Kertokaa joku

Mitä eroa on ikävällä ja panetuksella? Tällä palstalla kun ikävöidään, niin onko siinä muuta takana? Kyllähän läsnäolo sun muu, mutta eikö siihen aina kuulu myös paneminen?
23480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Panetukseen liittyy aina erotiikka ja seksi.
Kun taas ikävä voi olla täysin ilman mitään seksiin liittyvää.

Äänestä
  • Voi olla. Mutta rehellinen kysymys, haluatko panna kaivattusi kanssa? Joka sanoo ei, niin kertokoon mitä haluaa.

    Äänestä

kaipausta on monenlaista. minä kaipaan ihmistä. kaikkea hänessä. lähinnä hänen tapaansa olla ja kertoilla ajatuksistaan. kaikki muu siinä päällä on plussaa.

Äänestä

Siihen ne on homotkin langenneet kun eivät osanneet erottaa niitä.

Äänestä

Kokonaisvaltaisesti kaipaa tietenkin. 🫣 Mitäpä sitä kieltämään. 😔

Äänestä

Jos on todella kiinnostunut miehestä jonka nimeäkään ei vielä tiedä, näin keväällä ainakin on ikävöinnin tunteiden lisäksi myös panetuksen tunteita!

Äänestä
  • Mitä en koskaan tuntenut nuorempaan liittyen.

    Äänestä

Kadotukseen menossa olevat ihmiset luulevat että elämässä on kysymys heistä ja heidän himoistaan, mitä sitten ovatkin.
Rakkaus on paljon enemmän kuin omat himot. Toki ymmärrän että joku joka on kasvanut ympäristössä missä ei ole ikinä todistanut rakkautta ja kaikki ovat vaan ajatelleet pohjimmiltaan itseään, ettei tätä ymmärrä. Näitä ihmisiä on tietysti paljon, kun usko Jeesukseen ei ole kovin yleistä.

Äänestä

Minä kaipaan hänen silmiinsä katsomista, ei niinkään ulkonäöllisten asioiden takia vaan kun katson häntä ihmisenä. Kaikkea sitä mikä ihmisestä näkyy keskustellessa. Kaipaan sitä paljon. Joskus tulee ihan kyyneleet silmiin kun ajattelen (normaalissa mittakaavassa 😂).

t.sillä on jokin tarkoitus että kohtaaminen oli niin erityislaatuinen, odotus vain alkaa olla kidutusta

Äänestä

Himot ne on hiirilläkin.

Usko on rukousta… eikä paremmuutta.

Hyvä on jos pystyisi elämään niin, ettei loukkaisi ketään. Tähän ei taida kukaan pystyä.

Saisiko silti rakastua.

En tiedä.

Jos pystyy vastustamaan. On kyllä melkoinen mielen jättiläinen.

Itsehillintää voi yrittää ja onnistuakin.

Tärkeitä asioita. Kaikkea ei ymmärrä. Kaikkia tulee rakastaa.

Äänestä
  • En ole samaa mieltä tuosta, että kaikkia pitää rakastaa, ei pidä. Jotkut ihmiset ovat sellaisia ettei heitä voi rakastaa. Jos on tehnyt pahaa!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    En ole samaa mieltä tuosta, että kaikkia pitää rakastaa, ei pidä. Jotkut ihmiset ovat sellaisia ettei heitä voi rakastaa. Jos on tehnyt pahaa!

    Joo, se on hyve, mutta samalla laki, johon kukaan ei pysty omin voimin. Ihan samoin toimii toisin päin myös jos vaikka rakastuu suhteessa ollessaan ja on vaikea yrittää sammuttaa tunteita. Voi siinä silti yrittää parhaansa..

    Äänestä

  • Kyllä pystyy se on tahto kysymys ja asia. Jos on antanut elämänsä Jeesukselle niin hän antaa mitä meillä ei sillä hetkellä ole tai ole luonnostaan. Sitä tahto asiaa voi harjoitella. Myös järjen käyttö on sallittua ja toivottavaa. Ja itsekuri pienissä ja suurissa asioissa. Ei saa antaa tunteiden ohjata liian paljon. Usko on ihan muuta kuin tunteita. Se on uskomista Häneen,joka näkee meidän menneisyyden, nykyisyyden ja tulevaisuuden. Silloin jos jokin asia, jopa rakastuminen johonkin ihmiseen, on viemässä meitä huonoon, väärään suuntaan eli kauemmas Jumalasta ja sen ihmisen tuhoon vaikka aika voimallinen sana niin ja jos olemme rukoilleet johdatusta Hän tulee kuvioihin ja väliin eli puuttuu peliin Hän antaa voimaa mielenmuutokseen ja sitä kautta tunteet myös seuraavat ja muuttuvat. Ihmimen vaan luonnostaan vastustaa Jumalaa ja oma tahto halutaan pitää. Usko on myös sitä että olen antanut luvannut Jumalalle oman tahtoni ja annan Jumalan tahdon toteutua elämässäni. Ei minun oma vaan Hänen tahtonsa. En tiedä lukiko kukaan tätä mutta jos luit toivon sinulle kaikkea hyvää ja taivaallista. Olkoon elämäsi täynnä iloa rauhaa rakkautta, harmoniaa, seesteisyyttä, itsehillintää, toivoa ja uskoa parempaan huomiseen

    Äänestä

Ookko vähän tyhymä? Miten voikin olla noin vtun tyhymä.🤣

Äänestä
  • Palijo oon, eikä haittaa yhtään 😅

    Äänestä

  • 😂😂😂

    Äänestä

Kuinka lyhyt pittää olla ettei saa selvää pakottaako sydämessä vai palleissa.

Äänestä
  • 🤣🤣🤣

    Äänestä

Haluaisin vaan nähdä tai kuulla äänen. Ikävöin. Ei liity seksiin.

Äänestä

On monenlaista kaipausta. Minulla rakkaussuhteeseen kuuluu intohimo ja ilman sitä ei ole mitään järkeä alkaa suhteeseen.

Äänestä
  • Ja vielä vastaus kysymykseesi. Mielestäni ero on se, että panetusta voi tuntea myös sellaisia kohtaan joita ei rakasta vaan kyse on vain seksuaalisesta himosta. Ei ole halua rakastaa, välittää ja sitoutua. Kaipausta voi olla myös ystävää ja muuten rakasta ihmistä kohtaan. Ja sitten voi olla sekä kaipausta että himoa samaan aikaan, tämä siis rakkautta ja intohimoa.

    Äänestä

niin no ao killwliasyököön, muta niin amerikkalaisen englanninkiwlfä niin

onko vaginaai varmrari virgin...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä eroa on ikävällä ja panetuksella? Tällä palstalla kun ikävöidään, niin onko siinä muuta takana? Kyllähän läsnäolo sun muu, mutta eikö siihen aina kuulu myös paneminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu