Lasitetun parvekkeen tummunut seinä

Anonyymi-ap

Lasitetun parvekkeen vedenpoistoputken ohi on ylhäältä tullut vettä. Vuosia sitten oli osa parvekkeen lattiasta jäässä. Sittemmin on jokin este poistettu toisaalla olevan vedenpoistoputken edestä alhaalta. Sen jälkeen vettä on tullut vain tuon vedenpoistoputken ohi ja läpi, ei enää ole ollut jäätä parvekkeen lattialle.

Tänä talvena on selvästi parvekkeen seinä siltä vedenpoistoputken puolelta tummunut. Laitoin valokuvia isännöitsijälle ja kysyin onko kosteusvauriosta kyse. Hän vain selitteli, että ulkoseinät voivat tummua, jos pääsevät kastumaan, niin kuin ulkoseinissä usein käy. Mitään vaaraa vesivahingosta ei ole, koska ulkoseinät pääsevät vapaasti kuivumaan. Vedenpoistoputket voivat talvella jäätyä, koska lämmitysjärjestelmää ei ole. Tällöin voi näkyä vettä putken ulkopinnalla, mutta se ongelma poistuu, kunhan putket pääsevät sulamaan.

Hän puhuu tuossa ulkoseinästä - mutta se ulkoseinä tässä tapauksessa on lasituksen sisäpuolella, joten vettä tulee jostakin ylempää.

Ei ole aiempina vuosina noin pahan näköiseksi mennyt tuo "ulkoseinä". Johtuuko tämä tästä leudosta talvesta?

Onko kokemuksia tällaisesta?

2

495

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tummuu ne seinät ihan ilmansaasteistakin jos vilkas liikenne, tulee sisällekin tuuletusikkunoista. Omassa asunnossa parvekkeen ulkoseinän sisäpuoli mustin, ei varmaankaan ole ollut lasitusta uudesta asti. Muualla maalit alkaa hilseillä, mutta en viitsi kinuta korjaamaan, kai ne joskus korjaa kaikissa yhtä aikaa.

      Pestä voisi jos ostaisi pesurin mikä imee vedet pois, ei viitsi lorottaa alakerran naapureiden lasille, luultavasti kuitenkin osa menisi. Maalit tosin irtoaisi vaan lisää. Rumahan tuo seinä on ja kaikki paikat joutuu pyyhkimään monta kertaa kesässä vaikka lasit olisi kiinni ja vielä verhotkin edessä, ilmanvaihdon alipaine vetää kaikki pölyt ja kaasut sisään.

    • Anonyymi00002

      Aloitus on minun kirjoittamani. Isännöitsijän mukaan siis piti tuon parvekkeen seinän kuivua kesällä, mutta eihän se kuivunut. Nyt tuo seinä on todella pahannäköinen ja osittain myös laipio on tummunut seinän viereltä. Joku kattofirma kävi äskettäin tiivistämässä kattokaivon, mutta vedenpoistoputken ohi tulee vettä edelleen, tai nythän siinä on jäätä kun on muutama pakkasaste.

      Tässä talossa osa parvekkeista on avoparvekkeita. Joku kattofirman työntekijä arveli, että niiltä avoparvekkeilta puskee vettä lasitetulle parvekkeelleni.

      Kun hankkii parvekelasituksen, niin eikö silloin sen lasitetun parvekkeen nimenomaan pitäisi pysyä paremmassa kunnossa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      856
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      615
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      149
      591
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    10. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      57
      556
    Aihe