Onko sinulla kokemusta OCD:stä eli pakko-oireisesta häiriöstä?

Pakko-oireinen häiriö (OCD) on monelle tuttu nimeltä, mutta harva oikeasti ymmärtää, kuinka raskasta sen kanssa eläminen voi olla. Kyse ei ole pelkästä siisteydestä tai halusta järjestellä tavaroita – vaan siitä, että tietyt ajatukset jäävät jumiin ja niiden aiheuttamaa ahdistusta yritetään helpottaa toistuvilla rituaaleilla tai toimilla.

Esimerkiksi:
• Käytkö monta kertaa tarkistamassa, että ovi on lukossa?
• Pesetkö käsiäsi kymmeniä kertoja päivässä?
• Jääkö mieleen häiritseviä ajatuksia, joita et saa pois, vaikka kuinka yrittäisit?

Nämä voivat olla merkkejä OCD:stä. Häiriö voi viedä paljon aikaa, energiaa ja vaikuttaa ihmissuhteisiin ja arjen sujuvuuteen. Onneksi siihen on olemassa apua. Esimerkiksi www.ocd-terapia.fi tarjoaa tukea ja hoitoa OCD:hen erikoistuneelta ammattilaiselta.

Miltä OCD sinusta tuntuu?
Minkälaisia pakkoajatuksia tai -toimintoja olet kohdannut?
Oletko saanut apua – ja jos olet, mistä?
Mikä on ollut vaikeinta, ja mikä taas on tuonut helpotusta?

Jaetaan kokemuksia ja autetaan toisiamme. Jokainen meistä ansaitsee rauhan oman mielensä sisällä.

10

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse pesen käsiäni päivässä varmaan sen sata kertaa. Jos on joskus sairastanut koronan, tai noroviruksen aiheuttaman taudin, niin se vasta opettaa olemaan vähän liiankin neuroottinen.

      Jaa. Vakavasti kommentoiden. Kyllä minulla on varmaan tuokin OCD. Tiettyinä aikoina pahemmin, etenkin, jos on stressaantunut. Liiallinen taipumus tehdä asiat täydellisesti. Liian ankarat vanhemmat. Karmea ja traumaattinen lapsuus.

      SSRI- lääkkeistä oli jonkun verran apua aikoinaan. Mutta kun katosi tunteet ja genitaaleista alkoi mennä tunto, niin sitten loppui niidenkin käyttö.

      • Anonyymi

        Ikävä kuulla SSRI-kokemuksista. Monella tuntuu olevan ristiriitaisia kokemuksia niiden kanssa. Onneksi hoitokeinoja on kuitenkin muitakin – esim. kognitiivinen käyttäytymisterapia on monelle toiminut ilman lääkkeitä.
        Kaikkea hyvää sulle, ja toivon että saat oireita edes vähän rauhoittumaan.


    • Anonyymi

      Kyllä tuo oven tarkistelu on tuttua, ei luota rutiineihin. Onko hanat suljettu, onko jääkaapin ja pakastimen ovet kiinni. Onko kortit tallella, onko avain turvassa.

      • Anonyymi

        Tosi tuttua monelle, jolla on OCD. Vaikka tietää tarkistaneensa, mieli ei vaan rauhoitu. Se jatkuva varmistelu voi olla tosi väsyttävää.


    • Anonyymi

      en saa varmasti kaikkea mahutettua tähän, kerron pahimmat tai ne jotka kontrolloi eniten mun elämistä.
      nää pakko oireet tietenki vaihtelee, osa kestää vuosia, osa kuukausia ja osa vaan päiviä. kerron nyt osan tällä hetkellä olevista.
      aina kun suljen ulko oven tai hanan, mun pitää tuijottaa sitä hanaa/ovea sen aikaa, että laulan 2x yhdestä laulusta pätkän. jos vahingossa katse siirtyy tai keskittyminen herpaantuu pitää alottaa alusta. ennen mulla oli tähän numeroiden hokeminen (1,2,3,4,1,2,3,1,2,1)pusken myös ulko ovee kiinni ja hanassa käytän kättä hanan alla että varmasti tietää että se on kiinni. näitä siis teen sen takia että varmistan että ne on kiinni. sama on suoristimen, hiustenkuivaimen,... kans. en ikinä usko et ne on pois päältä, vaikka en ois käyttäny päiviin niitä.
      aina illalla ku oon alkamassa nukkumaan, teen tälläsen rituaalin: eka painan kiinni/auki mun puhelimen näyttöä niin monta kertaa että se tuntuu oikeelta, sitten jätän päälle ja tuijotan mun puhelimen näyttöä niin kauan ku se sammuu. sitten kun näyttö sammuu niin tuijotan sitä mustaa näyttöä niin kauan että oon laskenu 20 asti. pelkään että jos en tee tätä niin mun puhelin alkaa itestään lähettään viestejä. aina kun mulle tulee joku pakkoajatus esim. "mitä jos-?" "jos en tee tätä niin-" joudun koputtaan johonki puuhun. esim puiseen leikkuulautaan tai hirsiseinään yms. niin kauan ku se tuntuu oikeelta. jos en tee tätä nii pelkään et se pakko ajatus toteutuu. joskus ihan kädet menee kipeeksi siitä koputtamisesta. nyt se on vähän hellittäny, yhessä vaiheessa joutuin ainakin 30 kertaa tehä tätä päivässä. tää on siis tullu siitä mulle alunperin, että jos sanoo jotain esim. tää päivä varmaa mun epäonnen pöivä, niin sanotaan siihen että "koputa puuta" niin se peruuntuu.
      sitte tää käsienpesu. jos koskee käsialtaaseen, se on likanen ja pitää pestä heti kädet. mun yöhousujen narut on munmielestä "likaiset". niihin jos koskee niin pitää pestä ködet. en avaa ovia kädellä, vaan kyynärpäällä. (paitsi joskus esim koulussa, koska pelkään mitä muut aattelee jos näkee). kaapin ovet avaan hihalla yms. tää on erityisesti kotona. jos oon nähny kerran että joku ei pese käsiä vessasta tullessa, se on mulle ikuisesti likainen ihminen. pikkuveli sillontällöin ei pese käsiä ku tulee vessasta. en pysty ottaa avatusta leipäpussista siitä eestä leipää, en monesti syö esim. avattua juustoa tai kinkkua, tms. aina jos käytän voipakettia pitää pestä heti kädet. tää on yks kontrolloivista asioista tällä hetkellä. varsinki vaikeaa kun kotona ei voi syödä kaikkea taikka koskea ovenkahvaan yms. kaukosäätimeen en varsinkaan, enkä airfyeriin. monesti otan kumihanskat jos joudun koskemaan niihin. ne on jääny mulle vaan "likaisiksi".
      tässä oli pahimmat tällä hetkellä, pahoittelut jos oli pitkä viesti. vastatkaa ihmeessä tähän, jos voitte samaistuu.

      • Anonyymi

        lisäksi pelkään, että kun laitan oven kiinni meidän koira jää oven alle, Vaikka olisi eri huoneessa. pitää siis ikkunasta tarkistaa ,ettei jäänyt. aina kun ostan jotain, tosi monta tarkistusta että kortit ja rahat ei tippunut. sama jos laittaa esim. reppuun jotain


        tää oli siis vielä vastauksena tohon pitkään viestiin, jos se ei näy siinä vastauksena.


    • Anonyymi

      Aina kun lähden kotoa,pitää tarkistaa ettei hanat tai hella ole päällä.Eihän ne koskaan ole mutta mieli ei usko ja pitää sanoa ääneen että kiinni on ja uskoa silmiään.Tosi raskasta jos joudut palata tarkistamaan kun ocd saattaa väittää että jos siellä onkin hella päällä ja koko talo palaa ja se on sinun syy tai vesivahinko ja joudut korvata ja linnaan joudut,aargh. Nämähän on siis pahimpia pelkoja ja siihen ocd tarttuu. Kannattaa vain tarkistaa kerran ja päättää että kaikki ok ja lähteä vaikka ahdistus nousee,se menee myös ohi mutta pitää vain sietää hetken epämukavaa oloa.Tsemppiä kaikille ocd kanssa painiville,ei anneta sen voittaa.

    • Anonyymi

      On kokemusta.

      Itse olen sairastanut pakko-oireista häiriötä ja masennusta jo yli 30 vuotta. Lisäksi minulla on fyysinen vamma, molemminpuoliset kampurajalat. Jalkavamman takia en pääse eläkkeelle. Mietin kuitenkin, josko voisin päästä pakko-oireisen häiriön ja masennuksen ja ahdistuneisuushäiriön myötävaikutuksella, koska näiden oireiden kanssa päivittäin eläminen kyllä käy työstä.

      t. Uolevi-38

    • Anonyymi

      Nnilo pitäis perseraiskata päivittäin.

      T. Kokoomus

    • Anonyymi

      Mä en ole homo!!!!!!!


      Mä olen homo sapiens ja olympiaurheilija!!!!!!

      Mä oon hyvännäköinen ja osaan treenaa lujaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      19
      2557
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      35
      1523
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      58
      1233
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1182
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      946
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      917
    7. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      753
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      58
      743
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      90
      712
    10. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      59
      686
    Aihe