Kolareiden määrää ei ole suhteutettu autojen määrän. Esim. Toyotia on liikenteessä 400.000 ja toiseksi eniten Volkswakeneita vain 290.000.
Tesloja on vähän ja silti kärjessä.
Kyllä on tyhmä tilasto.
20
182
Vastaukset
- Anonyymi
Siis tämä tilasto.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/afb1bc1d-a771-460e-a48b-dfe8c37fbfdd - Anonyymi
saksan "premiumit" loistavat kärki sijoilla 🤣
- Anonyymi
POP vakuutuksen tilasto, ei siis kovinkaan kattava, mutta onhan taas palstojen täytteeksi aihe.
- Anonyymi
Eiköhän se suunta ole nähtävissä ihan yhdenkin vakuuttajan tilastoista,!
- Anonyymi
En ihmettele Toyotan sijoitusta. Useimmiten kun joku ajaa ylinopeutta ohi, se on Toyota.
- Anonyymi
Siis Toyoya suhteutettuna autojen määrän on pienin kolaroija. Älä vääristele asiota. Toyotat eivät myöskään koskaan aja ylinopeutta.
- Anonyymi
Siis sitä sallittua ja täysin oikeaa nopeutta mennään usein ohi toyotasta....
- Anonyymi
Sekoitat BMW:n Toyotaan. Et näämmä tunne autoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis Toyoya suhteutettuna autojen määrän on pienin kolaroija. Älä vääristele asiota. Toyotat eivät myöskään koskaan aja ylinopeutta.
Ainakin täällä Pohjanmaalla ajaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin täällä Pohjanmaalla ajaa.
Sama huomattu Etelä-Pohjanmaalla.
- Anonyymi
Nyt sinne on lisätty lisää tietoa.
"Kolaritilaston kuuden eniten kolaroineen automerkin joukossa Toyota on selvästi myydyin. Manner-Suomessa on Traficomin mukaan Toyota-merkkisiä autoja nyt noin 379 000."- Anonyymi
Näitä kärjessä olevia automerkkejä on näin vähän ja silti kolaroivat eniten.
"Toiseksi eniten on Mersuja, noin 194 000. Kolmanneksi kiilaa BMW (135 000) ennen Audia (124 000). Selvästi vähiten näistä merkeistä on myyty Mitsubishejä (35 000) ja Tesloja (29 000)."
- Anonyymi
Ja jonon ensimmäisä usein päivällä ovat toyotia nyt satasen alueella tänääkin kolmostiellä kohti pohjoista tampereelta montako toyotaa teki jonoa, useita
ja ohi ei pääse varsinkaan jos seuraavakin on toyota kun ensimmäisenä sellaista 91 km /h kun muut haluaa mennä sataa.- Anonyymi
Ota nyt tostakin mongerruksesta selvää? Miten se nyt liittyy kolaritilastoihin? Kyllä se minä, minä ensin apinat ne eniten kolaroivat! Ohitettava ei syyllisty vaan ohittaja, ekö tiennyt?
- Anonyymi
oletko ylöjärveltä vai muuten yksinkertainen,
,totta kai se on prosentti osuus millä verrata,
toki tesloja vielä on vähän mutta toyotaa niin paljon mutta enemmän , eikä niilä kolaroida ja niiden maine on vaarin auto jolla ajetaan markettiin ja katsastukseen ,,hiljaa....- Anonyymi
Se on vain sinun kuvittelemasi maine.
- Anonyymi
Ilta Sanomatkaan ei halua suhteuttaa kolareita autojen määrään, sillä Toyotalla kolaroitaisiin silloin vähiten.
https://www.is.fi/autot/art-2000011186092.html - Anonyymi
Tottakai on suhteutettu ajoneuvojen määrään. Se on tilastoinnin perusasioita. Muulla tavoin tehdyllä tilastolla ei ole mitään vertailuarvoa.
- Anonyymi
Tuossa tilastossa ei ole huomioitu vuosittaista ajomäärää. Toyotalla ajetaan paljon keskimääräistä enemmän. Tämä huomioiden Toyotalla ajetaan harvoin kolareita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa tilastossa ei ole huomioitu vuosittaista ajomäärää. Toyotalla ajetaan paljon keskimääräistä enemmän. Tämä huomioiden Toyotalla ajetaan harvoin kolareita.
Vai ajetaan keskimääräistä enemmän. Ehkä ajassa muttei matkassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882