Paavimobiilit

Anonyymi-ap

Paavit eri aikoina ovat liikkuneet monen merkkisillä autoilla. Viimeiselle matkalle Paavi Franciscus kuljetettiin RAM -merkkisellä autolla.
Paavien muita autoja ovat olleet mm. Mersut, Fiatit ja Chevroletit

Tämä tiedetään paavin arkkua kuljettaneesta erityisautosta https://www.is.fi/autot/art-2000011194287.html

3

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäpä väliä vaikka olisi hevoskärryllä viety..

    • Anonyymi

      Aikoinaan Yhdysvaltojen vierailulla Francescus liikkui Fiat 500L -tila-autolla.
      Baltian kierroksella muutama vuosi sitten Fiat Tipolla.
      Takavuosien paavilla oli käytössään hieno, iso Fiat 130 limusiini.
      Satakolmekymppisessä oli tuotannon alkuvuosina 2.8- litrainen, mutta myöhemmin 3.2 V6 moottori (jolloin sedanin ohella coupe tuli tuotantoon)..
      Mobilisti-lehdessä oli joskus koeajossa 130 3.2 V6 sedan, siinä oli myös maininta ja kuvia tästä Paavin autosta. Muistaakseni siinä oli pidennetty kori, takakattoa oli korotettu ja sen sai auki ja tietääkseni kone tässä Paavin autossa oli V8.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe