Lieneekö Jämsän/Kuoreveden/Suinulan alueella ketään lintuharrastajaa, joka voisi hoitaa sähkölinjaan lentäneen ja kuolleen kurjen kunniallisesti hävitetyksi, etteivät ketut ja supikoirat kuljettilisi sitä ympäri metsiä. Raato on Suinulan pellolla, sähkölinjan alla Niinimäentien alussa, noin 100m Kuorevedentiestä. Upealle linnulle toivoisi arvokkaan lopun. Mukanani ei ollut jätesäkkiä jolla olsin vienyt sen biojätekonttiin.
Suinulan kurjet
Anonyymi-ap
9491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuolleena tavattua rauhoitettua eläintä ei saa ottaa haltuun ilman erityistä lupaa. Jos eläimellä on tutkimus, opetus tai keräilyarvoa, sen saa ottaa talteen ja luovuttaa luonnontieteelliselle museolle tai korkeakoululle.
Voi hyvänen aika sentään mikset itse mene sitä raatoa hakemaan...
Marinoi ja pistä grilliin..
Kuolleena mökkini ikkunan alla maassa oleva talitiainen, joka törmäsi ikkunaan ja menetti pienen henkensä on rauhoitettu, joten en saa ottaa sitä haltuuni ilman erityistä lupaa. Joudunko soittamaa hätäpalvelunumeroon, että eläinlääkäri tulisi tarkastamaan, onko lintu varmasti kuollut? Soitanko poliisit paikalle tutkimaan vaatiiko asia rikostutkintaa? Misthän saisin tietoa siitä, onko tintinraadolla opeus- tai keräilyarvoa? Auta nyt, please, eläinlakien tuntija!
Sekö on aloittajan mielestä arvokas loppu kun viedään jätesäkissä biojätekonttiin?
Kyllä ollaan niin vieraannuttu taas tosi elämästä. Olisko aika käyttää omia aivoja, eikä kaikkea ihan ensimmäkseksi kirjoittaa someen?
Nii, eikös se ole se oikeaoppisin tapa kierrättää raato vielä elävien lintujen/eläinten ravinnoksi, ettei mene hukkaan?
Korpillakin on jo poikaset ja kohta metsän eläimilläkin ja ruokakin hakusessa, ei se raato kauan siellä loju.
Luonnossa eläimet ovat toistensa ruokaa. Ketun ravinnoksi joutuminen on varmasti arvokkaampi loppu kuin biojäteastia.
Luonto hoitaa nopeasti ja parhaalla tavalla ilman myrkkypäästöjä! Enemmän pitäisi antaa luonnolla sijaa!
Kettu tekee tehtävänsä