Minulla on vanha Mac LCIII, jonka 80 megan kovalevy alkaa olla jo täysi. Ajattelin ostaa uuden SCSI-kovalevyn siihen, ja tiedustelisin nyt esim. toimiiko nykypäivinä tehdyt scsi-kovalevyt vanhojen maccien kanssa, uudet terminaattorit vanhojen kanssa, hinta-arviota ja asennusohjeita.
Mac LCIII ja uusi kovalevy
sva
2347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kai tuollaiseen ihan tavallinen SCSI-levy menee mutta suosittelisin ostamaan käytetyn. Ensinnäkin siksi että 160Gt luokkaa oleva levy noin vanhassa koneessa on tuhlausta (et saa sitä millään täyteen). Ja toisekseen siksi että kone ei välttämättä pysty lukemaan 10Gt suurempaa levyä.
Hintoja näkee tuolta: http://www.bixnet.com/scsidrives.html
Noin 2-4€ per Gigatavu. Osien pitäisi sopia yhteen ja asennusohjeita ei kai muita kuin vanha levy pois ja uusi tilalle. LCIII:n saa erittäin helposti auki.
meinaat ampua... uudet kannattaa unohtaa heti mm. hinta- ja yhteensopivuussyistä.
Helpoimmalla pääset ulkoisen levyn kanssa: johto kiinni ja menoksi. SCSI-levyt olivat ennen(kin) todella kestäviä näihin nykyisiin halpisrimpuloihin verrattuna, joten sellainen voi palvella vielä vuosia.
Tietysti konettakin voisi saman tien päivittää tehokkaampaan. Kustannukset ovat siinäkin tapauksessa kokonaisuudessaan vain kymppejä.
Multa löytyy ainakin levyjä ja myös uudempaa Macia, jos kiinnostaa. Meilaa: asiantuntija miukumauku gmail.com