Opettaja Yrjö Kemppainen

Anonyymi-ap

Muistaako joku Koskelan koulun legendaarisen johtajaopettajan Kemppaisen Yrjön? Oli melkoinen auktoriteetti ja metodit jostain 1930-luvulta. Mutta toisaalta hyvin oikeudenmukainen ja tasapuolinen ja jollain tavalla pohjimmiltaan hyväntahtoinen.

Jäi eläkkeelle kai jossain 1970-1980-lukujen vaihteessa, eli nuoret lukijat eivät voi muistaa. Mutta jos tämän joku hänet muistava lukee, niin kertokaapa muistojanne.

Kiinnostaisi myös tietää, vaikuttiko hän tässä maailmassa vielä pitkään eläköitymisen jälkeen. Nyt kai olisi jo yli satavuotias, joten tuskin enää, mutta ei ole koskaan mikään kuolinuutinenkaan silmiin osunut, tai sitten olen vain unohtanut.

14

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, 70-luvulla Koskelan koulussa tosiaan oli johtajaopettaja. Oli naapuriluokan opettaja ja piti myös meille poikien urheilua ja voimistelua, sekä tuurasi satunnaisesti matikan tunteja. Muita opettajia noille rinnakkaisluokille olivat Saravesi, Raulamo ja Pitkäranta. Voimistelutunneilta jäi se mieleen, että harjoiteltiin myös noita armeijan aakkosia: asento, lepo, ojennus, käännös jne.
      Kyllä, harmi ettei tuollaisia opettajia enää nykyään ole.

    • Anonyymi

      Muistaa.
      Lumipallojen heittelystä jouduin joskus Kemppaisen valvomaan jälki-istuntoon. Siellä piti istua kädet pöydällä ristissä (siis niin kuin rukoillessa) ja pysyä täysin liikkumatta. Jos joku pikkuisen hievahtikaan, huusi Kemppainen kurkku suorana, että tämä ei ole mikään voimistelutunti. Siinä oli kyllä mies, jolle vastaan tulkuttaminen ei käynyt varmasti kenelläkään mielessäkään. Sitten kun muut pääsivät pois, ”voimistelleet” joutuivat vielä jäämän pitemmäksi aikaa. Ennen lähtöä jokaiselta vielä erikseen kysyttiin, että mitä oli jälki-istunnossa oppinut. Jos ei osannut tai halunnut vastata, niin sitten istumista jatkettiin, kunnes osasi sanoa oppineensa, ettei saa heitellä lumipalloja. Tapahtui joskus vuoden 1978 paikkeilla.

    • Anonyymi

      Kivahan niitä menneitä on muistella..

    • Anonyymi

      kiva tämä "kätti".. saa aikuisväen ajattelemaankin.. toivon mukaan ei nyt aivan vetämään "ovesta ulos" :D ei nyt sentään, sananparsija

      • Anonyymi

        Miten tuo nyt liittyy mihinkään? Ainakaan aiheeseen?


    • Anonyymi

      näitä lukee monikin. professorikin. no, ihmisihän sitä kaikki ollaan toki.

    • Anonyymi

      Niin justiin..ihmisiä vain ollaan kaikki.

    • Anonyymi

      Yrjö jäi eläkkeelle kesän 1980 aikana. Seppo Annala tuli tilalle. Kemppaisen myöhemmistä vaiheista ei minullakaan ole tietoa.

    • Anonyymi

      Menneitä kiva muistella. Tietyssä porukassa esimerkiksi kesän juhlissa voisi tuota yrjöä muistella:)

    • Anonyymi

      Varsinkin nyt vapun aikaan, pääsiäinen ohi, vappuajoa ja karielia, niissä kiva muistella menneitä..

    • Anonyymi

      Karkeloa

    • Anonyymi

      Yrjöä on hyvä muistella sitten vapun jälkeen.

    • Anonyymi

      En tunne, koska en ole eläkeläinen

      • Anonyymi

        Minäkään en ole eläkeläinen mutta kyllä Koskelan ala-astetta käyneenä "Johtiskan" eli "Kemppa-Ykän" muistan. Jos mies on jäänyt eläkkeelle 1980 kuten sanottiin ylempänä, niin vielä 1979 koulun aloittaneet ovat hänet siellä nähneet. He ovat syntyneet 1972 eli tänä vuonna 53-vuotiaita. Aika harva sen ikäinen on eläkeläinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6289
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5211
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3260
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      107
      2380
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2008
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1118
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      15
      1114
    Aihe