Ay-liikkeen jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu. Sen takia tämän osittaisen verovähennyksen poistaminen on vääryyden oikaisu. Hyvä asia. Kiitos.
Ammattiliitot eivät ole yleishyödyllisiä. koska ne lakoillaan tahallaan vahingoittavat yrityksiä, lakkoilijoita ja lisäävät työttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä. Sen takia ammattiliittojen nostamat osingot pitää laittaa verolle. Pääomavero. Mitä hyötyä oli vuoden takaisesta neljän viikon satamalakosta?
Ay-jäsenmaksun osittaisen verovähennyksen poisto on hyvä asia. Vääryys tulee oikaistuksi.
6
132
Vastaukset
- Anonyymi
Älä persu valehtele.
- Anonyymi
Hallitus ei kuitenkaan uskaltanut alkaa verottaa itse ammattiyhdistyksiä. Vain työläisiä ja yrittäjiä. Pelkureita koko hallitusm
- Anonyymi
Juuri niin. Verovähennys oikeus jäsenmaksuista pitää lopettaa.
1. Valtion verotulojen kasvu
Poistamalla vähennysoikeuden valtio saa enemmän verotuloja, koska jäsenmaksuja ei voi enää vähentää verotettavasta tulosta.
Tämä voi auttaa kattamaan muita julkisia menoja tai pienentämään alijäämää.
2. Neutraalimpi verokohtelu
Kritiikkiä on esitetty siitä, että verovähennysoikeus suosii järjestäytymistä ja asettaa järjestäytymättömät eri asemaan.
Poisto voi lisätä verotuksen neutraalisuutta, kun kaikki työntekijät ja työnantajat ovat samassa asemassa riippumatta järjestäytymisestä.
3. Vähemmän hallinnollista työtä
Verovähennysten hallinnointi vaatii byrokratiaa sekä verottajalta että liitoilta.
Poistaminen voi vähentää hallinnollista työtä ja yksinkertaistaa verojärjestelmää.
4. Kannuste tarkastella liittojen toimintaa kriittisesti
Jäsenmaksun todellinen hinta nousee ilman verovähennystä, mikä voi saada ihmiset pohtimaan tarkemmin, saavatko he vastinetta maksulle.
Tämä voi kannustaa liittoja kehittämään palveluitaan ja olemaan tehokkaampia.- Anonyymi
Noo, sehän tarkoittaa sitä otetaan seuraavassa palkankorotuksessa triplana takaisin. Ei hätää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noo, sehän tarkoittaa sitä otetaan seuraavassa palkankorotuksessa triplana takaisin. Ei hätää.
Eipä se taida olla palkkaan liittyvä kysymys . Kysymys on yhteiskunnan oikeudenmukaisuudesta. Verotuksen on oltava oikeudenmukaista ja siksi poistetaan jäsenmaksujen vähennysoikeus.
Suomessa vain osa kansalaisista saa vähentää verotuksessa järjestöjensä jäsenmaksuja – erityisesti ammattiyhdistysten jäsenet. Tämä on epäoikeudenmukaista.
Kaikki muut, kuten yrittäjät, maanviljelijät, eläkeläiset, työttömät, opiskelijat ja freelancereit, joutuvat käytännössä subventoimaan tätä etua omilla veroillaan. Se ei ole tasa-arvoa, vaan jäänne ajalta, jolloin työelämä oli yksinkertaisempi.
On aika yksinkertaistaa ja tasapainottaa järjestelmää, poistetaan jäsenmaksujen verovähennysoikeus kaikilta. Se tekee verotuksesta läpinäkyvämpää, selkeämpää ja reilumpaa – kaikille suomalaisille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä se taida olla palkkaan liittyvä kysymys . Kysymys on yhteiskunnan oikeudenmukaisuudesta. Verotuksen on oltava oikeudenmukaista ja siksi poistetaan jäsenmaksujen vähennysoikeus.
Suomessa vain osa kansalaisista saa vähentää verotuksessa järjestöjensä jäsenmaksuja – erityisesti ammattiyhdistysten jäsenet. Tämä on epäoikeudenmukaista.
Kaikki muut, kuten yrittäjät, maanviljelijät, eläkeläiset, työttömät, opiskelijat ja freelancereit, joutuvat käytännössä subventoimaan tätä etua omilla veroillaan. Se ei ole tasa-arvoa, vaan jäänne ajalta, jolloin työelämä oli yksinkertaisempi.
On aika yksinkertaistaa ja tasapainottaa järjestelmää, poistetaan jäsenmaksujen verovähennysoikeus kaikilta. Se tekee verotuksesta läpinäkyvämpää, selkeämpää ja reilumpaa – kaikille suomalaisille.Silmälasien vähennysoikeus oli yksi kiista vuosia sitten. Poistettiin. Ja mitä tapahtui, hinnat halpeni ja laatu parani. Ja on oikeudenmukainen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762145
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381503Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321184Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56942Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol254883- 55866
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20812Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58733Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis209707