eikä mikään ylimalkainen nimitys itserakkaudelle, pöyhkeydelle, itsekeskeisyydelle, itsekkyydelle jne. Nykyajan inflaatiokeskustelussa otetaan aina se "vahvin" termi ja aletaan käyttämään sitä, useimmiten virheellisesti. Bussissa piereskelijä on terroristi, itsekäs ihminen narsisti ja silleen. Opetelkaa ihmiset terminologiaa.
Narsismi on diagnoosia vaativa sairauden tila
10
359
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä pers.häiriö sitten on useimmilla stalkkausporukan jäsenillä jos ei se? Niin paljon kuin lällykkämäisyyttä sieltä löytyykin, eihän monella rohkeus pitkälle kanna. Tiedättekö paljon lällyhäröjä?
- Anonyymi
Bussipiereskelijän olisi saatava Mannerheimin sukkanauharisti rohkeudestaan!
- Anonyymi
Narsismi on luonteenpiirre joka voi esiintyä siinä laajuudessa, että se tulkitaan persoonallisuushäiriöksi. Narsismi ei ole diagnoosi, persoonallisuushäiriö on.
Meillä kaikilla on narsistista käytöstä, toisilla enemmän, toisilla vähemmän. On hyvä ymmärtää narsistisen käytöksen taustoja ja "logiikkaa" riippumatta siitä, onko ongelma diagnoosin arvoinen vai ei.
Kun ymmärtää asiaa, osaa erottaa ns. normaalin narsismin patologisesta käytöksestä, tuhoavammasta käytöksestä. Liian usein tuhoavaa käytöstä ei tunnisteta ajoissa ja vahingoista ehtii tulla isoja sekä pysyviä.
Harvalla persoonallisuushäiriöisellä on diagnoosi, sehän ei taivaasta tipahda.
Peroonallisuushäiriöiset vammauttavat ja jopa tappavat ihmisiä joutumatta siitä mitenkään vastuuseen. Vuosia kestävä henkinen väkivalta sairastuttaa läheisiä henkisesti, mikä johtaa fyysisiinkin sairauksiin. Niin henkinen kuin fyysinenkin sairastuminen on johtanut pahimmillaan kuolemaan.- Anonyymi
👍, katso naapuriketju.
- Anonyymi
👍, katso naapuriketju.
- Anonyymi
Joo, spektri on laaja ja kyllä yleensä kaikilla ihmisillä on niitä piirteitä. Joskus se voi olla jopa tervettä. Ero on kuitenkin siinä, että narsistilla on krooninen empatian puute, vaikka hänelle kuinka selittäisi asiaa, josta hänen tulisi ottaa vastuuta. Kun sen piirteen kohtaa silmästä silmään niin tulee tunne, niin kuin siitä ihmisestä puuttuisi jotain ja ei puhuisi edes toiselle ihmiselle. Se ei voi jäädä huomaamatta. Ehkäpä se sekoittuu narsistisiin piirteisiin sen vuoksi, että ihmiset eivät ole todella joutuneet kasvotusten todellisen narsistin kanssa. Terve itsekkyys on asia erikseen.
Yksi selkeä on myös se, että ei ota mitään toisen tunteita vastaan, etenkään jos kyse on vastuun ottamisesta. Myös hyväksikäyttö on aika olennainen ja se, että vaikka he itse toimivat väärin, he eivät koskaan ole väärässä, eivätkä varsinkaan myönnä sitä. Heillä ei ole kykyä katsoa omaa toimintaansa kirkkaassa päivänvalossa. Ja jos näistä asioista kehtaat hänelle mainita tai vaadit normaalia ihmisenä kohdatuksi tulemista, kostomentaliteetti elää narsistin mielessä. Kaikki perustuu valtasuhteisiin ja jos häneltä mielestään viedään valta-asetelma, tulee siitä rangaista sitä, joka sen vei ja palauttaa "asiat järjestykseen".
Näitä piirteitä on paljon ja niiden täytyy usein kaikkien täyttyä ja olla erityisen huomattavia, jotta voitaisiin puhua oikeasta narsistisesta persoonallisuushäiriöstä. Ei normaali ihmisten itsekkyys, ihailuntarve, huomionhaku jne. jne. ole vielä mikään määre narsismista. Ja usein ihmisten kanssa pystyy kyllä keskustelemaan asiat selviksi, toisin kuin narsistin. Asiat menevät joko hänen tavallaan, tai eivät sitten mene ollenkaan.
Ja itsensä voi hukata hyvin herkästi narsistin kanssa, koska lopulta ei välttämättä enää huomaa mikä on oma toive/halu, kun he ovat taipuvaisia manipuloimaan asiat mieleisekseen johtuen siitä, että koska ihmiset eivät noin luonnostaan automaattisesti ole toisten palvelijoita tai miellyttäjiä, niin he taivuttavat ihmisen pikkuhiljaa sellaiseksi.
Uskoisin, että hyvin harvalla täyttyy vakavissa määrin tällaiset piirteet. En tiedä paljonko tällaisia sitten todellisuudessa on. Yleensähän tällaisesta on eniten haittaa läheisille.
- Anonyymi
Jos pyöreitä avaruusaluksia alkaa näkemään, sitei narsismikaan selitä. Tolla aloottajalla on nikissäs semmottinen.
- Anonyymi
Virkistävä näkökulma. Narsismia etsivää inkvisitiota on usein luettavissa tabloidilehtien roskapalstoilla.
Taidanpa tehdä uuden aloituksen aiheesta. - Anonyymi
Jahas että narsistin diaknosointi.
Kuka osaa kertoa miten tehdään diaknosi kun narsisti on rakentanut ympärille niin vahvan julkisivun ettei sen läpi näe edes puoliso.
Narsistin voi diaknosoida vain sellainen joka seuraa kyseisen ihmisen tekemisiä vuodesta toiseen.
Ei joku psygologi kykene tekemään narsistidiaknosi yhden eikä edes kymmenen vastaaoton jälkeen vaan narsistinen henkilö ottaa psygologin heti työkalukseen ja saa häneltä sellaiset paperit kuin haluaa.
Mutta se on tosi että moni luulee tietävänsä kuka on narsisti, noiden luulojen perusteella voisi nimetä narsistiksi yli puolet suomen väestöstä, eli kaikki omaan napaan tuijottavat.
Oikea narsisti on vain tuhat kertaa pahempi. - Anonyymi
Kyllä on
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4153326Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1022488On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat1022475Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12359Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll282084Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1921564Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel121382Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2031194Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441162- 931081