Elikkäs minulla on vuoden alusta asti ilmennyt outoja vatsaoireita joille ei ole löytynyt selitystä lukuisista lääkärikäynneistä huolimatta. Minulla on jo entuudestaan laktoosi-intoleranssi.
Ennen olen syönyt kaikkea ja vatsa toiminut normaalisti.
Muunmuassa:
Limainen ilmava uloste
Tuntuu aina että suoleen jää tavaraa eikä kaikki tule ulos.
Tuntuu että peräaukosta vuotaa jotain nestettä ja peräaukon seutu kostea koko ajan. Tästä syntyy hajuhaittaa sekä kutinaa.
Satunnaiset vatsavaivat. Välillä kipu haittaa nukkumista.
Outo tunne oikean kylkikaaren alla
Vatsan turvotus
Tummaa verta ulosteen pinnalla
Välillä uloste myös papanamaista
Oikeastaan sama mitä syön tai en niin oireet ovat samat. Oireet alkoivat sormia napsauttamalla ja loppua ei näy.
Kakkoshädällä käydessä joudun käyttämään valehtelematta rullan wc-paperia saadakseni paikat puhtaaksi.
Minulta on otettu verikokeita jossa katsottu mm. Keliakia, kilpirauhasarvot, ulostenäyte sekä muita mutta kaikki on lääkärin mukaan kunnossa.
Määrätty Vi-sibliniä joka auttanut ulosteen kiinteyttämiseen mutta limaista ja hankalasti pyyhittävää siitä huolimatta.
Mikä neuvoksi?
Oudot vatsaoireet
4
252
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi tehdä suolen tähystys. Mistään verinäytteistä ei voi tietää onko stressivaiva vai suolistosairaus esim crohnin tauti.
- Anonyymi
Hei! Lääkäri kertoi että suolistotähystystä ei tehdä minulle sen vuoksi koska oireet eivät muka viittaa mihinkään vakavaan.
- Anonyymi
Tätähän se nykyään on, mitään ei tutkita.
Ottavathan ne tavallisimmat verikokeet, ehkä jotakin kuviakin. Mutta vaikka niissäkin jotain näkyisi, siltikään ei oteta mitään tosissaan. Ihminen voi olla tosi huonossa kunnossakin, elämänlaatu kärsiä, eikä millään ole mitään väliä.
Sitten kehutaan, kuinka kaikki kyllä hoidetaan, paitsi nyt vielä huonontaa ennestään nämä kaikki hallituksen leikkaukset. - Anonyymi
Kyllä luulisi lääkärin laittavan lähetteen kolonoskopiaan (ja/tai gastroskopiaan), kuulostaa vähän Crohnin taudilta ja vielä enemmän ärtyneen suolen oireyhtymältä eli IBS:ltä, mutta nuokin ovat paljon ruokavalioon liitännäisiä, eli tietämättä sitä on vaikea sanoa mitään. Jos ei Vi-siblinkään auta, sitten syy on edelleen läsnä, eli epäilisin jotain ruokavaliossa ylläpitämässä ongelmaa ja etenkin tuota IBS:ää syynä oireisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879