Suomen alemmuustilan näkee kaikessa. Ei ollut varaa pitää Ähtärin pandoja eikä saatu järjestettyä tällekää upealle eläimelle muuta vaihtoehtoa kuin lopetuspiikki.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/607cc3f6-eb3c-4fcf-943c-e40393455838
Eläintarhat on kaksipiippuinen juttu uhanalaisten lajien kanssa. Ei haluta antaa kuolla sukupuuttoon, mutta ei kyetä järjestämään eläimille hyviä oloja ja arvokasta elämää.
Aasiassa on moninpaikoin onnistuttu hyvin eläinsuojelussa. Intiassa ja Tiibetissä on onnistuttu elvyttämään tiikerikantoja 150 vuoden alamäen jälkeen.
Intiassa ammutaan nukutusnuoli leopardille hanuriin ja kuljetetaan pois ihmisasutuksien luota. Suomessa kun tehdään susihavainto, on sormet liipasimella heti ensimmäisenä vaihtoehtona.
Tiikereillä on valtavat reviiri luonnossa ja siksi on lähes mahdotonta tarjota luonnollisia tiloja eläintarhoista niille, mutta olisi tuossa nyt ollut vaihtoehtona vaikkapa tarjota tiikeriä muiden maiden eläintarhoille, ennemmin kuin lopettaa se.
Uutisessa valehdeltiin kaiken lisäksi, että tiikerit eläisivät vankeudessa vain 12-15 vuotta, kun totuus on yli 20 vuotta. Vielä olisi ollut tuolla tigrulla rauhallisia eläkevuosia jäljellä jossakin muualla.
Rahanpuute se ajaa tekemään tällaisia hätäratkaisuja. Tiikereistä sen verran, että USA:ssa yksityisillä ihmisillä on enemmän tiikereitä, kuin mitä niitä on koko maailmassa villissä luonnossa.
2010
PS: https://www.youtube.com/watch?v=cWv7CX73x94&ab_channel=StreetMusic
Kuka sinä olet laittamaan minut häkkiin?
4
113
Vastaukset
- Anonyymi
Olet tiikeri, kävelet metsässä
palava tuli sydämessäsi,
Mutta he laittoivat sinut eläintarhaan.
Unissasi lennät viidakon halki
Mutta kun heräät
Olet lukkojen takana
Katsot sinua tuijottavien ihmisten kasvoja
Kysyt, mitä vittua sinä katsot? Olen tiikeri!
Tämä ei ole paikka minun tulelleni, sinä olet valehtelija
jos luulet välittäväsi minusta.
Matkustat viidakon unelmamaahan
Yhä useammin unelmissasi
Jossa olet viidakon kuningas,
utta tuossa vitun häkissäsi
olet vihainen ja peloissasi
Että et koskaan näe sitä päivää, jolloin voisit paeta.
Kysyt kuka vittu sinä olet laittamaan minut eläintarhaan?
Olen tulen tiikeri ja puren sinua naamaan,,
Kuka vittu sinä olet laittamaan minut eläintarhaan, olen tiikeri?
Olet delfiini, valtamerten kuningatar
Mysteerin mieli, vapaa sielu
Sitten eräänä päivänä kun olit leikkimässä, he veivät sinut
ja veivät sinut kauas pois.
Siellä he kouluttavat sinua
Ihmisten viihdyttämiseksi
Ja sinä sanot: Toivon, että nautitte näytöksestä..
Unissasi lennät meren läpi
Mutta kun heräät
Olet lukon ja avaimen takana.
Miksi minä olen täällä kuuntelemassa sinun hurrauksiasi?
Olen delfiini merestä ja sinne minut on tarkoitettu.
Miksi minä olen täällä kuuntelemassa sinun hurrauksiasi?
Olen delfiini merestä ja sinun pitäisi viihdyttää minua. - Anonyymi
No jaa, luulenpa että korkeasaaren eläinlääkärit tietävät mitä tekevät, eikö sinun kannattaisi alkaa keräämään näitä uutisia thaimaasta, siellä kissaeläimet huumataan lääkkeillä, revitään hampaat pois teljetään pannoilla kiinni, todellista eläinrääkkäystä, siksi rajoitin matkojani tälläisiin paikkoihin.. Hua hinissä oli paikka missä kotka merisellainen oli laitettu kiinni jalastaan häkkiin, se voi silminnähden huonosti, kunnes se kuoli.
- Anonyymi
Rajoitit matkoja koska olet köyhä.
- Anonyymi
Turhaa pälätystä väärällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224296Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692765Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196