KSML
"Jämsän kuntapolitiikan suurin pudotus tapahtui perussuomalaisissa. Puolueen kannatus romahti kaksitoista prosenttiyksikköä ja se sai valtuustoon vain kaksi paikkaa. Aiemmin valtuustossa oli kahdeksan perussuomalaista. Putoajien joukossa on esimerkiksi ex-kaupunginjohtaja, Keski-Suomen perussuomalaisten puheenjohtaja Ilkka Salminen (ps.)."
Voitaneen sanoa piiripuheenjohtaja Salmisen johtaneen joukkojaan.
Persujen romahdus Jämsässä on valtakunnan karmeimpia. Persut jäivät koko maan tarkastelussa kauas Vasemmiston ja vihreiden taakse. Jopa KD ja RKP kilkuttelevat nykypersujen kannoille.
PS romahdus lähivaaleissa
11
788
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko pelkällä perussuomalaisella innolla, ilman juuri minkäänlaista mandaattia kansalaisilta olla puolueen ylin maakunnallinen johtaja?
Noin 5 uutta jämsäläistä äänestäjää oli päättänyt antaa luottamuksensa, edellisen vaalin alle 50 äänestäjän lisäksi.
Tämä on paikalliselle ja maakunnalliselle, hallituspuolueen paikallisjohtajalle varmastikin Suomen ennätys, tuloksen kehnoudessa. - Anonyymi
Jyväskylän perussuomalaisia noin ensimmäisenä ja jämsäläisiä heti perään.
- Anonyymi
Sen näkee naamasta kun lakkaa saamasta, lauloi jo J Vainio.
- Anonyymi
Kaikkien aikojen antijytky!!!
- Anonyymi
17.3.25 Frisk erosi valtuustosta ja varavaltuutettu nousi varsinaiseksi valtuutetuksi. Eli oliko valtuutettu 13.4. jos joku olisi halunnut oikaista päätöstä kuukauden sisällä? Lienee kuitenkin täytäntöönpanoa eli heti päätös astui voimaan?! Salminen näyttää olleen edellisissä vaaleissa 39 äänellä alemmalla tasolla varavaltuutettu ja nousi nyt vaaleissa 1. varavaltuutetuksi noin 50 äänellä. Varsinaiseksi valtuutetuksi häntä ei ole valittu suoraan kummallakaan kertaa.
- Anonyymi
Mikä on kun ei taidot riitä?
Mikä on kun ei onnistu? - Anonyymi
Haaparanta pois. Menee tekemään lähärin töitä, niistä on pula.
- Anonyymi
minä ainakin pumppaisin riikkaa joka suunnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
minä ainakin pumppaisin riikkaa joka suunnasta.
Makunsa kullakin. Noin itseriittoisen pilkallinen hymyntapainen naamallaan olevaa naista minä en lähestyisi mistään suunnasta ja minkääntasoisella mielenkiinnolla.
Lähikontaktista puhumattakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Makunsa kullakin. Noin itseriittoisen pilkallinen hymyntapainen naamallaan olevaa naista minä en lähestyisi mistään suunnasta ja minkääntasoisella mielenkiinnolla.
Lähikontaktista puhumattakaan.sinä et naisen selässä pysy,etkä saa ketään naista,toki miehen selässä saatat pysyä,edes hiukan.eikö niin JN eikö niin.
- Anonyymi
"Saat mitä tilaat" oli joskus Persujen vaaliteema.
Nyt se meni Persujen osalta vaaleissa just näin
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770