Kokkola-lehden jakelu

Kokkola-lehden jakelu keskustassa ei toimi. Lehti sentään löytyy näköislehtenä, mutta kaikilla ei ole nettiä. Yrittäjien mainoseurot menee harakoille kun paperilehdestä ei voi lukea ilmoituksia.
7356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joo siis mä oon ihan samaa mieltä siitä, että tää on tosi harmi… mutta ei mua niinkään ne mainokset kiinnosta. 😅

Mä kaipaan niitä oikeita kirjoituksia, runoja, mielipiteitä, uutisia ihmisistä ja tapahtumista meidän omassa Kokkolassa! 💖

#SydänKokkolassa #LehtiEiSaaKadota

Äänestä
  • Minä taas kaipaan niitä mainoksia, näkee kauppojen tarjoukset ym.

    Äänestä

Ymmärrän hyvin huolen jakelun toimimattomuudesta – monille paperilehti on tärkeä arjen rutiini. Mutta toisaalta on hyvä katsoa isoa kuvaa:

Paperilehtien painaminen kuluttaa valtavasti vettä, energiaa ja puuta. Esimerkiksi yhden sanomalehden tekemiseen voi kulua jopa puoli kiloa paperia ja noin 7 litraa vettä.

Jakeluautot aiheuttavat päästöjä – erityisesti haja-asutusalueilla jakelu voi olla varsin epäekologista.

Painaminen, jakelu ja paperijäte tuottavat yhteensä huomattavan hiilijalanjäljen verrattuna digilehteen.

Yhä useampi lukija siirtyy sähköiseen muotoon, ja myös ilmoittajat tavoittavat siellä kohdennetummin yleisöä.


Ehkä ratkaisuna voisi olla, että paperilehtiä olisi tarjolla julkisissa paikoissa niille, jotka eivät käytä nettiä – esim. kirjastoissa, palvelupisteissä tai hoivakodeissa? Samalla voitaisiin panostaa digitaaliseen sisältöön ja helppokäyttöisyyteen.
Lehti voi säilyä, vaikka muoto muuttuisi.
#KestäväTulevaisuus #KokkolaLehti


-

Äänestä
  • Hilla group onkin edelläkävijä näissä asioissa! Kepari heikensi jakelua jo ajat sitten niin että 16 km päässä painokoneesta oli niin kaukana että aamujakelu lopetettiin niin että lehti olisi tullut päiväpostin mukana iltapäivällä viiden aikaan muutaman kerran viikossa. No sittenhän ne on huonontunut viikonloppu jakelua muutoinkin. Kuka niitä edellisviikon uutisia haluaisi lukea? Torstaina ilmestyi paperi lehti viimeksi ja heti uudestaan nyt tiistaina, mahtavaa säästöä, ei kulu vettä eikä puuta. Kokkola lehti kunnostautuu kierrättäjänä, samat uutiset kuin keparissa! Amanuenssi taustavaikuttaa joka juttuun asenteellisuudella.

    Äänestä

  • Tuohan on täysin viherpiipertelijöitten hommaa, ilmankos jälki on tuollaista.

    Äänestä

Jos ressu sen jakais niin luuletko, että tulis ajallaan???

Varmaan ressun esimiehet ja työparit jakais niin sitten tulis.

Äänestä

Jos ressu sen jakais niin luuletko, että tulis ajallaan???

Varmaan ressun esimiehet ja työparit jakais niin sitten tulis.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kokkola-lehden jakelu keskustassa ei toimi. Lehti sentään löytyy näköislehtenä, mutta kaikilla ei ole nettiä. Yrittäjien mainoseurot menee harakoille kun paperilehdestä ei voi lukea ilmoituksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu