Rakkaudeton avioliitto - hyväksyttekö?

Tää ehkä on teidän maailman ihmisten mielestä epänormaalia, mutta haluaisin uskovaisen naisen kanssa mennä naimisiin jotta voisimme saada lapsia. Mitään tunteita meidän välillä siis ei ole, mutta tarvitsemme toisiamme. Minä häntä synnyttäjäksi ja hän minua siittäjäksi.

Tapasimme lauantaina suviseuroissa pitkän saarnan aikana ja silloin ajatus avioliitosta heräsi. Avioeroa ei tarvitse pelätä, koska SRK on kieltänyt sen.

Mitä mieltä olette meidän tulevasta avioliitosta?

PS. Onhan se rakkautta kun haluamme auttaa toisiamme... :)
121644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

on Jumalan pilkkaa.
Ei täällä maan päällä kärsitty avita tuonpuoleisessa. Jumalan myötätunto ei ole liittonne puolella. Pilkkaatte Hänen luomistyötään aviouitumalla.

Äänestä

en tiedä miten pystytte olemaan naimisissa jos ette edes rakasta toisianne. mutta teidän pitää tulla hyvin toimeen että siedätte toisianne. hyvää jatkoa nyt kuitenkin.

Äänestä

Senkun vaan menette naimisiin, kahden kauppahan se on.

Ette ole kokeneet oikeaa rakkautta tai rakastumista, ja sitten kun sellainen todella tulee vastaan, niin se naimisiinmeno alkaa kaduttaan.

Mutta: kaikille sitä rakastumista ei tapahdu koskaan kuitenkaan.

Jotkut ihmiset ovat kuin matelijoita, kylmiä ja vaihtolämpöisiä. Ontot silmät vain katsovat päästä, ja kyyläävät mitätahansa keinoa pärjätä evoluution tiimellyksessä.

En vain ymmärrä , mikä siinä lapsen saannissa teitä houkuttaa sinänsä, ilman normaalia rakastumista, ja halua nussia ja rakastella juuri tiettyä ihmistä lisääntymisenkin merkeissä?

Onko se joku leuhka suunnitelma jatkaa sukua, ja jakaa perimää? Vai oletko joku pedofiili, kun kerran ei oikeaa naista löydy, haluat vain pellon johon kylvää viljan, jotta saat kersat haltuusi.

Äänestä

tai sitten olet reilusti tai jonkin verran alle 20 vuotias jätkä, joka ei tajua mistään mitään, leikit vain yttöjen nukkekotileikkejä.

Toinen vaihtoehto on se, että olet huomattavasti vanhempi mieshenkilö, jolla rakkauselämä on mennyt sen verran perseelleen aikoinaan, että haluaa edes ne lapset tehdä, ja kun ei olerakkautta, niin ei ole riitojakaan.

Toivottavasti sitten hoidat kans ne lapset, etkä huomaa viiden vuoden päästä, että romanttinen rakkaus ja hässiminen olisi sittenkin sitä oikeaa el'mää.

Äänestä

SRk ei kiellä avioliiton purkamista, vaan jumala ei hyväksy sitä. Minkä jumala on yhteen liittänyt,ei sitä voi ihminen erottaman!!kun solmii avioliiton jumalan kasvojen edessä, et voi sitä enää uskovaisena purkaa.monet ihmisen eroavat, mutta jumala ei näe kuin yhden avioliiton.ja jumala siunaa vain sen yhden.kannattaisko tutustua vähän paremmin ensin?? ite oon seurustellu puol toista vuotta, ollut siitä ajasta kihloissa puoli vuotta ja kuukauden päästä on häät!!

Äänestä
  • Henkilökohtaisesti pidän naurettavana, että monet kateelliset, katkerat ja valheessa elävän ihmiset, joille läheistensä hyvinvointi on yks paskan hailee, paasaavat avioliiton pysyvyydestä ja muusta vastaavasta. En usko, että se on sitä, mitä Jumala haluaa.

    En tarkoita että sinä olisit kuvailemani ihminen, mutta tahdoin vain korostaa, että pistetäänpäs ne "hyvä ihmisen" kriteerit järjestykseen.

    Äänestä

  • Syytön heittäköön ensimmäisen kiven. Emme ole mitään toisiamme tuomitsemaan.

    Äänestä

Teksti haiskahtaa provolta...

Äänestä

..halusin uskovaisen miehen jonka kanssa sit lapset.Rakkautta ei liioin ollut enkä hänen kovakouraisuudestaan ja sadistisesta luonteestaan tiennyt tietenkään mitään kun sängyssä ei oltu ennen vihkimistä.Papin painostuksesta menin naimisiin vaikka jo kerran lemppasin sen pihalle, kun ei ollut niitä tunteita.Tämä kostautui sit sillä myöhemmin,että hyljeksin häntä enkä halunnut häntä sängyssäkään.Hän inhotti mua niin että purin häntä huuleen kun yritti suudella.Ajan myötä hän kumminki oppi hieman hellävaraisemmaksi ja yli 10 vuotta kestimme toisiamme.Ehkä joku tunteeton tyyppi pystyy siihen mut mä olin kuolla henkisesti ja lopulta jo toivoin sitä fyysisestikin.Erosin hänestä ennnemmin kuin tapan.Yksin en olis kestänyt elää koska kaipaan kunnon perhe-elämää.Joku sanoi että Jumala siunaa vain yhden liiton.Jos puoliso kuolee niin sit menee naimisiin ja sekö on sit se liitto ettei jumala siunaakaan.missä sellaista sanotaan raamatussa,.Olen nyt menossa rakkausavioliittoon.kokeillaan mitä siitä tulee.Siunauksilla tai ilman....

Äänestä

että teitä panettaa, mutta ette kehtaa sanoa sitä siveellisyysssyistä ääneen ja seurakunnan lakien alla sellaista ei voi tehdä kuin avioliitoissa.Ei kai lasten tekeminen ole elämän tarkoitus,vaikka se elämää tuokin.Jokainen on oman onnensa seppä ja tekeehän ne kiinalaisetkin sopimusavioliittoja.vakka kantensa valitsee.teidän kahden keskeinen asiahan se on.Se voi onnistua, mutta voi sitä päivää kun tutustut sellaiseen ihmiseen jonka silmät palaa sun sieluusi asti....se suunnitelmasi kaatuu sinä päivänä.silloin tiedät rakkauden ja intohimon voiman.Mut elämä on lyhyt ,et voi koskaan tietää tuleeko sitä silmäparia koskaan sun eteen.Mut moni on kertonut menneensä naimisiin koska muutkin tekevät niin tietyssä iässä.Eikä halua kuulla niitä uteluja että millonkas sitä sinun häitä tanssitaan?

Äänestä

sillä jos oot niin et ajattele noin.. sairaasti!

Äänestä

Älkää ihmeessä siittäkö lisää lestoja tähän maailmaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lestadiolainen nuoripari kirjoitti:

Tää ehkä on teidän maailman ihmisten mielestä epänormaalia, mutta haluaisin uskovaisen naisen kanssa mennä naimisiin jotta voisimme saada lapsia. Mitään tunteita meidän välillä siis ei ole, mutta tarvitsemme toisiamme. Minä häntä synnyttäjäksi ja hän minua siittäjäksi.

Tapasimme lauantaina suviseuroissa pitkän saarnan aikana ja silloin ajatus avioliitosta heräsi. Avioeroa ei tarvitse pelätä, koska SRK on kieltänyt sen.

Mitä mieltä olette meidän tulevasta avioliitosta?

PS. Onhan se rakkautta kun haluamme auttaa toisiamme... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu