Mahdollisena tulevana oppilaana kysyisin, että mitä mieltä porukat on täällä korkeakouluissa olevasta ylioppilaskunnan ja yths:n pakkojäsenyydestä?
Itse olen sitä mieltä, että jäsenyyden tulisi olla vapaaehtoista ja kunnan tarjota sellaisia palveluja, että liittyminen kannattaa. Kuulostaa pikkuisen epäreilulta meille, kun tuolla amk-puolella opiskelijakuntien jäsenyys on vapaaehtoista ja siellä paikoitellen tarjotaan yhtä hyviä palveluja kuin yliopistopuolella.
Sitten tuo YTHS:n jäsenyys. Miksi se niputetaan samaan pakettiin? Tulen olemaan samalla alueella kuin opiskelupaikkani ja saan kaupungilta hyvin terveydenhoitopalveluja. Miksi minun pitäisi maksaa YTHS maksu?
Itse olen sitä mieltä, että jäsenyyden tulisi olla vapaaehtoista ja kunnan tarjota sellaisia palveluja, että liittyminen kannattaa. Kuulostaa pikkuisen epäreilulta meille, kun tuolla amk-puolella opiskelijakuntien jäsenyys on vapaaehtoista ja siellä paikoitellen tarjotaan yhtä hyviä palveluja kuin yliopistopuolella.
Sitten tuo YTHS:n jäsenyys. Miksi se niputetaan samaan pakettiin? Tulen olemaan samalla alueella kuin opiskelupaikkani ja saan kaupungilta hyvin terveydenhoitopalveluja. Miksi minun pitäisi maksaa YTHS maksu?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei tuosta mitään haittaa ole. Saa Ylioppilaskuntien jäsenkortin, jolla taas saa opiskelija edut. Kunnallinen terveydenhuolto on niin perseestä että YTHS on jo pelkästään siksi hyvä asia. Ei tarvitse odotella kun pultsarit köhii jonossa. YTHS antaa ainakin meille Jyväskylän yliopiston opiskelijoille terveydenhuoltopalvelut myös melkein kaikissa muissa yliopistokaupungeissa suomessa (näin ei ilmeisesti ole kaikissa yliopistoissa) Toiseksi on helppo käydä kavereiden luona esim Helsingissä tai Tampereella kun on aina hyvää ruokaa halvalla kun vaan korttia näyttää. Ei tuo maksu liian iso ole siihen nähden mitä sillä saa.
"Saa Ylioppilaskuntien jäsenkortin, jolla taas saa opiskelija edut. on aina hyvää ruokaa halvalla kun vaan korttia näyttää.-- Ei tuo maksu liian iso ole siihen nähden mitä sillä saa."
Ylioppilaskunnan jäsenyys ei liity mitenkään ruoka-alennukseen, joka tulee valtiolta. Ainoastaan HYY antaa jäsenilleen lisäalennusta ruoasta. Vr:n edut yms. eivät ole riippuvaisia jäsenyydestä.
Jäsenyydestä on etuna ylioppilaskunnan edunvalvonta ja ylioppilaskunnan bileet, joissa pieni ydinporukka dokaa ilmaiseksi. Jos tämänkaltaiset edut ovat mielestäsi jäsenmaksun arvoisia, sitten se kannattaa!
Kannattaa ottaa asoista selvää.
...edunvalvontakin on lähinnä säälittävä vitsi. Kun sitä todella tarvittaisiin, kukaan ei tee mitään, kunhan lehdissä valittavat että voiitkukunmeitähumanistejakyykytetään.
Hyvänä esimerkkinä taas nämä opintojenvauhdittamislait. Ylioppilaskunnat ja SYL itkivät, että voi voi kun poliitikot on ilkeitä, mutta kukaan ei tehnyt mitään konkreettista. Tiettyjen alojen liikakoulutukseen ylioppilaskunnat ovat myös hyvin laiskoja puuttumaan. Enemmän tuntuvat keskittyvän siihen, että humanistit saisivat rauhassa poltella pilveä laitosrakennusten nurkilla, eivätkä pahat pahat professorit ja lehtorit saisi tästä valittaa.
Ylioppilaskunnat ovat muutenkin sellaisia saatanan punavihreän mädätyksen hautomoja, että oikein ällöttää. Siellä lahjattomat poliitikonplantut ryyppäävät ilmaiseksi (teidän rahoillanne, kuten edellinen kirjoittaja totesi) ja keksivät aina vain uusia puuhastelun kohteita, joihin voivat syytää muiden rahaa (kehyprojektit ym. paska). Mutta onhan se hyvä harjoitella pakkomaksetun rahan käyttöä jo varhaisessa vaiheessa, oppivat sitten "oikeina" poliitikoina tuhlaamaan verovaroja samalla tavalla. On aina niin helppo puuhastella muiden rahoilla.
Eikä muuten tarvitse kuin katsoa ylioppilaskuntien avustusluetteloja, niin näkee mihin suurin osa niistäkin rahoista menee - yleensä poliittisten alajärjestöjen avustuksiin, ja säännöllisesti pääasiassa vasemmistolaisten sellaisten. Punikkien piilopuoluetukea siis pienen opiskelijan kukkarosta.
Olis kirveelle töitä, jälleen kerran.
Tiedän kyllä mistä ja keneltä nuo alennukset tulee. Se tilanne vaan von niin että tuota SYL opiskelijakorttia ei saa jos ei ole ylioppilaskunnan jäsen joten milläs sitä sitten ne alennukset ja opiskelijastatuksen todistat?
Eikä bileissä ja edunvalvonnassakaan mitään vikaa ole
Syksyllä on edustajiston vaalit. Jos et halua punikkeja edustajistoon niin äänestä vaaleissa porvariehdokkaita tai ryhdy itse ehdokkaaksi. Demokratia se sielläkin toimii. Jos et edes vaivaudu äänestämään niin sillon on vähän turha valittaakaan. Itseänikin tuo sosialistien meiniki käy vituttamaan ja siksi en tyydykkään vain katselemaan sivusta.
Taitaa olla Tuhatkunta suurimpana puolueena yokunnissa, ja sama meno on teilläkin! Joten eipä kokoomuksen äänestäminen mitään pelastusta tuo. Päin vastoin itse en voisi ikinä kokoomus äänestää, ihan vain siksi että on nähnyt mitä menoa tuhatkuntalaiset pitää yokunnassa. Enkä ole sosialisti saati demari.
Niille voitaisiin luoda oma opiskelijakortti, jotka eivät kuuluisi ylioppilaskuntaan.
Ammattikorkean puolella ainakin matkakorttia varten saa opintotoimistosta todistuksen opiskelijastatuksesta ja ruokaa varten KELAsta oman lappusen.
Mitä nyt oman kouluni opiskelijayhdistys tekee on, että heillä on kahdet hinnat palveluilleen. Kalliimpi tietysti niille, jotka eivät ole jäseniä, ja halvempi jäsenille.
Kokoomushan siellä yo kunnissa koittaa rähistä ja rellestää.Porvaeiden kapeakatseisuus on naurettavaa.En ikinä äänestä porvaripellejä jotka voisivat myydä jopa oman äitinsä.Ahneus,amatöörimaisuus ja monet muut asiat tekevät porvareista tämän maan tuhon....Porvareidenkin pitäisi välillä mennä oikeisiin töihin jotta näkisivät kuinka tämä maa pyörii...Ei ekonomi tai DI paperit kestään vielä porvaria tee....
Et kyllä tiedä mistä puhut. Kyllä YTHS:n palvelut ovat varsin kohdallaan ja tarpeen. Eron huomaa siinä kun vertaa AMK opiskelijan ja yo-opiskelijan mahdollisuuksia päästä terveydenhoitopalveluiden piiriin. Itse olen yo-opiskelija ja omalla kohdalla YTHS:stä ei ole pahaa sanottavaa, erinomaisesti on toiminut. Puoliso taas on AMK opiskelija ja voin sivusta seuranneena sanoa, että surkeassa jamassa ovat heidän asiansa silloin, kun tosiaan jonkinlaista hoitoa pitäisi saada. Yliopisto-opiskelijat saavat kautta maan periaatteessa samantasoista hoitoa ja pääsevät hoitoon varsin nopeasti, kun taas AMK-opiskelijat ovat riippuvaisia kunkin kunnan tarjoamista terveydenhoitopalveluista.
... siis saako sieltä YTHS:ltä kaikki samat terveydenhoitopalvelut kuin terveyskeskuksestakin?
Mutta voiko käyttää terveyskeskuksen palveluja jos niin haluaa, vai onko yliopisto-opiskelijoiden pakko käyttää YTHS:n palveluja?
Ei ole pakko käyttää YTHS:n palveluita. Voi käydä terveyskeskuksessakin.
YTHS:ltä saa samat palvelut kuin terveyskeskuksestakin, mutta halvemmalla ja usein lääkäriin pääsee nopeammin. Lisäksi yths:llä (ainakin helsingissä) on joidenkin alojen erikoislääkäreitä.
Kukaan ei tietenkään kiellä käyttämästä oman paikkakunnan terveyskeskuksiakaan, mutta itse olen todennut yths:n useimmiten paremmaksi.