Hallituksen kylmäkiskoista ja säälimätöntä suhtautumista sote-järjestöjen työtä kohtaan

Anonyymi-ap

Eläkkeensaajien keskusliitto runttasi puoliväliriihen päätöksen, joka koskee eläkeläisten vapaaehtoistyötä.

Kyse on liiton mukaan ”kylmäkiskoisesta ja säälimättömästä” suhtautumisesta sote-järjestöjen työtä kohtaan, kun hallitus leikkasi niiltä 10 miljoonaa euroa lisää. Tämä nostaa leikkausten määrän vaalikauden loppuun mennessä peräti 140 miljoonaan euroon.

Sote-järjestöjen kautta kanavoituu noin 20 000 henkilötyövuoden määrää vastaava vapaaehtoisten työpanos. Eri eläkeläisliitojen paikallisyhdistyksiä on yli tuhat.

– Leikkaukset tulevat vääjäämättä kasvattamaan ikäihmisten sairastavuutta, yksinäisyyttä ja henkistä pahoinvointia maassamme, liitto totesi.

On selvää, että vapaaehtoisten määrät tippuvat järjestöjen henkilöstömäärien ohella jo tehtyjen ja suunniteltujen leikkausten seurauksena huomattavasti, liitto näkee.

Vapaaehtoisvoimin vedetään kerhoja, liikutetaan ikäihmisiä, ulkoilutetaan ja järjestetään ohjelmaa palvelutaloissa. He myös järjestävät kaikille avoimia tilaisuuksia, kuten tansseja, kilpailuja ja matkoja.

Lisäksi on vaarana, että omaishoitajat, joista valtaosa on eläkkeensaajia, menettävät myös järjestöiltä saamansa tuen muiden aiempien säästöjen lisäksi, Eläkeliitto arvioi.

Puoliväririihen päätökset merkitsevät Eläkeliiton mukaan sitä, että julkisen hoivan alasajon myötä yhä useampi ikääntynyt on läheistensä tuen ja hoivan varassa.

IS 24.5.2025

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ensin romutetaan sote, sitten romutetaan kolmannen sektorin auttajien
      talous, etteivät kurjistuksen uhrit saisi enää mistään apua.
      Ja kyseessä on vanhukset !

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5116
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      37
      3050
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      3005
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2936
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2363
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1848
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1790
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1731
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1718
    Aihe