Hei armeijan käyneet ja siitä tietävät! Olen aina ollut kiinnostunut käymään armeijan, ja nyt olen siinä iässä missä sitä pitäisi oikeasti nyt miettiä.
Pelkään ettei kuntoni riitä siellä? Toki tiedän että se armeijassa kasvaa, mutta entä alkukausi? Esim cooper testi. Pitääkö se läpäistä kokonaan? en jaksa tällä hetkellä juosta 4-5 minuttia enempää. Olen toki alkanut sitäkin nyt treenaamaan. Kävelen paljon joten se luonnistuu paremmin. Mutta siellähän kannetaan myös painavaa rinkkaa ja vielä usein muutakin sen lisäksi? Olen 164cm pitkä, omistan pitkän selän jota ei ole paljoakaan treenattu. tästä syystä kipeytyy helposti.
Millaista treeniä tai kuntoilua kannattaisi aloittaa ennen armeijaa?
Huono kunto ei johdu esim ylipainosta vaan ihan yksinkertaisesti siitä ettei ole urheillut tai treenannut muutamiin vuosiin.
Myös kylmyys? Minulla on usein tosi kylmä ja todennäköisesti vähän huono verenkierto sormissa yms. En halua sen kuitenkaan estävän tätä. Tottuuko siihen kylmyyteen jossain vaiheessa? Ja varmasti paino nousee siellä joka antaa vähän lihaa ihon ja luiden väliin joka auttaa kylmyyteen.
Toivoisin todella mielelläni vastauksia näihin kysymyksiin kun en netistä oikein löytänyt! Mulla on iso motivaatio lähteä se suorittamaan, mietityttää vain paljon nämä kysymykset.
- N, 18
Armeija ja huono kunto?
Anonyymi-ap
2
325
Vastaukset
- Anonyymi
En tied, mitkä ovat tällä hetkellä vaaditut cooper-tulokset, kai sielläkin joku minimitulos on, joka olisi hyvä saada, ettei tarvitse ohjatusti lenkkeillä, mutta uinti voisi olla hyvä ja jonkinlainen voimaharjoittelu.
- Anonyymi
Kyllä huono kondis näkyy kaikessa päivittäisessä toiminnassa alokaskaudesta alkaen. On aika kurjaa yrittää tulla juosten kassulle päivän tetsaamisen jälkeen, niinkuin usein tullaan, ellei jalka nouse ja hengitys ei kulje. RAUK:ssa sitten mennäänkin jo ihan toista vauhtia, ja koko ajan ja aamusta alkaen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553603- 181904
- 371881
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171691Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251452Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401412- 611349
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901105- 1281065
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221063