Laajalla alalla kylää ympäröivillä kankailla on kuivuneita latvuksia männyillä. Tällainen kuoriaislaji on tehnyt Ruotsissa laajoja metsätuhoja ja puu alkaa kuivamaan juuri latvasta alaspäin. Olisikin kiireesti selvitettävä mikä kuivattaa alueen mäntyjä ja kartan mukaan näyttäisi Metsähallitus olevan alueen suurin maanomistaja joten sillä lienee jo velvollisuuskin paneutua asiaan.
Okakaarnakuoriainenko ruskistuttaa mäntyjä ?
12
512
Vastaukset
- Anonyymi
Ämmänsaaren taajaman pohjoisreunalla näyttää olevan harsuuntumista, oisko levinnyt aseman varastoinnista?
- Anonyymi
Puuterminaalistahan ne leviää.
- Anonyymi
Samalla tulee selvittää mikä tai mitkä tahot ovat korvausvastuussa asian suhteen, puukuolemat, kasvutappiot ym.
- Anonyymi
Oy vakuutusyhtiö ab
- Anonyymi
Latvojen harsuuntuminen on seurausta puutavaran varastoinnista aseman terminaalissa. Ytimennävertäjä on levinnyt ja leviää kontrolloimattomasti alueen reunametsiin. Metsätuholaissa on vahvat ja sitovat säädökset myös puutavaran varastoinnista. Sitä valvoo Suomen Metsäkeskus. Tai tässä tapauksessa jättää valvomatta. Terminaalin ympärillä olevat tuhoalueet kuuluvat lähes kokonaan Hyrynsalmen kunnan omistamaan metsätilaan nimeltään Kenttärata 105-401-219-2 ja 105-401-100-3
- Anonyymi
Liian hidas ja epätäydellinen puun kierrätys puuterminaaleissa.
Miksi sahojen puuvarastoja on sadetettu jo kymmeniä vuosia kesäisin.
Uittokuljetusten aikaan kuorelliset puut varastoitiin sahoilla ja sellutehtaillakin järviin.
Ahneilla on... mm. hyvät suhteet valvontaviranomaisiin. - Anonyymi
Ketkä ovat valvovia viranomaisia ja ovatko viranomaiset tietoisia tuhosta vaikka se onkin noin laaja ja näyttää yhä vain vuosi vuodelta leviävän. Aseman lakaa lähtevältä tieltä näkee hyvin miten Multiharjun männyt ovat sairastuneet tautiin ja kuolevat hiljalleen pystyyn ensin pikku ryppäinä jotka sitten isonevat ja viime kesä olikin erikoisen paha siinä suhteessa. Jotainhan tuolle pitäisi tehdä jo aivan pikapuoliin laajemmassa mittakaavassa. Tarkkailkaa kyläläiset pihapuidenne kuntoa ja ilmoitus vaikka kuntaan, jospa jotain tapahtuisi.
- Anonyymi
Johtuneekohan koriste vuorimäntyjen kuivaminen noista ötököistä. Vuosikymmeniä ollut hyvä mutta nyt kuolee. Ei pitkästi asemalta.
Jos tuo kuoriainen on syy ja levinnyt jo noin laajalle niin kyllä tuohon pitää puuttua jo kunnan taholta viimeistään nyt.
- Anonyymi
Kaikki puut täytyy kaataa molemmin puolin rataa kilometrin päästä nurin.
Ei pörriäiset kuleksi harmiksi. - Anonyymi
Tässähän on kyse nimenomaan mäntyihin iskevistä hyönteisistä, kuusella taas kirjanpainaja tuhoaa kasvavaa puustoa. Taitaa kirves olla toimivin lääke Hyrynsalmen tapauksessa ja nyt on vetkuteltu liian pitkään, kuuma kuiva kesä sitten vain pahentaa tilannetta koska tuhoalue näyttää vain laajenevan ja sitten ilmaantuu taas jotain muuta.
- Anonyymi
Näkeekö tuon ötökän ilman suurennuslasia ja kuka hyryllä tutkii ja on vastuussa.
- Anonyymi
Haittoja, niitä tulee, kun toimitetaan etelän vetelille alkutuotteita, oli se sitten puuta, sähköä, vettä taikka vaikka bittejä.
Paljon enemmän haittoja kuin mitä saadaan liksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2264359Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702817Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942463- 472383
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431667Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5561419- 781349
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961344- 571340
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1261226