Heippa!
Olen ensimmäistä kertaa tehnyt pari kappaletta positiivista raskaustestiä. Minulla onkin pari kysymystä jotka mietityttävät. Osaisikohan teistä kokeneemmat auttaa.
Onko menkkakrampit normaaleja, jotka tulevat yhtäkkiä välillä ja ovat tosi kovia, että ei voi liikkua. Nämä kivut kestävät aina pari sekuntia ja tulevat siis välillä, ei kokoaikaa, mutta useasti päivän aikana.
Toinen mietityttävä asia on pieni verinen tuhruvuoto, sitä tuli tänään pikkurillin verran wc paperiin. Menkat ovat nyt 3 päivää myöhässä. Voiko olla kiinnittyminen vaikka positiivisen testin olen tehny?
Raskaustestiliuskat ovat haaleita, mutta clearblue digi näytti raskaana 1-2.
Tarviiko minun nyt pelätä tulevaa keskenmenoa vai onko tämä näin alussa normaalia?
Tiedän, että odottamisella se kyllä selviää, mutta haluaisin kuulla onko kellään muulla ollut näin.
Alkuraskaus vuoto ja menkkakivut
Anonyymi-ap
1
158
Vastaukset
- Anonyymi
Itse vuodin aikoinaan lapseltani raskausaikana. Terveen lapsen synnytin ja täysiaikaisena. Eli kaikki mahdollista.
Kun vuotaa odotuksen aikana on vain pakko keskittyä elämään ja luottaa biologian hoitavan parhain päin. Kohtuuden rajoissa odotukset on mennyt tyylillä että kroppa kyllä kertoo milloin esim. työskentely tai muu touhuilu on liian raskasta minulle ja vauvalle.
Tilanteessasi mikä on aina alkuun hirmu jännittävää , tuskin on muuta vastausta kuin aika.
Onnea tulevaan :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879