Hei,
Olemme siirtymässä liikkeenluovutuksella uudelle työnantajalle 1.5.25.
Edellinen työnantaja on maksanut palkkaa ns. 2viikkoa etukäteen kuun 15pvä. Uusi työnantaja aikoo maksaa 10.5. Kymmenen päivän palkan. Seuraavaksi he maksaisivat 10.6. Kymmenen päivän palkan. Heinäkuussa maksaisivat vasta täyden kuukausipalkan 10.7. Työntekijöitä ei ole tiedotettu asiasta ja saimme ohi mennen kuulla palkanmaksun menevän näin. Eli joutuisimme elämään yhden kuun palkalla kaksi ja puoli kuukautta ennen kokonaista kuukausipalkkaa. Onko kellään tietoa voiko asia mennä näin? Olemme yrittäneet ottaa lakimiehiin ja liittoon yhteyttä, mutta perjantaina emme tavoittaneet ketään ja aika käy vähiin. Mielestäni tämä on ristiriidassa siihen ettei työntekijöiden tilanne ja etuudet saa muuttua vaihdoksen johdosta. Jos sinulla on kokemusta tai tietoa niin kommentoi kiitos :)
Liikkeenluovutus palkka!
Anonyymi-ap
3
323
Vastaukset
- Anonyymi
Ettette nyt vain olisi ymmärtäneet jotain väärin.
Toisekseen, jos teillä ei ole säästöjä elää paria kuukautta ilman palkkaa, kannattaisi tehdä katsaus taloudenhoitoonne. Puskurit eivät ole riittäviä.- Anonyymi
Onko tuo Löpötti?
- Anonyymi
Hei, näin meille on kerrottu ja uskomattomalle kuulostaa. Tottakai pitäisi olla puskurirahastot kaikilla, mutta niitä nyt ei kaikilla vain ole. Ihanteellista olisi jos olisi. Elämäntilanteet kuitenkin muuttuvia ja ne puskurit ovat voineet mennä sen myötä ja kaikilla ei välttämättä ole ollut koskaan niitä mahdollista kerätä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658