"Saksan F-35-kaupan salainen ehto paljastui – Yhdysvallat ei suostunut edes neuvottelemaan
Saksalaislehden tietojen mukaan sopimuksen ehtoja ei ollut mahdollista neuvotella: tarjouksen saattoi ainoastaan hyväksyä sellaisenaan tai hylätä kokonaan."
"Saksalainen Stern-lehti on saanut haltuunsa salaiseksi luokitellun sopimuksen, joka koskee F-35-hävittäjien hankintaa Saksalle. Sopimus paljastaa, että Yhdysvalloilla on laajat oikeudet rajoittaa tai estää koneiden käyttö.
Lehden mukaan sopimuksessa todetaan kirjaimellisesti: ”Yhdysvaltain hallitus pidättää oikeuden, poikkeuksellisissa ja pakottavissa olosuhteissa, mikäli Yhdysvaltojen kansallinen etu sitä vaatii, milloin tahansa peruuttaa tai keskeyttää palvelun tuottamisen kokonaan tai osittain.”"
Saksan F-35-kaupan salainen ehto paljastui
Anonyymi-ap
2
75
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä että on , vihollisen käsiin joutunutta konetta ei voi vihollinen käyttää .
Vain me (NATO) voimme niitä käyttää .- Anonyymi
Entäs kun USA katsoo että me (NATO) olemmekin vihollinen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195