osaatteko tietää kuka on säveltänyt biisin tietyt vaiheet jos sävellystietoihin merkitty esim 2 tai

Anonyymi-ap

Ossaatteko tietää kuka on säveltäny biisin tietyn vaiheen jos sävellystietoihin merkitty 2 tai enemmän säveltäjiä??

Mä uskon tietäväni (en tietenkään pane päätäni pantiksi!) että esim kappaleessa kylmästi natsaa kertosäkeen sävelsi Arwo mikkonen koska se kuulostaa meleko paljon Arwon tyyliltä ja väliosan toho biisiin keksi Ainiala.

Sitten on semmonen biisi kuin hullut koirat niin veikkaan että pate keksi sen kohdan "olen hullu pähkähullu ja aivoon kasvaa myrkkysieni" koska se kuulostaa paten tyyliltä. Veikkaan että kertosäkeen keksi Arwo." läähättää hullut koirat, kiljuvat kuutamossa, ja lasten kaalit sekoo, ei niitä ammu kukaan" niin se kuulostaa siltä että se on eebon keksimä kohta.

läpi unen seinän kohta "läpi unen seinän suoraan helvettiin" veikkaan että tuo kohta on eebon säveltämä ja kohta kaikki kysyivät missä sä oot kuulostaa kyllä ihan patelta ja kertosäe on minusta ihan selekeesti arwon keksimä. Vai oottako eri mieltä?

Raswaa konneeseen levyllä on myös biisejä joissa on sävellystietoihin merkitty osassa biiseissä useampi kuin yksi säveltäjä. tällainen biisi on esim da daa. Muistaakseni tai oikeastaan 100% varma oon että da daa-biisiä oli säveltämässä basisti Eebo lehtinen. Veikkaan että väliosa on eebon säveltämä. Oisko kertosäe arwon?? En voi olla satavarma oliko se toinen kappaleen säveltäjistä sitten Arwo?

Kappaleessa silmiklasikyy sävellystiedoissa on muistaakseni (oon melko satavarma) merkitty puukka ja arwo. Puukan ideoimat kitarajutut kuuluu toki raswaa koneeseen levyn muissaki biiseissä eli hänen operoimat kitaraosuuvet. Ja veikkaan että puukka on vaikuttanut silmiklasikyy biisin sävellyskohdissa eniten että se on kait eniten puukan sävellys mut kyl arwonkin sävellysjutut kuuluu siinä. kohta silmiklasikyyssä " se oli hirveä silimiklasikyy "kuulostaa kyllä puukalta kun väliosa kuulostaa enemmän arwolta.

sä pelkäät laulussa veikkaan että puukka sävelsi väliosan ja kitarakuvionsa kehitti ja arwo sävelsi kertosäkkeen.

kädet irti(sulakkeista) kertosäe kuulostaa arwolta ja väliosa Eebolta.

liikennelaulussa on mun vaikeampi päätellä ketkä on säveltäneet mitkäkin osiot kun kappaletta olleet säveltämässä kolmikko Mikkonen-puukka-lehtisen eebo että kohta jossa lauluosuutta niin veikkaan että sen sävelsi eebo. Eebon tyyli&huumori kuuluu siinä kait.


kirjoittaja Juha pohjola

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla riittää aikaa analysoida jonnenjoutavia ja kirjoittaa puutaheinää. Mee töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe