

      Persu nyyhkii häviötään. Ensi vaaleissa on vain pahanhajuinen muisto koko porukasta.

    • Anonyymi

      SDP taas valtuustossa. Lisää matuja Lappeenrantaan.

    • Anonyymi

      Persu, otappa lakupiipun mittainen tauko.

    • Anonyymi

      Joo huolestuttaa tuo Ay mafian tunkeutuminen demareiden avulla politiikkaan.

      Kansainvälisesti tarkasteltuna Suomi erottuu korkealla lakkoaktiivisuudellaan. Olemme maailman paras, niinkuin hiilineutraaliuudessa. Ja demarit ei ole tästä yhtään ihmeissään. Joku voisi ajatella, että joko on pielessä.

      Vuosina 2020-2023 Suomessa menetettiin keskimäärin 142,1 työpäivää lakkojen vuoksi tuhatta työntekijää kohden. Vertailun vuoksi toiseksi eniten Britanniassa vastaava luku oli 90,6 ja lakkoherkässä Ranskassa 77,3 ja Ruotsissa 2!

      • Anonyymi

        Mitä skeidaa. Persut, vain paremman väen asialla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3794
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3189
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2395
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2159
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      2000
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      28
      1656
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1631
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1520
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1473
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe