Kyllä on tyhmä tilasto.

Kolareiden määrää ei ole suhteutettu autojen määrän. Esim. Toyotia on liikenteessä 400.000 ja toiseksi eniten Volkswakeneita vain 290.000.

Tesloja on vähän ja silti kärjessä.
20235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

saksan "premiumit" loistavat kärki sijoilla 🤣

Äänestä

POP vakuutuksen tilasto, ei siis kovinkaan kattava, mutta onhan taas palstojen täytteeksi aihe.

Äänestä
  • Eiköhän se suunta ole nähtävissä ihan yhdenkin vakuuttajan tilastoista,!

    Äänestä

En ihmettele Toyotan sijoitusta. Useimmiten kun joku ajaa ylinopeutta ohi, se on Toyota.

Äänestä
  • Siis Toyoya suhteutettuna autojen määrän on pienin kolaroija. Älä vääristele asiota. Toyotat eivät myöskään koskaan aja ylinopeutta.

    Äänestä

  • Siis sitä sallittua ja täysin oikeaa nopeutta mennään usein ohi toyotasta....

    Äänestä

  • Sekoitat BMW:n Toyotaan. Et näämmä tunne autoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Siis Toyoya suhteutettuna autojen määrän on pienin kolaroija. Älä vääristele asiota. Toyotat eivät myöskään koskaan aja ylinopeutta.

    Ainakin täällä Pohjanmaalla ajaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ainakin täällä Pohjanmaalla ajaa.

    Sama huomattu Etelä-Pohjanmaalla.

    Äänestä

Nyt sinne on lisätty lisää tietoa.

"Kolaritilaston kuuden eniten kolaroineen automerkin joukossa Toyota on selvästi myydyin. Manner-Suomessa on Traficomin mukaan Toyota-merkkisiä autoja nyt noin 379 000."

Äänestä
  • Näitä kärjessä olevia automerkkejä on näin vähän ja silti kolaroivat eniten.

    "Toiseksi eniten on Mersuja, noin 194 000. Kolmanneksi kiilaa BMW (135 000) ennen Audia (124 000). Selvästi vähiten näistä merkeistä on myyty Mitsubishejä (35 000) ja Tesloja (29 000)."

    Äänestä

Ja jonon ensimmäisä usein päivällä ovat toyotia nyt satasen alueella tänääkin kolmostiellä kohti pohjoista tampereelta montako toyotaa teki jonoa, useita
ja ohi ei pääse varsinkaan jos seuraavakin on toyota kun ensimmäisenä sellaista 91 km /h kun muut haluaa mennä sataa.

Äänestä
  • Ota nyt tostakin mongerruksesta selvää? Miten se nyt liittyy kolaritilastoihin? Kyllä se minä, minä ensin apinat ne eniten kolaroivat! Ohitettava ei syyllisty vaan ohittaja, ekö tiennyt?

    Äänestä

oletko ylöjärveltä vai muuten yksinkertainen,
,totta kai se on prosentti osuus millä verrata,
toki tesloja vielä on vähän mutta toyotaa niin paljon mutta enemmän , eikä niilä kolaroida ja niiden maine on vaarin auto jolla ajetaan markettiin ja katsastukseen ,,hiljaa....

Äänestä
  • Se on vain sinun kuvittelemasi maine.

    Äänestä

Tottakai on suhteutettu ajoneuvojen määrään. Se on tilastoinnin perusasioita. Muulla tavoin tehdyllä tilastolla ei ole mitään vertailuarvoa.

Äänestä
  • Tuossa tilastossa ei ole huomioitu vuosittaista ajomäärää. Toyotalla ajetaan paljon keskimääräistä enemmän. Tämä huomioiden Toyotalla ajetaan harvoin kolareita.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Tuossa tilastossa ei ole huomioitu vuosittaista ajomäärää. Toyotalla ajetaan paljon keskimääräistä enemmän. Tämä huomioiden Toyotalla ajetaan harvoin kolareita.

    Vai ajetaan keskimääräistä enemmän. Ehkä ajassa muttei matkassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kolareiden määrää ei ole suhteutettu autojen määrän. Esim. Toyotia on liikenteessä 400.000 ja toiseksi eniten Volkswakeneita vain 290.000.

Tesloja on vähän ja silti kärjessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu