vesiletkuun

Anonyymi-ap

Olen nähnyt pienvenesatamissa kun jotkut täyttävät juomavesitankin niin laskevat veden jonkun suodattimen läpi tankkiin. Mistähän on kyse ja mistä sellaisia voisi ostaa

1

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niitä suodattimia saa alan liikkeistä.

      Ainakin osa perustuu aktiivihiileen.

      Suodattimet toimivat hyvin irtoaineen poistossa, esimerkiksi hiekan. Niiden poistamisessa ei kuitenkaan suurin merkitys ole hiilellä vaain suodatinkoolla. 5um poistaa käytännössä kaiken irtoaineen.

      Aktiivihiili vähentää monia kemikaaleja ja makuhaittoja.

      Suomessa juomavesi satamissakin on yleensä hyvää. Se ei tarvitse suodatusta sen takia, että olisi epäterveellistä. Veden voi laskea tankkiin, epäpuhtaudet tankissa ja veneen järjestelmässä syövät sen hyödyn, mitä hanaveden ylimääräinen suodatus tuo.

      Aktiivihiili ei suodata viruksia eikä bakteereita. Siihen vaaditaan tehokkaammat laitteet. Itse asiassa aktiivihiilisuodatin, jonka läpi ei ole jatkuvaa virtausta, voi toimia mainiona elatusastiana taudinaiheuttajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4392
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1833
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1553
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      40
      1331
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1093
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      939
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      855
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe