Elikkäs minulla on vuoden alusta asti ilmennyt outoja vatsaoireita joille ei ole löytynyt selitystä lukuisista lääkärikäynneistä huolimatta. Minulla on jo entuudestaan laktoosi-intoleranssi.
Ennen olen syönyt kaikkea ja vatsa toiminut normaalisti.
Muunmuassa:
Limainen ilmava uloste
Tuntuu aina että suoleen jää tavaraa eikä kaikki tule ulos.
Tuntuu että peräaukosta vuotaa jotain nestettä ja peräaukon seutu kostea koko ajan. Tästä syntyy hajuhaittaa sekä kutinaa.
Satunnaiset vatsavaivat. Välillä kipu haittaa nukkumista.
Outo tunne oikean kylkikaaren alla
Vatsan turvotus
Tummaa verta ulosteen pinnalla
Välillä uloste myös papanamaista
Oikeastaan sama mitä syön tai en niin oireet ovat samat. Oireet alkoivat sormia napsauttamalla ja loppua ei näy.
Kakkoshädällä käydessä joudun käyttämään valehtelematta rullan wc-paperia saadakseni paikat puhtaaksi.
Minulta on otettu verikokeita jossa katsottu mm. Keliakia, kilpirauhasarvot, ulostenäyte sekä muita mutta kaikki on lääkärin mukaan kunnossa.
Määrätty Vi-sibliniä joka auttanut ulosteen kiinteyttämiseen mutta limaista ja hankalasti pyyhittävää siitä huolimatta.
Mikä neuvoksi?
Oudot vatsaoireet
3
50
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi tehdä suolen tähystys. Mistään verinäytteistä ei voi tietää onko stressivaiva vai suolistosairaus esim crohnin tauti.
- Anonyymi
Hei! Lääkäri kertoi että suolistotähystystä ei tehdä minulle sen vuoksi koska oireet eivät muka viittaa mihinkään vakavaan.
- Anonyymi
Tätähän se nykyään on, mitään ei tutkita.
Ottavathan ne tavallisimmat verikokeet, ehkä jotakin kuviakin. Mutta vaikka niissäkin jotain näkyisi, siltikään ei oteta mitään tosissaan. Ihminen voi olla tosi huonossa kunnossakin, elämänlaatu kärsiä, eikä millään ole mitään väliä.
Sitten kehutaan, kuinka kaikki kyllä hoidetaan, paitsi nyt vielä huonontaa ennestään nämä kaikki hallituksen leikkaukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2542617puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo292302Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2581629Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.571581- 711498
- 761295
- 701123
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431105Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel391085Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm3201075