STPS iski jälleen

Anonyymi-ap

Vastoin pohjoiseuroopan jalkapalloanalyytikkojen ennakkoarvioita, kaatoi STPS tänään maineikaan Viipurin Susien jälkeläisen KJP:n Kouvolasta kokonaista 0-3.

STPS jatkoi jo puolitoista vuotta kestänyt tappiottomien ottelujen sarjaa taas yhdellä.
Ei löydy nyt Ari Pasaen miehistölle pysäyttäjää.
Hätäisimmät vaativat jo patsasta kauppatorille.

40

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korkeintaan kaatoivat roskapöntön kun joukkueen bussi peruutti päin honkia, kuljettaessaan kotijoukkuetta veskarille syömään

      • Anonyymi

        Älähän nyt.

        Viimeisen vuoden saldo pelatuissa sajaotteluissa on murskaava.
        19 ottelua joista 18 voittoa, yksi tasapeli ( todella mailmanluokan joukkuetta ja koko Euroopan mittakaava ainaskii miljoonan parhaan joukossa olevaa Simpeleen Urheilijoita vastaan)...tappiosarakkeen näyttäessä edelleenkin pyöreää nollaa.

        Maaleja on mätetty niin, että verkot ovat eri puolilla itä-suomea täynnä reikiä. Niitä on nyt kasassa 98 kappaletta.
        Omiin on samaan aikaan lirahtanut ainoastaan 15 säkäpomppua, joten keskimäärin STPS on hoidellut pelit numeroin 5-1.

        Tällaiseen menestykseen ei tällä hetkellä pysty edes KuPS saati sitten pohjoieuroopan kallein konkurssi HJK.

        Mainattakoon, että yks ruotsalainen potkupalloilija olisi ollut halukas liittymään paikallisen palloseuraan, muttei valmentajavelho Pasasen ( ei tietääkseni sukua Spedelle) mukaan pelitaidollisesti mahtunut edes vaihtopenkille.
        Eli Zlatan Ibrahomovits joutuu tyytymään edelleenkin palloilemaan Real Madridissa.

        Pelen se olis ottanut, mutta se kuoli muutama vuos sitten.


    • Anonyymi

      No niin...nyt meni sitten sata maalia komeasti rikki ilman tappion tappiota, kun STPS möyhensi hyvää kansallista tasoa olevan lappeenrantalaisen LaPa:n kokonaista 4-0.

      Maalitkin jakautuivat solidaarisesti neljälle eri pelurille, joten leveyttä rosterissa löytyy.

      Demarivetoinen valtuustoryhmä onkin ajan hermolla, ja tilasivat tonnin säkin sementtiä patsashankkeen perustuksia varten.

      Seuraavat kahdeksan vuotta riidelläänkin kaupungin valtuustossa siitä, sijoitetaanko näköispatsas
      a) torille
      b) Hakatsulle
      c) Olavinlinnan tornin huipulle
      d) Kaakonlammelle

    • Anonyymi

      Ja taas.
      Viikontakaisen tilastotappion jälkeen paluu voittojen tielle järjestyi Kouvolalaisen Purhan kustannuksella.
      Lukemat 4-1 mairittelevat vierasjoukkuetta.

      Viikontakaisen UnionPlaanille kärsityn taktisen tappion voi selittää sillä, että Ari Pasasen patsashankkeeseen sosialisoitu betoni oli päässyt kovettumaan vuosien saatossa.
      Kaupunginhallitus kokoontui kriisikokoukseen ja tuli siihen tulokseen, että sata vuotta sitten konkurssiin meenne Ra-Ho Oy:n konkurssipesän hoitaja oli laiminlyönyt omistuksen suojauksen, ja eihän betoni kestänyt 50-vuotta taivasalla.
      Pesänhoitaja on rangaistukseksi ammuttu.

      Eli, näin saatiin siirrettyä patsaan perustuksien valu-urakkaa syksymmälle ja syy vieritettyä syyttömien niskaan kuten rakkaassa kaupungissamme on tapana.

      Tästä on hyvä jatkaa...

    • Anonyymi

      Nyt on kyllä edellisiin vuosiin verrattuna tekemisen meininki.

      Yleensähän STPS on ollut paljon parempi loppukesän peleissä. Nyt pisteitä ropisee jo alkukaudesta, ja syksyllä voi olla täysin ennalta odottamattomia ilon hetkiä odottamassa.
      STPS painaa kakkoseen?

    • Anonyymi

      Jo varmalta näyttänyt sarjanousa sai tänään kolauksen, kun "mikkelin kittaajat" juottivat tappion karvasta kalkkia STPS:lle numeroin 2-1.
      Mutta ei auta itku markkinoilla, vaan leukaa rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.

    • Anonyymi

      Jaa joku järki ihminen yrittää täällä myös keskustella. En hyväksy.. Pitää vaan turvata.. 🇫🇮🤣👌😁

    • Anonyymi

      STPS ei suostunut häviämään tänäänkään, vaan pakotti legendaarisen Kotajärven Pallon euromiehistön nöyryyttävään tasapeliin Kyrönniemen nurmella.
      Tulos 2-2, ja pistepussiin taas lisäystä.
      Hyvä myö.

    • Anonyymi

      Kausi alkanut kyllä hyvin, eli jotain on tehty oikein, vaikka kaikkitietävär epäilijät änkytti kuinka käy noustessa kolmoseen.
      Onko se nykyinen valmentaja? Vai se että nyt kokoonpanossa on mukana nuoria kehityskelpoisia junnuja, joille voi näin luoda uskoa tulevaan?
      Vai nuo molemmat asiat yhdessä?
      Mukana taitaa olla nyt muutama B-junnu ja nuorin vasta 15-vuotias Juvosen poika? Suunta oikea, eli vanhat kaljamahat seudun kakkos-joukkueeseen ja uutta verta kehiin! Siinä on tulevaisuus.
      Hyvä Pousa !!! Joskus pitää uskaltaa tehdä päätöksiä ja kokeilla uutta.

    • Anonyymi

      Kolme maalia ei riittänyt. STPS- Kultsu 3-5 (2-1)

      STPS on jättäytymässä taktisesti tarkkailuasemiin kaakon kolmosessa, ja sen vuoksi valmentajavelho Pasanen jarruttelee pitempiä voittoputkia.

      Pääasia, että syksyllä kulkee kun nousupaikkoja ratkotaan.
      Kymmenenkään pisteen takamatka ei ole ongelma, jos ennen elokuun loppua saadaan nappulakengät oikeisiin jalkoihin.

    • Anonyymi

      Pitäisi Saada Uusi Pallo Ja Maaliverkot STPSn Joukkueelle.

    • Anonyymi

      Voi voi, ja lämmin leipä.
      STPS kaatui saappaat jalassa tänään Lauritsalan urheilupyhätössä paikalliselle LauTP:lle numeroin 3-0.
      Ehdotus seuraavaan peliin, että vaihdetaan ne saappaat nappulakenkiin.

    • Anonyymi

      STPS parantaa.
      Tänään STPS sai pidettyä vastustajana olleen Imatran Pallo Seuran säälittävässä kahdessa maalissa, joista jälkimmäisen se teki ajassa 90+2min.
      Kun itse tehtiin hienosti yksi. Niin näin vastustaja IPS sai kokea häpeällisen 1-2 vierasvoiton nahoissaan.

      Tästä on hyvä jatkaa kohti Juhannuksen nestetankkaus putkea.

      Juhannuksen jälkeen pelaajat pääsevätkin keskittymään paremmin jalkapalloon, koska armottoman ryyppäämisen ja nakkikioski tappeluiden seurauksen jokaisen akka ottaa avioeron ja ei näin ollen ole enää häiritsemässä meidän pallosotureiden keskittymistä itse olennaiseen.

      Ehkä näemme vielä syyskaudella jopa voiton. Varsinkin, jos Raatikaisen Vote tulis Kyrkälle katsomaan peliä.

    • Anonyymi

      Jaa'a.
      Viisi viimeitä ottelua ei ole tuonut nyt yhtää voittoa. Yksi kotitasuri KoPaa vastaan ja neljä tappiota.

      KoPa pari ottelua vähemmän pelanneena viiden pisteen päässä.
      Tämähän menee taisteluksi sarjapaikasta.

      Jotenkin toistuvaa on viime peleissä ollut se, että pisteet/ ote pelistä lopahtaa viimeisen vartin aikana.
      Eikö kunto kestä? Vai pää? Tai ehkä molemmat.

    • Anonyymi

      Aivan jäätävää tekemistä juuri nyt Mikkelissä.
      Vartti pelattu, ja vastustaja saatu pidettyä hyvin aisoissa. Tilanne niukasti MiPK:lle ainoastaan 3-0.
      Tästä on hyvä jatkaa.

      • Anonyymi

        Ja lopputulos tasapeli 10-1.
        STPS:ssä tulkitaan asia niin, että tuo nolla MiPK:n ykkösen perässä ei ole Mertalan apukoulumatematiikalla edes numero.


    • Anonyymi

      Parantaa, parantaa.

      STPS pysyi puolittamaan vastustajan maalimäärän edelliseen otteluun verrattuna.
      STPS sai pidettyä Kotkalaisen PeKan säälittävässä viidessä maalissa. Ja itse herkuteltiin hienosti yhdellä.

      Lopputulos 1-5 ei kerro kaikkea, koska STPS:n maalivahti pelasi unelmaottelun ja pelasti toisen mokoman ns. varmoja maaleja.

      STPS luultavasti tuplaa tämän kauden tavoitteensa, joka alunperin oli kakkonen, mutta näiden lupaavien esitysten perusteella on luontevaa tuplata se, ja mennä suoraan neloseen.

      ps. Ei kotkalaisilla mikään linja-auto ollut rikki. Ne olivat aamupäivällä vielä niin krapuloissaan ja kännissä, että ne pysähtyivät Simpeleelle pariksi tunniksi tasoittelemaan.

    • Anonyymi

      Ihan aluksi, haistakaa kaikki (pelaajat& valmennus) eilen syöty lörtsy.

      Paras uutinen tänään oli IPS:n tasoitus KoPaa vastaan, ettei oltaisi jo putoajan paikalla.
      Tuollaiset 1-7 tappiolukemat eivät ihan oikeasti ole enää jalkapallolukemia, vaan ne ovat vi##uilua maksavaa yleisöä kohtaan.
      Kukaan ei ole sitoutunut. Ei harjoitteluun, ei pelipaikalle saapumiseen.
      No, mitä sitä kivaa mökkilomaa keskeyttämään, kun tappio sieltä tulee kuitenkin.
      Vetäkää apinat vi##u päähän.

    • Anonyymi

      Tiesittekö, että vuonna 1977 STPS oli Suomen 26:s paras jalkapallojoukkue.
      Nyt sijoitus tämän hetken sarjataulukoiden mukaan on sija 149.

      Silloin aikoinaan Mäkelän Pekka piti huolen, että peleissä ja harjoituksissa löysäilty ja keskityttiin itse asiaan.

      • Anonyymi

        Tällä hetkellä sijaa 26 pitää hallussaan jalkapallon ykkösessä pelaava PKKU.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tällä hetkellä sijaa 26 pitää hallussaan jalkapallon ykkösessä pelaava PKKU.

        Ja samana vuonna 1977 Savonlinnan toinen joukkue, kolmosesta pudonnut SavPa, oli rankinginin sijalla 138.


      • Anonyymi

        Ja tiesitkö että Basket Savonlinna oli 80 luvulla B ikäluokassa Suomen paras koripallo seura


    • Anonyymi

      STPS kaatoi lappeenrantalaisen LaPan numeroin 3-1.

      Ari" Spede" Pasasen miehistö kesti hienosti jumbofinaalin paineet, ja vei tärkeät pisteet Amiksen muovimatolla pelatussa ottelussa.
      Paikalliset karkasivat ensimmäisellä puoliajalla johtoon, mutta STPS kosti tämä röyhkeyden tekemällä hattutempullisen maaleja kostoksi.

      Mitään en osaa ottelusta sanoa, koska itse lämmitin saunaa ja virittelin grilliä iltaa varten.

      Eteenpäin on menty. Ilman voittoa kärvistellyt kesä- ja heinäkuu on muistoja vain, ja elokuu näyttää meille pelkkiä voittoja. Tosin nyt on vasta kuun toinen päivä, mutta ei anneta sen häiritä.

    • Anonyymi

      Ei pystynyt sarjakärki Union Plaani pitämää STPS:ää poissa maalipaikoilt, vaan kuparinenhan meni komeasti rikki tänään Heinolassa.
      Tiukan puolustamisen ja loistavan maalivahtipelin ansiosta lukemat olivat sarjakärki Plaanille ainoastaan vaivaiset 6-1.
      Nyt on pallogladiaattorimme pelioluet ansainneet. Joillekin jopa viikon pituinen putki on täyttä asiaa,

    • Anonyymi

      Mikä Savonlinnalaista jalkapalloa vaivaa?
      Alkukausi näytti lupaavalta, kun 20 poikaa / miehenalkua rivissä ja mukana lisäksi muutama teinipoika..
      Tällähetkellä harkkavahvuus noin puolet tuosta ja niistäkin vielä melkein puolet teinipoikia...
      Missä nämä joukkueen pelimiehet on, kun pitäisi harjoitella ja siten kestää muiden mukana?
      Ei tuolla sitoutumisella jalkapalloa pelata...
      Jokaisessa edustusjoukkueen pelissä nykyisin nuoria poikia extraamassa, kun ei edes täyttä kentällistä saada aikuisia miehiä paikalle siitä alkukauden "yli kahdestakymmenestä pelaajasta"....
      Mihin on kadonnut halu kehittyä ja voittaa?
      Toki noille nuorille tällainen tekee hyvää kun saavat kovia pelehä itselleen ja niissähän se tulevaisuus on.

    • Anonyymi

      Pakkopisteet Purhalta numeroin 3-1, ja tämä tulos tietää sitä, että käytännössä suora putoaminen on nyt vältetty.
      LauTP murjoi LaPan kokonaista 9-0 ja eilen KoPa MP:n reservin 1-0, joten siinä on nyt parin pinnan sisällä kolme joukkuetta joista kaksi säilyy suoraan.

      Jännäksi menee.

    • Anonyymi

      STPS-MP II, 0-1
      Eli ei tullut niin kovasti kaivattuja pisteitä tästäkään ottelusta.
      Paikka sajataulukossa sementoituu ensi perjantaina, jos vieraspeli KoPa:n vieraana päätyy myös tappiollisesti.
      Onneksi Union Plaani on maailmaluokan joukkue, ja ehdollisen putoajan paikalla on nyt turvallista oleilla?
      Taktiikkahan se on tämäkin. Satsataan kaikkemme vastustjien epäonneen.

    • Anonyymi

      Kotajärvellä 0-0 nuhjaaminen toi pisteen...jolla ei tässä kohtaa taida tehdä enää hevon- mitään.
      Pelejä jäljellä viisi, ja eroa suoraan säilymiseen neljä. Vaikeaksi menee.

      Viikon saldo -5pistettä, kun lappeenrantalaisiin iski LaPamato ja luopuivat sarjasta.

      Yleisöä kentänreunalta tulleen huhun mukaan oli noin 6784 maksanutta, yksi hevonen ja kuusi lehmää.
      Turha kai sanoa, että makkarat loppui jo eka vartin aikana.

    • Anonyymi

      Lunta taas tulossa tupaan tänään Joutsenossa.
      Vartti ennen pelin loppua lukemat Kultsulle 3-0.

      • Anonyymi

        Ja lopputulos totutunlainen Kultsulle 5-0.
        Hurraa.


    • Anonyymi

      Suomen futis siitä huolimatta kakkaa kun Puola ja Lewandovski antaa piiskaa ja ruoskaa Suomen jalkapallolle. Koripallo maajoukkue sen sijaan osaa yllättää ja voitti ehkä Euroopan kovimman joukkueen Serbian jossa maailman Top 3 pelaaja Jokic!
      Kyseessä varmaan kaikkien aikojen kovin voitto Suomalaisessa urheilussa jos mitali pelejä ei lasketa

    • Anonyymi

      Taas vedetään oikein loistosettiä suoran säilymisen kannalta jumbofinaalissa.
      STPS:llä pakkovoiton paikka ja tilanne 20minuutin jälkeen LAUTP:lle vaatimattomasti 0-3.

    • Anonyymi

      Ja lopputulos vieraille 0-4.
      Jos joku on mennyt halpaan ja ostanut tuohon "jalkapallo-otteluun" pääsylipun, niin syyttäisin myyjätahoa petoksesta.

    • Anonyymi

      IPS:n vuoro ottaa pisteet.
      Lopputulos 2-1

    • Anonyymi

      Loistava voitto.
      STPS tarttui viimeiseen oljenkorteen, ja kaatoi MiPK:n 1-0.
      Kun kierros on vielä pelaamatta, ero KoPaan ja suoraan säilymiseen on kaksi pistettä.

      KoPalla vastassa sarjakärki UnionPlaani ja STPS:llä PeKa.
      Tarkalle menee.

    • Anonyymi

      Ei hemmetti, Jeesus elää ja ihmeiden aika ei ole ohi.
      STPS päätti kautensa kahteen voittoon ja on nyt suorassa säilymisessä kiinni, kun Kotajärvellä pelataa viimeist vitosta ja Union Plaani johtaa siellä 0-2.

      Nämä tulokset tietävät sitä, että STPS säilyykin suoraan ja KoPa joutuisikin odottelemaan palloliitoon kutsua ensi vuoden kolmoseen. No, ei nuolaista vielä.

      • Anonyymi

        Nyt voi alkaa pikkhiljaa "nuolaista".
        Pelattu Kotajärvellä 90+3 ja tilanne Plaanille 0-3.

        Pasaselle pitäisi myöntää matematiikan Nobel. Tarkkaan oli laskettu mistä ja milloin pisteet otetaan. Ja hups, STPS:n 17 pistettä on loppujen lopuksi yhden enemmän kuin KoPan 16 pistettä.

        Ehdotankin, että Itä-Savon tähtireportteri Jarmo Pesonen käy ottamassa haastattelun Mertalan koulun 70-80- luvun matematiikan opettajilta ja käy haastattelemassa Ari Pasasen hakatsulaiset aikalaisensa. Ainakin ne, ketkä ovat vielä hengissä.
        On ollut epäilyksiä, että Pasasen lyhyen matematiikan numero 6 olisi ollut hieman alakanttiin...tiedä häntä.

        Patsahankekaan olisi tässä tapauksessa tuskin ylimitoitettu.
        Nyt saunaan kaikki kynnelle kykenevät ja parinkin viikon "ränni" ei ole ollenkaan vääryys kun tätä urotekoa aletaan purkamaan palasiksi.

        Hakatsulaisia ei tähän erikseen toki tarvitse kehoittaa...ne osaa sen jo.
        Kilju on porsissut tätä varten jo pari viikkoa.

        Päätän sekavan kausisepustukseni tämän kauden osalta tähän... ei kun tähän.


    • Anonyymi

      Paikallispravda tänään:
      STPS Edustuksen puheenjohtaja Kalle Husso oli tyytyväinen vaikean kauden loppusuoraan.

      – Oli hyvä, että sarjapaikka varmistui pelaamalla, eikä tarvitse odottaa kabinettipäätöksiä, vaikka sitäkin kautta paikka ensi kauden Kolmoseen olisi varmasti tullut.

      Husson mukaan Kolmonen on tällä hetkellä oikea sarjataso savonlinnalaiselle edustusjalkapallolle.

      – Peleissä kävi hyvin yleisöä ja sekin osoittaa, että edustusjalkapalloa tässä kaupungissa tarvitaan.

      Töitä kuitenkin piisaa. Taustoille on haettu ja haetaan koko ajan tekijöitä.

      – Se on todella haasteellinen juttu. Vähän näkyy valoa tunnelin päässä, mutta mitään varmaa ei vielä ole. Fakta on, että näin emme pysty jatkamaan, vaan lisää tekijöitä on löydyttävä. Aika nopeasti vähät tekijät väsyvät ja ovat jo väsyneetkin, Husso tunnustaa karun tosiasian.

      Valmennukseen Husso oli tyytyväinen ja Ari Pasasen kanssa halutaan mennä jatkossakin.

      – Pelaajistonkaan suhteen ei ole ongelmia. Joukkueessa oli koko kauden ajan hyvä henki ja Kotkastakin pelaajat lähtivät kimpassa kauden päätösristeilylle.

      Hanskoja ei olla lyömässä tiskiin, vaikka aina ei seuratyö helppoa olekaan.

      – Ei tietenkään lyödä, mutta muutosta on tultava.

      • Anonyymi

        Lisää tekijöitä taustalle ja tuskin ne tekijät rakkaudesta lajiin (lue ilmaiseksi) mukana haluavat touhuta.
        Lisää sponsorirahaa keräämään, niin sillähän ne ongelmat ratkeaa.


    • Anonyymi

      Kalle Husso PJ, kunhan pellaillaan potkupalloa. Kaikilla on kivvaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      207
      6619
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      284
      4538
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      112
      3414
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2570
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe