Mittaristossa vikavalot palaa ja purkaa akkua

Honda 1.8 vm. 08 ajettu 144000km mittaristossa vika aloja palaa ja purkaa akun tyhjäksi yön aikana käytin korjaamolla tietokoneen nokassa mutta eivät saaneet kuitattua hälyjä pois, näyttää kuitenkin että laturi lataa normaalisti mutta akku tyhjenee yön aikana, voisko kuitenkin olla laturissa vika, akku on neljä kuukautta vanha
3616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siellä on vika mikä tarvii korjata. Pelkkä kuittaus on järjetöntä.

Äänestä

Se on käytävä sulakkeet läpi yksi kerallaan irroittaen ja seurattava mistä virtapiiristä akun tyhjentävä liiallinen loisvirta katkeaa. Ei auta muu - aikaa se vie mutta sillä selviää syypää. Anna auton ensin seistä virrattomana niin kauan että CAN- väylä menee lepotilaan ennen kuin aloitat vian etsimisen.

Äänestä
  • Tuskin noin ikäsessä Hondassa CAN väylää, mutta CRV tyhjensi akun ja syy oli ilmastoinnin rele. Alkup. n. 40e tarvikkeena maailmalta 10e. Jos vika releessä niin saattaa pullauttaa ilmastoinnin nesteet ulos, ne testeri ukot tutki eikä löytänyt vikaa kun rele voi joskus toimiakin mutta ehkä halvinta aloittaa vian etsintä ja sulkee yks ehkä Hondan tyyppivika uusimalla rele

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Honda 1.8 vm. 08 ajettu 144000km mittaristossa vika aloja palaa ja purkaa akun tyhjäksi yön aikana käytin korjaamolla tietokoneen nokassa mutta eivät saaneet kuitattua hälyjä pois, näyttää kuitenkin että laturi lataa normaalisti mutta akku tyhjenee yön aikana, voisko kuitenkin olla laturissa vika, akku on neljä kuukautta vanha

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu