Reserviläisten väheneminen

Anonyymi-ap

1980-luvulla Suomen reserviläisten määrä oli yli 300 000. Tänä päivänä reservin määrä on 250 000. Paljonko se on 3. maailmansodan syttymisen aikaan?

5

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuollaisia määriä sotilaita ole missään "reservissä", ne on tavallisia siviileitä, jotka ovat lusineet intin vain välttääkseen rangaistukset, sotaan haluttomia, kyvyttömiä, eikä mitään miesvaltaisia ammattialoja voida ajaa alas ja ottaa sieltä satojatuhansia miehiä. Koko reservi on pelkkää feikkiä, ei todellisuutta.

      • Anonyymi

        Miten siellä Pietarissa menee?


      • Anonyymi

        Tottahan tämä valitettavasti on. On tietysti komeaa uhota että meillä on 900000 miehen koulutettu reservi, mutta se on teoriaa. Esim itse en ole käynyt ikinä kertaamassa, olen huonokuntoinen ja ylipainoinen reserviläinen, jolla on ikää reilu 40 vuotta. Silti minut lasketaan tuohon mystiseen reserviin, vaikka tosiasiassa taisteluarvoni on täysi nolla.

        Ymmärrän, että defaitismi ei ole sellaisenaan järkevää, mutta ei nämä paskapuheetkaan ole mistään kotoisin että meillä muka olisi joku mystinen reservi joka muuttuu heti sotilaiksi kun nappia painaa. Samanlaisia huonokuntoisia nelikymppisiä on työpaikallani kolme viidestä, ja niistä kahdesta, jotka on paremmassa kunnossa, toinen on sivari ja toinen tykkimies.

        Määrän sijaan tulisi puhua laadusta ja keskittyä siihen. Mielestäni reservin ikärajan voisi tiputtaa suoraan 35 vuoteen, jonka jälkeen edessä olisi lääkärin tarkastus, kuntotesti ja motivaatiokysely. Nämä jos reputtaa niin sitten vaan suoraan sijoitus siviilitehtäviin. Ne taas jotka läpäisee ja haluaa, voisi järjestää kertauksia kaksi kertaa vuodessa minimissään. Alle 30 vuotiaille kertauksia pitäisi olla ainakin kolme vuodessa.

        Nämä höpötykset huonokuntoisten ja ikääntyneiden sotilaskunnosta ovat paskaa. Mitä heikompi kunto ja korkeampi ikä, sitä heikompi kyky selvitä taistelusta tai saada siellä mitään aikaan.


    • Anonyymi

      Mikä siinä sanassa reservi on niin vaikeaa ymmärtää. Suomessa on noin 900000 koulutettua miestä/naista jotka ovat reservissä. Näistä kootaan sitten tarvittaessa noin vajaan 300000 miehen armeija tarvittaessa. Suurin osa alle 35v vuotiaita. Jos tulee tappioita niin armeija täydennetään reservistä jota on vielä reilut 500000. Kaikkiahan ei tarvita sodassa. Suurin osa jää kotiin ja jatkaa normaalia työntekoa. Sitten kun huomataan että tarvitaan vaikkapa 100000 lisää huolehtimaan huollosta niin kutsutaan lisää.
      Ei armeijaan kutsuta mitään ylimääräisiä sinne lorvimaan. Vanhemmat reserviläiset jäävät kotiin hoitamaan kotirintaman työt. Ehkä eläkeläisiäkin yritetään työllistää.
      Hanttapulit ja sivaritkin joutuvat töihin.

    • Anonyymi

      Reserviläisten vähenemisestä pitää antaa ankarat sakot niin loppuu se sellainen väheneminen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe