Hallitus suunnittelee nyt, että osa-aikaisen työntekijän on jatkossa haettava kokoaikatyötä vähintään kerran viikossa että voi saada enää soviteltua päivärahaa. Jokaisesta työtarjouksesta tulee lisäksi velvoittava.
Ruuvia kireämmälle vaan tää on Kokoomus ja persu meininkii jou jou.
Ruuvia kireämmälle vaan tää on Kokoomus ja persu meininkii jou jou.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tyätäm on jälleen voittaja valitsee satunnaisen firman netistä ja lähettää 2 sanan hakemuksen "haen töitä" sitten vaan muskotin kautta kaljoille
Näin se menee
Ahkerin työtön hakee työtä montakertaa päivässä jos kunnolla nälättää.
Nythän kiusataan ihmisiä jotka ovat jo töissä ja tekevät mahdollisesti jopa 80 pros max työajasta.
Työstä käy jo työn hakeminen.
Kyllä on outoa ulinaa. Jokaisen pitäisi älytä se, ettei ilman työntekoa pääse eteenpäin. Työ, oli se mitä tahansa, takaa palkan ja jos sillä ei pärjää voi hakea sitten tukiaisia, mutta tämä "ei mua kiinnosta", on se, mitä en ymmärrä. Suomessa saa liian helposti vastikkeetonta rahaa, Suomen työssäkäyvät on v****neet siihen, että elättää "emmä viitti" -porukkaa. Oikeasti sairaat (työkyvyttömät) kärsii myös laiskojen touhuista. Mielenterveysongelmiin vedotaan, oikeasti on vain muotisana, jota käytetään surutta hyväksi, ettei töitä tarvitsisi hakea jakaikki tietää, kuinka helposti lääkärit määrää mielialalääkkeitä, kunhan tirauttaa pienet itkut.
Suomessa on nyt kaksi sukupolvea, joka on tuhoutunut sossuämmien vapaan kasvatuksen toimesta, n viiskymppiset vanhemmat ja heidän pikku kullannupounsa. Kumpikin vapaan kasvatuksen "hedelmiä"!
Hallitus kyykyttää osa-aikaisia siitä että eivät saa kokoaikatyötä, vaikka työnantajat ovat niitä jotka pitävät yllä pätkätyösysteemeitä. Työntekijöitä rankaistaan siitä että työnantajat eivät anna heille kokoaikatyötä.
Pieni "ketutus" pitää työkyrin valppaana ja ahkerana. Antaa motivaatiota.
Itsekin elin vuosia työelämä matrixissa kunnes ymmärsin että työ on vain illuusio.
Työtön on aina voittaja 🏆
Työkyvyttömyyseläkeläinen voittaa aina.
Työn välttely on kyllä tosi kovaa työtä... 🙄
Tarvitsemme lomaa työttömyydestä!👆
Työttömille myönnetään palkallinen loma 🏆
Lämmin kiitos Artolle 🌹
Uudessa muutoksessa te toimiston virkailijalta pyritään myös estämään järjen käyttö. Esim lieksassa missä töitä ei oikeasti ole, virkailijalla ei saa enää antaa armoa vaan jokaisen osa-aikaisen olisi silti haettava vähintään kolmea työtä kuussa, mieluiten neljää
Perheettömät työttömät voi vaihtaa paikkakuntaa ja maata. myös perheellisetkin, sinne missä töitä on, kuten vaikka Ruotsiin tai Norjaan.