Narsismi on diagnoosia vaativa sairauden tila

eikä mikään ylimalkainen nimitys itserakkaudelle, pöyhkeydelle, itsekeskeisyydelle, itsekkyydelle jne. Nykyajan inflaatiokeskustelussa otetaan aina se "vahvin" termi ja aletaan käyttämään sitä, useimmiten virheellisesti. Bussissa piereskelijä on terroristi, itsekäs ihminen narsisti ja silleen. Opetelkaa ihmiset terminologiaa.

10

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä pers.häiriö sitten on useimmilla stalkkausporukan jäsenillä jos ei se? Niin paljon kuin lällykkämäisyyttä sieltä löytyykin, eihän monella rohkeus pitkälle kanna. Tiedättekö paljon lällyhäröjä?

      • Anonyymi

        Bussipiereskelijän olisi saatava Mannerheimin sukkanauharisti rohkeudestaan!


    • Anonyymi

      Narsismi on luonteenpiirre joka voi esiintyä siinä laajuudessa, että se tulkitaan persoonallisuushäiriöksi. Narsismi ei ole diagnoosi, persoonallisuushäiriö on.

      Meillä kaikilla on narsistista käytöstä, toisilla enemmän, toisilla vähemmän. On hyvä ymmärtää narsistisen käytöksen taustoja ja "logiikkaa" riippumatta siitä, onko ongelma diagnoosin arvoinen vai ei.

      Kun ymmärtää asiaa, osaa erottaa ns. normaalin narsismin patologisesta käytöksestä, tuhoavammasta käytöksestä. Liian usein tuhoavaa käytöstä ei tunnisteta ajoissa ja vahingoista ehtii tulla isoja sekä pysyviä.

      Harvalla persoonallisuushäiriöisellä on diagnoosi, sehän ei taivaasta tipahda.

      Peroonallisuushäiriöiset vammauttavat ja jopa tappavat ihmisiä joutumatta siitä mitenkään vastuuseen. Vuosia kestävä henkinen väkivalta sairastuttaa läheisiä henkisesti, mikä johtaa fyysisiinkin sairauksiin. Niin henkinen kuin fyysinenkin sairastuminen on johtanut pahimmillaan kuolemaan.

      • Anonyymi

        👍, katso naapuriketju.


      • Anonyymi

        👍, katso naapuriketju.


      • Anonyymi

        Joo, spektri on laaja ja kyllä yleensä kaikilla ihmisillä on niitä piirteitä. Joskus se voi olla jopa tervettä. Ero on kuitenkin siinä, että narsistilla on krooninen empatian puute, vaikka hänelle kuinka selittäisi asiaa, josta hänen tulisi ottaa vastuuta. Kun sen piirteen kohtaa silmästä silmään niin tulee tunne, niin kuin siitä ihmisestä puuttuisi jotain ja ei puhuisi edes toiselle ihmiselle. Se ei voi jäädä huomaamatta. Ehkäpä se sekoittuu narsistisiin piirteisiin sen vuoksi, että ihmiset eivät ole todella joutuneet kasvotusten todellisen narsistin kanssa. Terve itsekkyys on asia erikseen.

        Yksi selkeä on myös se, että ei ota mitään toisen tunteita vastaan, etenkään jos kyse on vastuun ottamisesta. Myös hyväksikäyttö on aika olennainen ja se, että vaikka he itse toimivat väärin, he eivät koskaan ole väärässä, eivätkä varsinkaan myönnä sitä. Heillä ei ole kykyä katsoa omaa toimintaansa kirkkaassa päivänvalossa. Ja jos näistä asioista kehtaat hänelle mainita tai vaadit normaalia ihmisenä kohdatuksi tulemista, kostomentaliteetti elää narsistin mielessä. Kaikki perustuu valtasuhteisiin ja jos häneltä mielestään viedään valta-asetelma, tulee siitä rangaista sitä, joka sen vei ja palauttaa "asiat järjestykseen".

        Näitä piirteitä on paljon ja niiden täytyy usein kaikkien täyttyä ja olla erityisen huomattavia, jotta voitaisiin puhua oikeasta narsistisesta persoonallisuushäiriöstä. Ei normaali ihmisten itsekkyys, ihailuntarve, huomionhaku jne. jne. ole vielä mikään määre narsismista. Ja usein ihmisten kanssa pystyy kyllä keskustelemaan asiat selviksi, toisin kuin narsistin. Asiat menevät joko hänen tavallaan, tai eivät sitten mene ollenkaan.

        Ja itsensä voi hukata hyvin herkästi narsistin kanssa, koska lopulta ei välttämättä enää huomaa mikä on oma toive/halu, kun he ovat taipuvaisia manipuloimaan asiat mieleisekseen johtuen siitä, että koska ihmiset eivät noin luonnostaan automaattisesti ole toisten palvelijoita tai miellyttäjiä, niin he taivuttavat ihmisen pikkuhiljaa sellaiseksi.

        Uskoisin, että hyvin harvalla täyttyy vakavissa määrin tällaiset piirteet. En tiedä paljonko tällaisia sitten todellisuudessa on. Yleensähän tällaisesta on eniten haittaa läheisille.


    • Anonyymi

      Jos pyöreitä avaruusaluksia alkaa näkemään, sitei narsismikaan selitä. Tolla aloottajalla on nikissäs semmottinen.

    • Anonyymi

      Virkistävä näkökulma. Narsismia etsivää inkvisitiota on usein luettavissa tabloidilehtien roskapalstoilla.
      Taidanpa tehdä uuden aloituksen aiheesta.

    • Anonyymi

      Jahas että narsistin diaknosointi.
      Kuka osaa kertoa miten tehdään diaknosi kun narsisti on rakentanut ympärille niin vahvan julkisivun ettei sen läpi näe edes puoliso.
      Narsistin voi diaknosoida vain sellainen joka seuraa kyseisen ihmisen tekemisiä vuodesta toiseen.
      Ei joku psygologi kykene tekemään narsistidiaknosi yhden eikä edes kymmenen vastaaoton jälkeen vaan narsistinen henkilö ottaa psygologin heti työkalukseen ja saa häneltä sellaiset paperit kuin haluaa.

      Mutta se on tosi että moni luulee tietävänsä kuka on narsisti, noiden luulojen perusteella voisi nimetä narsistiksi yli puolet suomen väestöstä, eli kaikki omaan napaan tuijottavat.
      Oikea narsisti on vain tuhat kertaa pahempi.

    • Anonyymi

      Kyllä on

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4463
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3228
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2884
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2687
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2539
    6. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2480
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2467
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2065
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe