Mikä ihme siinä on, etteivät länsimaiset lääkäriet (pois lukien funktionaaliset lääkärit) eivät tunnista suoliston ongelmia nk. leaking gut.
Kuinka paljon potilaat, joilla on autoimmunisairauksia hyötyisivät oikeasta hoidosta ja ruokavaliosta! On ihan päivänselvää, jos suolisto on huonossa kunnossa ja suoliston limakalvo huonossa kunnossa päästäen tulehduksia aiheuttavia partikkeleita elimistöön.
Sen sijaan, että kirjoitatte diagnooseja fibromyalgiaan yms. teidän potilaanne terveytyisivät:
- selvitetään ruoka-aineet, jotka aiheuttavat yliherkkyyksiä
- selvitetään suoliston kunto
- tuetaan potilas elämäntapamuutoksiin
MUTTA KUN EI, Suomi voisi olla kuin Saksa ja perustaa klinikoita, jossa keskitytään elämäntapahmuutoksiin ja oikeanlaiseen ravintoon.
Ilmeisesti suomalaiset lääkärit eivät ole kiinnostuneita potilaiden parantumisesta, heitä kiinnostaa vain, että on riittävästi sairaita ihmisiä jonottamassa vastaanottokäytiä ja että lääketehtaiden lääkkeitä myydään. Lääkkeet eivät paranna yhtään ketään.
Esim fibromyalgia, joka aiheuttaa järkyttäviä kipuja ympärikehoja ja aiemmin Suomessa tätä sairautta pidettiin psyykkisenä sairautena, tiedetään jo johtuvan vuotavasta suolesta.
Kyse on kyllä myös potilaista, jotka edelleen haluavat syödä kahvipullansa ja makkaraperunansa. Näille potilaille sanoisin: ei ole sellaista sairautta kuin fibromyalgia, vaan on olemassa useita autoimmunisairauksia, joiden syyt olisi hoidettavissa ruokavaliolla, jos edes suostuisit ollenkaan noudattamaan mitään ruokavaliota. Mutta kun ei. Haluat syödä suklaasi ja makkarasi.
Kokeile olla 3 kk erityisruokavaliolla, jossa esim juot päivittäin itsevalmistamaasi luulientä, syöt esim kesäkurpitsaa, höyrytettyä kukkakaalia tai muuta kasvista, joka on todettu vähän tulehdusta aiheuttavaksi. Valkoista villikalaa proteiiniksi, luomukanaa yms. Tiedän, ettei ole helppoa, mutta oikeasti kannattaa.
Tänä päivänä lääkärit eivät Suomessa hoida autoimmunisairauspotilaita (ellet ole hyvin nuori ja työkykyinen), koska he ovat opiskelleet LÄÄKE TIEDETTÄ. Heidän ainoa keinonsa on tarjota lääketehtaan pillereitä, ei parantaa sinua. Tämän asian kuin tajuat ja otat hyvinvointisi omiin käsiisi, alat voida paremmin.
Jos olisin suomalainen lääkäri, häpeäisin tietämättömyyttäni. Tietoa ja tutkimuksia on kyllä tarjolla. On ihan lääkärin oma valinta ollakko lääketehtaan leimasin vai oikeasti haluta parantaa ihmisiä.
Itselläni oli niin kovat kivut, että olisin ollut syömättä tai syönyt vaikka paperia, ihan mitä tahansa, jotta kivut loppuisivat. Lääkkeitä en suostunut, enkä koskaan suostuisi syömään kipuihin, kun on olemassa vaihtoehto. Suoliston hoitaminen kuntoon. Ruokavalio.
Suomalaisten lääkärien täydellinen kyvyttömyys
Anonyymi-ap
0
154
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851469
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121365Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras301127- 241049
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114898Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46888- 18836
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65787- 40687
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..74686