Meillä on 100litrasessa kohta 4kk polskinut 7cm partamonni(naaras?). Nimekseen se on saanut Nuuhuri. Nimi tulee siitä, kun näin joskus televisiossa suurennoksen jostain monnista ja näin kun se putsasi akvaariota. Olin niin pieni että en osannut sanoa nuohojaa, joten sanoin siis nuuhuri. Päätin että jos saan isona kalan sen nimeksi pitää tulla Nuuhuri. Tässä sitä ollaan, partis polskuttelee tuolla purkissa ja kantaa nimeä Nuuhuri. Mutta asiaan;
Kun pudotan sellaisen pohjatabletin puolikkaan illalla akvaarion pohjalle, ei Nuuhuri tule syömään, mutta kun kutsun sitä nimellä ("Tule Nuuhuri syömään.. Nuuuhurii, tule syömään tule..") ja osoitan sormella tabletin palasta se lepattelee paikalle.
Se on huvittavan näköistä. Kerran olin niin kuumeessa ettei ääntä lähtenyt ja niimpä tyttäreni yritti kutsua Nuuhuria, samalla kun minä näytin sormella "annosta". Nuuhuri ei kuitenkan tullut.
Nauramme aina että "käsketääs Nuuhuri syömään"..
Hauska tapa on kalallani :)
Miedän partis tulee luokse käskystä ^^
6
759
Vastaukset
- hahaa^^
KIva tapa sun monnilla! Mun monni pelkää jos ees koko huoneesee menee ja se vaik on siin pohjalla syömäs. HEti iham salama kiitää koriste lentokoneesee! Sit jos siit yrittää kameralla ottaa kuvaa ni karkuu se taas lähtee!! sellai pikku ujopoika!
- hahaa^^^
Sit viel et ku alotan ruokkii niitä kaloja, nii ku avaan ruoka luukun siit kuuluu sellai napsaus ni heti ku on se ääni kuulunnu ni kaikki tulee siihe pintaa oottaa ruokaa! ja sit ku laitan luukun kiinni ( yleesä ootn siin jonku aikaa ruokittua ) nii ne heti menee sinne jauhaa sitä ruokaa jonka ne hotki... xD ei kalanyt ihan mikää tyhmäkää oo!
- äidee
Kyllä se sen ruoan luo tulee vaikket kutsukkaan..
- temputtajatar
KALATKIN voi oppia temppuja!! :)
Mun kalat osaa erottaa ruokinan vedenvaihdosta.
kun avaan kannen ruokintaa varten ne tulee heti kärttäämään ruokaa.
ja kun avaan lasin vedenvaihtoo varten ne menee pohjaan.
ja mun kaverin kalat tulee pintaan kun se mun kamu kilistää kelloa...
ja mun platy poika kun teen sen ylä puolelle sormella ympyrän se ui sellasen ympyrän! - Vaari-o
Mulla oli kerran norsukala joka tuli syömään ns. kämmeneltä surviaisen toukkia. Laitoin kämmenelle toukkia sulamaan ja laitoin kämmenen n. 5cm syvälle akvaan. Muut kalat jäi pällisteleen kun Noosu säntäs kohti kättä ja asettui pikaravintolaan syömään, siinä se imi matosia niiku meikä spagettia ja kun oli syönyt kaikki se lähti sulatteleen ruokaa piilopaikkaansa.
Sitten se oppi jostain ihmeen kautta temppuja ???
Kun laitoin kämmenen pysty asentoon se laittoin ittensä samaan asentoon.
Kun laitoin kämmenen akvan päällä vaaka asentoon se ikänkuin kääntyi kyljelleen????
Ihme otus. Sitten se osas myös imaista sormista yhden toukan kerrallaan. Se oli helppoo.
Mut kaikista kummallisin temppu oli kun se oli tulossa hakeen ruokaa kämmeneltä ja mulla ei ollukkaan antaa sille mitään, se jäi lekotteleen kädelle ja mä saatoin nostaa sen kuivalle maalle hetkeksi eikä kala reagoinut siihen mitenkään.
Ja kun laskin käden takas akvaan le ui ihan rauhassa taas piilopaikkaansa eikä näyttänyt minkäänlaisia paniikin merkkejä.
Näin voi kalatkin kesyyntyä, mahtoikohan sen sähkö impulssi kentässä olla jotain vikaavikaa tai mulla outo "aura" kun kala oli noinkin rauhallinen käsittelyssä, mene ja tiedä.
Tämä tarina ei ole palturia !
Noi huuto jutut kenties selittyy sillä kun kalahan tottuu hahmoihin jotka sitä ruokkii, meilläkin tullaan heti akvan eteen kun tuun samaan huoneeseen n. ruokailu aikaan.
On nää kalat ihmeellisiä otuksia sielun elämältään?????- zuzuki
vaesinki platyt hti ku tuun koulusta ja meen olkkariin niin platyt tulee pintaan pulputtaa
samoi neon tetrant
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413535Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua724308Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy393407En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4011300