Omituisia valoilmiöitä

Anonyymi-ap

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ammusten välissä on selvästi nähtävissä eri suuntiin nopeasti liikkuvia tiktakkeja. Valvovatko ne mahdollisia ydin ase toimia?

    • Vähän ikävämpi asia laskea leikkiä. Ajattele niitä perheitä jotka menettävät läheisiään kotona tai rintamalla, vammautuvat loppuelämäkseen tai menettävät kotinsa.

      Jokaikinen ukrainalainen on menettänyt jotakin. Perusturvallisuuden tunne on mennyt kaikilta, luottamus johtajiinsa ja vieraiden maiden johtajiin.

      Lapsilta on keskeytyneet koulut ja vaihtuneet öihin pommisuojissa kylmässä, kosteassa ja nälässä vällyjen alla. Sellainen jättää elinikäiset jäljet ihmiseen ja elämä ei koskaan palaa ennalleen.

      Biljoonan verran infrastruktuuria on mennyt, miljoonia työpaikkoja on mennyt, miljoonat on joutuneet lähtemään kotimaastaan, miljoonilla ei ole minne palata.

      Tilanne ei poikkea Suomen sodista ja evakkoon lähtemisistä juurikaan muuten, paitsi Ukrainan sota on laaja-alaisempi ja tuhoisampi ja siellä on käytössä nykyaikaiset aseet.

      Kaikki osapuolet on saaneet todeta että on ihan uudenlaista pelättävää, kuten dronet.

      Esim dronet pudottaa sulaa metalliseosta venäläisjoukkojen päälle. Kysymyksessä on termiitti, jopa yli 2 200 celsiusasteessa palava jauhemainen sekoitus alumiinia ja rautaoksidia.

      Kaikki sotilaat eivät ole Venäjän puolelta tietoisia edes siitä mistä sotivat ja vain harva on todellisuudessa vapaaehtoisena. Heti sodan alussa 250 000 nuorta armeijan sotilasta luuli olevansa sotaharjoituksessa, mutta heidät laitettiinkin etulinjaan tykinruoaksi.

      Olen järjestänyt viidelle ukrainalaisperheelle, kahdelle yksittäiselle sekä yhdelle leskeksi jääneelle yksinhuoltajalle asunnon ja hoitanut heidän asioitaan Kelan suuntaan kielimuurin vuoksi.

      Yksityinen vastaanottokeskus valehteli päin naamaa, kun tarjottiin edullista vuokra-asumista ukrainalaisperheille. Sanoivat että ei ole tarvetta.

      Sitten eräs ukrainalainen bussikuski, joka tunsi näitä perheitä, kertoi että siellä on 90 asukasta jotka etsii vuokra-asuntoa. Sitten alkoi asiat etenemään.

      Vastaanottokeskus sai heistä niin hyvän rahan valtiolta ja kunnalta, ettei halunnut heistä luopua ennenkuin oli pakko.

      Aivan mahtavia perheitä ja ihmisiä kaikki! Lapset oppineet jo vuodessa hyvää suomenkieltä, käyvät koulua ja vanhemmat ovat kaikki jo joko opinnoissa tai töissä.

      Kukaan näistä ei ole jäänyt kotiin odottelemaan kuukausirahaa, kuten eräät toiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4565
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2974
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2453
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1429
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1381
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      949
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      928
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe