Armeija ja huono kunto?

Anonyymi-ap

Hei armeijan käyneet ja siitä tietävät! Olen aina ollut kiinnostunut käymään armeijan, ja nyt olen siinä iässä missä sitä pitäisi oikeasti nyt miettiä.
Pelkään ettei kuntoni riitä siellä? Toki tiedän että se armeijassa kasvaa, mutta entä alkukausi? Esim cooper testi. Pitääkö se läpäistä kokonaan? en jaksa tällä hetkellä juosta 4-5 minuttia enempää. Olen toki alkanut sitäkin nyt treenaamaan. Kävelen paljon joten se luonnistuu paremmin. Mutta siellähän kannetaan myös painavaa rinkkaa ja vielä usein muutakin sen lisäksi? Olen 164cm pitkä, omistan pitkän selän jota ei ole paljoakaan treenattu. tästä syystä kipeytyy helposti.
Millaista treeniä tai kuntoilua kannattaisi aloittaa ennen armeijaa?

Huono kunto ei johdu esim ylipainosta vaan ihan yksinkertaisesti siitä ettei ole urheillut tai treenannut muutamiin vuosiin.

Myös kylmyys? Minulla on usein tosi kylmä ja todennäköisesti vähän huono verenkierto sormissa yms. En halua sen kuitenkaan estävän tätä. Tottuuko siihen kylmyyteen jossain vaiheessa? Ja varmasti paino nousee siellä joka antaa vähän lihaa ihon ja luiden väliin joka auttaa kylmyyteen.

Toivoisin todella mielelläni vastauksia näihin kysymyksiin kun en netistä oikein löytänyt! Mulla on iso motivaatio lähteä se suorittamaan, mietityttää vain paljon nämä kysymykset.

- N, 18

3

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tied, mitkä ovat tällä hetkellä vaaditut cooper-tulokset, kai sielläkin joku minimitulos on, joka olisi hyvä saada, ettei tarvitse ohjatusti lenkkeillä, mutta uinti voisi olla hyvä ja jonkinlainen voimaharjoittelu.

    • Anonyymi

      Kyllä huono kondis näkyy kaikessa päivittäisessä toiminnassa alokaskaudesta alkaen. On aika kurjaa yrittää tulla juosten kassulle päivän tetsaamisen jälkeen, niinkuin usein tullaan, ellei jalka nouse ja hengitys ei kulje. RAUK:ssa sitten mennäänkin jo ihan toista vauhtia, ja koko ajan ja aamusta alkaen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe